Rijkswaterstaat en de toegankelijkheid van geo-informatie Huidige Status van hun productie wereldwijd #©f. KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT ARTIKEL P. G. Meijers B. A. Venemans toegankelijkheid van geografische informatie trefwoorden accessibility of geographical information keywords accessibilite de l'information geographique mots-cles Het belang dat de overheid hecht aan een goede toegankelijkheid van over- heidsinformatie wordt onderstreept door de specifieke aandacht die hieraan wordt besteed in het Regeerakkoord van 1998. In dat akkoord wordt expli- ciet gesteld, dat de toegankelijkheid van overheidsinformatie dient te worden bevorderd. De wijze waarop Rijkswaterstaat invul- ling geeft aan de realisatie van toeganke lijkheid van geo-informatie is onderwerp van dit artikel. Eerst wordt aangegeven wat de taken van Rijkswaterstaat zijn en wordt er ingegaan op de behoefte aan (geo-)informatie bij het werkproces van Rijkswaterstaat. Vervolgens wordt de geo-informatie-infrastructuur van Rijks waterstaat op hoofdlijnen beschreven. Tenslotte wordt ingegaan op de wijze waarop wordt getracht de toegankelijk heid van geo-informatie te realiseren. Taken van Rijkswaterstaat Rijkswaterstaat, onderdeel van het Mi mstede van Verkeer en Waterstaat, heeft de zorg voor bescherming tegen het wa ter, voldoende en schoon water en be- heer en aanleg van rijkswegen en -wate- ren. De omvangrijkste taak van Rijkswa terstaat is de uitvoering van het beleid van Verkeer en Waterstaat op het gebied van waterkering, waterkwaliteit en -kwantiteit, wegen en vaarwegen. Rijks waterstaat ontwikkelt en beheert daartoe een groot areaal aan infrastructurele voorzieningen zoals autowegen, vaarwe gen en waterbouwkundige werken. Bo- vendien zorgt zij voor het onderhoud van dijken en duinen en voor het beheer van de grote wateren van Nederland. Ir. Pieter Meijer is Senior- adviseur GIS bij de Meetkundige Dienst van Rijkswaterstaat, Postbus 5023, 2600 GA Delft, [e] p.g.meijer@ mdi.rws.minvenw.nl. Drs. Albert Venemans is GIS-coördinator van de Directie Noord-Brabant van Rijkswaterstaat, Postbus 90157, 5200 MJ 's-Hertogenbosch, [e] b.a.venemans@ dnb.rws.minvenw.nl. Om deze werkzaamheden uit te kunnen voeren is veel infor matie benodigd. Een groot deel van die informatie is geo-in formatie. De behoefte aan informatie komt niet alleen voort uit de spe- cifiek door Rijkswaterstaat uit te voeren werkzaamheden. Rijkswaterstaat heeft allereerst informatie nodig om te kunnen bepalen wat de maatschappij van haar verlangt. Daarnaast ver langt de maatschappij informatie over de werkzaamheden die door Rijkswaterstaat (zullen) worden of zijn uitgevoerd. Naast de intern benodigde informatie is er dus duidelijk spra- ke van tweerichtingenverkeer; van de burger naar de overheid toe (om vast te kunnen stellen wat 'de burger' wil), anderzijds van de overheid naar de burger (wat is de overheid van plan, wat heeft ze gedaan en met welk resultaat?). Het werkproces van Rijkswaterstaat en de behoef te aan geo-informatie Op basis van landelijk beleid (gevormd door politieke nota's zoals bijvoorbeeld het Structuurschema Verkeer en Vervoer, de Nota Waterhuishouding en het Meerjarenplan Verkeersveiligheid) steh Rijkswaterstaat beheerplannen op. In deze plannen wordt gekeken naar de functies die de natte en droge infrastructuur vervullen in relatie tot de behoeften in de maatschappij. Vanuit de verschillende Regionale Directies van Rijkswaterstaat wordt aangegeven, wat er moet gebeuren om invulling te kunnen ge- ven aan landelijk vastgesteld beleid. Kan worden volstaan met regulier onderhoud of is uitbreiding van bestaande of aanleg van nieuwe infrastructuur benodigd? De plannen vormen de basis voor de door Verkeer en Water staat in te dienen begroting. Na goedkeuring van de begroting door het Parlement kan Rijkswaterstaat aan de slag met uitvoe ring van de voorgestelde werkzaamheden. Regelmatig doet Rijkswaterstaat verslag over de voortgang van de uitvoering. Op basis van deze rapportages kan de voortgang van het Rijks- waterstaat-werk worden gevolgd en zo nodig worden bijge- stuurd. Tot slot moet verantwoording kunnen worden afgelegd over de uitgevoerde werkzaamheden. Er is dus sprake van een zieh steeds herhalend proces: beheerplanfase, programmerings- en begrotingsfase, uitvoeringsfase en verantwoordingsfase. Elk van deze fasen brengt een specifieke geo-informatiebe- hoefte met zieh mee en ten dele 00k specifieke maatregelen 23

Kartografisch Tijdschrift | 2001 | | pagina 29