KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT van het ncgi door Origin, waarna de Website op feestelijke wijze op i oktober 1997 aan het geo-werkveld werd gepresen- teerd in het Omniversum in Den Haag [Ravi, 1998]. Oprichting Stichting NCGI In de loop van 1997 was in de initiatiefgroep de discussie ge- start over het vormen van een Stichting ncgi. Op basis van een goedgekeurd businessplan werd in november 1997 de Stichting ncgi uiteindelijk opgericht, met als initiatoren en daarmee tevens als bestuursleden het Kadaster, de Meetkundi- ge Dienst van Rijkswaterstaat, het rivm, de Dienst Landelijk Gebied en het cbs. tno nitg is later toegetreden tot de Stich ting. De Ravi heeft in het stichtingsbestuur de functie van ad- viseur. De aangestelde directeur van het ncgi, W.C.M. van den Thillart, kreeg de opdracht mee om het ncgi te laten functioneren als een kostendekkend, onafhankelijk en neutraal intermediair tussen aanbieders en gebruikers van geo-informa- tie. In februari 1998 werd het technisch beheer van de Website on- dergebracht bij Roccade om hiermee een fundament te leggen voor verdere uitbouw en exploitatie van het ncgi. De site bleek echter technisch gezien zeer instabiel. Vanuit de beheeroptiek moest een volledige herziening van het ontwerp plaatsvinden. Met name de gebruikers-interface en de bevra- ging van de database moesten worden herzien. Op 15 augustus 1998 kwam de site pas weer beschikbaar via internet, via www.ncgi.nl. Bedrijfsmatige aanpak Het businessplan waarin het concept van de site was uitge- werkt dateerde uit augustus 1997 en was deels nog gebaseerd op het projectvoorstel ncgi ten behoeve van de aanvraag voor de NAP-subsidie van September 1996. Het businessplan had een sterk beleidsmatig en op de techniek georienteerd karakter en bevatte geen concrete product/markt-beschrijvingen noch fi nanciele onderbouwingen voor het te realiseren clearinghouse. De opgedane ervaringen gaven aanleiding om tot een bezin- ning te komen ten aanzien van het gehanteerde concept. In december 1998 bracht de toenmalig directeur W. van den Thillart het Bedrijfsplan ncgi 1999-2001 uit [ncgi,1998], waarin een analyse van de bestaande situatie werd gegeven en voorstellen ten aanzien van de gewenste ontwikkelingen (zowel technisch als organisatorisch met bijbehorende financiele con- sequenties) werden gedaan. Door het bestuur werd ingestemd met het verder ontwikkelen van het ncgi op basis van een mi- nimum-model. Dit hield in: Technisch: Om snel te kunnen anticiperen op feitelijke behoeften en si- tuaties in de markt wordt samenwerking gezocht met be staande initiatieven in het veld. Er wordt uitgegaan van een gedistribueerde benadering/aan- pak (dat wil zeggen geen centrale opslag van metadata bij het ncgi). Het moet mogelijk worden om tot levering van data te kun nen overgaan via het NCGi-kanaal. Maximaal verwijzen door middel van hyperlinks naar direct te selecteren datasets. Gebruik maken van reeds bestaande concepten/systemen (zoals esmi). 2001-xxvn-i Marktgericht: Belemmeringen voor aanbieders om deel te nemen zijn tot een minimum teruggebracht. De kosten voor deelname voor een aanbieder zijn fors ver- laagd. Streven naar tenminste 250 aanbieders in 2004. Het sterk versoepelen van het strikt hanteren van de meta- data-standaard en het mogelijk maken van datatransport. Financiering: De körnende jaren wordt gerekend op een structurele bij- drage van de bestuursleden, daar zij het ncgi als een nood- zakelijke infrastructurele voorziening zien in de publieke sector. Het bestuur zal voor medefinanciering zorgdragen totdat het aantal deelnemers zodanig is, dat het clearinghouse zichzelf kan bedruipen. Het wordt waarschijnlijk geacht dat er een groeipad is voor wat betreft betalende aanbieders, van 50 in 2000 tot 250 in 2004. Steun VROM Op basis van dit bedrijfsplan werd 00k om steun gevraagd bij de staatssecretaris van vrom, de heer Remkes, coördinerend bewindsman voor de geo-informatie. Het bestuur achtte het verkrijgen van steun van het ministerie van vrom essentieel en onontbeerlijk, mede gezien de beleidskaders op rijksniveau over openbaarheid en toegankelijkheid van overheidsinforma- tie. In de loop van 1999 kwam overeenstemming met het mi nisterie van vrom over een structurele bijdrage gedurende vier jaar voor het doen van investeringen in nieuwe technologische ontwikkelingen, op voorwaarde dat het ncgi vanaf 2003 in haar eigen financiering kan voorzien via de bijdragen van de aanbieders. Proefprojecten Door de steun en verbeterde financiele uitgangssituatie was het mogelijk om voorjaar 1999 een samenwerkingsovereenkomst aan te gaan met Geodan voor het uitvoeren van een tweetal pilots: de pilot gedistribueerde omgeving NCGI (met als doel het be palen van productspecificaties ten behoeve van de gedistri bueerde omgeving en het toetsen of het opgeleverde product aan deze specificaties voldoet); de pilot NCGI Geodata Intermediair (met als doel het ver- strekken van toegang tot geo-informatie via het ncgi door middel van het 'OpenGis'); Ter begeleiding van de pilots werden projectgroepen samenge- steld met deskundigen uit het werkveld afkomstig van zowel de overheid als het bedrijfsleven. Daar de pilot ncgi Geodata Intermediair niet opleverde wat men ervan verwachtte en er nieuwe technische ontwikkelingen waren in het kader van OpenGis, werd eind 1999 besloten om een derde pilot uit te voeren op het gebied van Webmapping. In deze pilot, waaraan door het Kadaster, de Meetkundige Dienst, Geodan en het ncgi gezamenlijk is gewerkt, is aange- toond dat gegevensbronnen op verschillende plaatsen op het internet met elkaar zijn te combineren. Het betrof hier zelfs bronnen met verschillende opslagstructuren en formaten van een stukje van de Maasoevers in Limburg. Met behulp van en- 19

Kartografisch Tijdschrift | 2001 | | pagina 25