KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 200I-XXVII-2 te blijven bestaan. Dit heeft deels zijn oorzaak in het nauwe- lijks toegenomen aantal aanbieders en deels in het moeizaam kunnen aansluiten op nieuwe projectinitiatieven van diverse organisaties. Met name de verwachting dat in een commerciele omgeving slagvaardiger en technisch sneller kan worden aangesloten op nieuwe projecten is aanleiding geweest om een drietal bedrij- ven te vragen of ze kenbaar wilden maken of ze belangstelling hadden om de exploitatie van het ncgi over te nemen Hieruit kwam het voorstel van Geodan als het beste naar voren. Zoals het er thans uitziet zal per i mei 2001 het beheer van de site en de directievoering namens de Stichting NCGI worden overge- nomen door Geodan, op basis van een samenwerkingsovereen- komst. Volgens deze overeenkomst houdt het bestuur van de Stichting een toezichthoudende rol waardoor het ncgi 00k in de toekomst een publiek domein blijft. Literatuur Bregt, A. J. Crompvoets (2000), Vlaamse en Nederland- se clearinghouses hören tot de middenmoot, VI-Matrix, nr. 55, pp. 18-19. NCGI (1998), Bedrijftplan NCGI 1999 - 2001. Ravi (1996), Idefix, Eindrapport pilot Clearinghou.se. Amers- foort: Ravi-publicatie. Ravi (1998), Nationaal Clearinghouse Geo-infiormatie, Ravi rondtproject NCGI af. Amersfoort: Ravi-publicatie. Summary L.M. Murre - The role of the NCGI as meeting place for producers and users of geoinformation Keywords: management of geographical information, gis/lis, System description The National Clearing House Geoinformation (NCGI) was established in the Netherlands in 1999 as the mechanism hy which data producers could connect with the users via the Internet. To fulfil its intermediary role, this instrument has undergone several stages of renewal and development. At present the Website operates on the basis of OpenGIS technology. The NCGI concept has over the years contributed to the realisation of the importance of metadata and of making databases accessible. Yet the supply of metadata is growing only slowly. A stronger growth is expected in a commercial environment. Resume L.M. Murre - Le National Clearinghouse Geo-Informatie (NCGI) en tant que lieu de rencontre des producteurs et des utilisateurs de 1'information geographique Mots-cles: gestion de l'information geographique, sig/sit, description de Systeme Depuis 1995 le NCGI offre, aux Pays-Bas, des facilites aux utilisateurs pour acceder via internet rinformation geographique des divers producteurs. Depuis lors, l'initiative a subi des ameliorations, en vue de pouvoir servir comme intermediaire. Actuellement un nouveau site sur le web fonctionne, utilisant la technologie 'OpenGIS'. Le concept du NCGI a contribue, ces demieres annees, la prise en compte de l'importance des meta- donnees et de l'accessibilite aux series de donnees. L 'offie de celles- ci augmente doucement et pourrait s'accelerer dans un environnement commercial. Enkele begrippen uit de begrippenlijst van de NCGI-site: Geo-informatie Geo-informatie is informatie over statische en dynamische ob- jecten, reeel of virtueel, die ruimtelijk zijn te positioneren, te beschrijven en weer te geven, zowel grootschalig, kleinschalig als administratief. GIS (Geografisch Informatiesysteem) Een geografisch informatiesysteem is een geautomatiseerd sys- teem voor het verzamelen, opslaan, opvragen, analyseren, weer- geven en managen van ruimtelijke gegevens. Metadata of meta-informatie Metadata zijn gegevens die kenmerken beschrijven van gegevens, gegevenstypen of gegevensverzamelingen; gegevens over gege vens. Nationaal Clearinghouse Geo-Informatie (NCGI) Het Nationale Clearinghouse draagt bij tot het beschikbaar stel len en uitwisselen van geo-informatie, middels een 'elektroni sche balie'. OpenGIS-technologie OpenGIS beschrijft een architectuur waarmee het mogelijk is gedistribueerd bestanden (of beter: bronnen van geografische informatie) te zoeken en de gevonden geografische gegevens te gebruiken, te combineren en te bewerken. De OpenGIS-specifi- caties worden opgesteld door het OGC (OpenGIS Consorti- um). Zoekmachine De zoekmachine is een geautomatiseerd systeem waarmee via trefwoorden of via een geografisch geselecteerd gebied de ge- zochte metadata kan worden gevonden. 22

Kartografisch Tijdschrift | 2001 | | pagina 28