De rol van het NCGI als ontmoetingsplaats voor producenten en gebruikers van geo-lnformatie L M. Murre beheer van geografische informatie, gis/lis, systeembeschrijving TREFWOORDEN management of geographical information, gis/lis, System description KEYWORDS gestion de rinformation geographique, sig/sit, description de Systeme MOTS-CLES In dit artikel wordt ingegaan op de rol van het Nationaal Clearinghouse Geo-informatie (ncgi) in de ontsluiting van de geo-informatie in Nederland. In zijn huidige vorm fun- geert het als een ontmoetingsplaats ofwel portal voor produ- centen/eigenaars en gebruikers/afnemers van geo-informatie. Wereldwijd bestaan er thans ruim 40 nationale clearinghou- ses [Bregt, zooo]. Deze zijn meestal ontstaan naar het voor- beeld bij het Federal Geographie Data Committee (fgdc) in de Verenigde Staten om hiermee de nationale geo-informa- tie-infrastruetuur op te bouwen. Inleiding Het motief voor het opzetten van een clearinghouse in de meeste landen is het feit dat voor verdere ontwikkeling en eco- nomische groei van een land ruimtelijke informatie van groot belang is. Dit soort informatie is meestal siecht beschreven en moeilijk te vinden en te ontsluiten bij de verschillende organi- saties die in ruimtelijke planning en ontwikkeling een rol spe ien. Een clearinghouse kan in deze moeilijke zoektocht naar geo-informatie een oplossing bieden. Ook in Nederland is het ncgi opgezet met het idee om te kö rnen tot betere ontsluiting en toegankelijkheid van geo-infor matie. Het ncgi heeft als doelstelling: 'de in Nederland be- staande geo-informatie met behulp van meta-informatie inzich- telijk en toegankelijk te maken en deze geo-informatie, met behulp van de mogelijkheden die de elektronische snelweg (internet) biedt, digitaal uit te wisselen (een elektronische 'gou- den gids' op internet)'. Het begin: Idefix Het NCGI dankt haar ontstaan aan een Workshop op 15 maart 1995 bij het rivm, georganiseerd voor een aantal belangstellen den uit overheidsorganisaties en bedrijfsleven om ontwikkelin- gen op het gebied van clearinghouses te bespreken. Een van de conclusies uit de Workshop was dat het uitvoeren van een pi- lotproject voor een clearinghouse in Nederland een geschikte eerste stap zou zijn om een goede basis te creeren voor verdere discussie. L.M. Murre is directeur NCGI, Brinkhof kantoren, Nieuwstraat 5, 7311 HX Apeldoorn, [t] 055-5285868. In oktober 1995 werd als gevolg hiervan het startsein gegeven voor dit pilotpro- ject bekend onder de naam 'Idefix', on- der auspicien van de Ravi [Ravi, 1996]. Opdrachtgever voor de pilot was een consortium bestaand uit vijf organisa- ties: rivm, rws-md, DLO-Staringcen- trum, provincie Gelderland en de Ravi. In juli 1996 werd het project opgeleverd in de vorm van een prototype clearing house op het internet, waarmee daad- werkelijk naar de aanwezigheid van be- paalde geo-informatie van drie organisa- ties (rivm, rws-md en provincie Gelderland) in een database gevuld met metadata kon worden gezocht. Het vervolg: NCGI Parallel hieraan was door de Ravi het ini- tiatief genomen om te komen tot defini- tieve bouw van een nationaal clearing house. Hiervoor werd in September 1996 een initiatiefgroep geinstalleerd, bestaan- de uit organisaties die bereid waren om financieel te partieiperen in de bouw, de ontwikkeling en het beheer van het ncgi. Hierin werden de resultaten van het pro totype 'Idefix' als voorbeeld meegeno- men. Voor de financiering van het pro ject werd, naast de bijdrage van de leden van de initiatiefgroep, ook een bijdrage uit de NAP-subsidie (Nationaal ActiePro- gramma voor invoering van de electroni- sche snelweg) toegekend. In maart 1997 werd gestart met de bouw Figuur 1 - Logo NCGI. 18

Kartografisch Tijdschrift | 2001 | | pagina 24