KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 200I-XXVII-2 meta-informatie kunnen via het intranet van Verkeer en Wa terstaat worden doorzocht en (via een contactpersoon of via het door de Meetkundige Dienst beheerde 'Geo-loket') kun nen de gewenste gegevens worden opgevraagd. In die gevallen waarin de basisgegevens via een internet-GiS zijn te ontsluiten zijn de gewenste gegevens zelfs direct toegankelijk vanuit de meta-informatie. De Meetkundige Dienst speelt een belangrijke rol, door ervoor te zorgen dat meta-informatie van de veelgebruikte externe geo-informatie daadwerkelijk in de catalogus opgenomen is. Daarnaast streeft zij actief na, inzichtelijk te krijgen welke geo- gegevens in Nederland beschikbaar zijn. Daartoe verzorgt zij namens Rijkswaterstaat de contacten met landelijke catalogi van geo-informatie zoals het Nederlandse Clearinghouse voor Geo-informatie (ncgi; http://www.ncgi.nl) In aanvulling op deze landelijke activiteiten zijn er lokale ini- tiatieven om bekend te maken wat waar aan geo-gegevens aan- wezig is. Zo vindt er uitwisseling van meta-informatie plaats tussen Rijkswaterstaat en lokale overheden (bijvoorbeeld tus- sen de directie Noord-Brabant en de Provincie Noord-Bra bant), in een streven om de beschikbare geo-informatie opti- maal te laten gebruiken. Nieuwe gegevensbestanden die relevant lijken voor Rijkswater staat worden gepresenteerd tijdens landelijke Gis-overleggen om het bestaan van de gegevens bekend te maken en de moge- lijke gebruikswaarde voor Rijkswaterstaat na te gaan. Als benodigde gegevens eenmaal gevonden zijn zullen ze wor den opgevraagd. Levering van gegevens vindt nog in veel ge vallen plaats door daadwerkelijke (fysieke) levering en niet zo- zeer door het verlenen van een gebruiksrecht op bij de bron beheerde gegevens. Zolang deze toegankelijkheid vanaf de ex terne leverancier niet mogelijk is zullen de geleverde gegevens worden opgenomen in de beheerstructuur, waarbij enkelvou- dig beheer en bijhouding van de meta-informatie nadrukkelijk wordt nagestreefd. Indien bepaalde geo-gegevens veel worden gebruikt, kan de Meetkundige Dienst ook de centrale inkoop van de betreffen de gegevens verzorgen. Deze gegevens worden dan via het Geo-loket gedistribueerd en zijn ten behoeve van Rijkswater- staatwerk zonder verdere kosten beschikbaar. De extern be- trokken gegevens zullen veelal worden gecombineerd of gei'n- tegreerd met eerder verworven of eigen gegevens. Op basis van daarvan worden weer nieuwe gegevens gegenereerd en infor- matie geleverd. Van buiten ontvangen gegevens worden zoveel mogelijke aan eenduidig gedefinieerde basisbestanden gerelateerd of zelfs ge- koppeld. Een goed voorbeeld hiervan is koppeling van gege vens aan het Nationaal Wegenbestand (nwb), een bestand met het complete wegennet van Nederland op schaal 1:10.000 (voor meer informatie zie http://www.minvenw.nl/rws/avv/nwb). Toegankelijkheid interne informatie voor Rijkswaterstaat Ook bij de interne geo-informatievoorziening speelt meta-in formatie een belangrijke rol. Het beleid is dat van alle geo-ge gevens meta-informatie beschikbaar is en de stelregel is daarom 'gegevens zonder meta-informatie bestaan niet'. Van nieuw ge- genereerde gegevens zal dan ook in principe meta-informatie zijn beschreven. Hierbij kan gebruik worden gemaakt van Geo- Key en/of het aan het GisArcInfo gekoppelde meta-informatie- systeem ArcCatalog (van leverancier esri), die beide met het meta-gegegevensmodel van Verkeer en Waterstaat werken. Een project kan een eigen meta-informatiecatalogus hebben, waarin alle voor het project relevante gegevens zijn beschreven. Binnen een directie van Rijkswaterstaat zijn dan ook veelal meerdere catalogi beschikbaar; projectcatalogi met specifieke projectgegevens, de catalogus met basisgegevens voor de eigen directie en de landelijke catalogi. Elke catalogus is zowel afzon- derlijk als in combinatie met de andere catalogi te raadplegen en te doorzoeken. Overigens wordt de metadata steeds vaker ook in XML-files bij de gegevens opgeslagen. Dit is handig bij het beheer en uitwisselen van gegevens. XML is inmiddels een algemeen geaccepteerde standaard voor het uitwisselen van ge gevens. Het is een relatief eenvoudig formaat waardoor geen specifieke Software nodig is om het bestand te kunnen lezen. De gegevens zijn samen met de veldnamen ('tags') in een xml- file opgenomen zodat de betekenis helder is. Door een zoge- naamde stylesheet aan een XML-file te koppelen kunnen de ge gevens uit een XML-file met opmaak in html gepresenteerd worden en bijvoorbeeld in een browser weergegeven. Rijkswa terstaat heeft een hulpmiddel laten ontwikkelen om meta-in formatie in XML-files en die in catalogi te laten synchroniseren. Een optimaal gebruik van meta-informatie wordt nu nog vooral belemmerd door de kwaliteit en de volledigheid van meta-informatie. Tot nu was het beheer van meta-informatie gescheiden van het werkproces zelf. Dit betekende dat het vastleggen van meta-informatie een aparte taak was die los (en vaak na) een project moest worden uitgevoerd. Ook kon er zo in het project niet direct van de meta-informatie worden ge- profiteerd. Dit alles leidde ertoe, dat meta-informatie lang niet altijd werd vastgelegd of onvolledig werd opgeslagen. Door het beheer en vastleggen van meta-informatie meer aan het werk proces te koppelen kan de kwaliteit en volledigheid van meta- informatie vergroot worden. Ook is het nodig de verantwoor- delijkheden met betrekking tot meta-informatie duidelijker in de organisatie vast te leggen en met gegevens-leveranciers af- spraken te maken Over het meeleveren van meta-informatie. In toenemende mate is directe ontsluiting van de eigenlijke ge gevens vanuit de meta-informatie mogelijk. Zo zijn bij de di rectie Noord-Brabant de geografische basisgegevens rechtstreeks vanuit een via intranet beschikbare catalogus toegankelijk op elke werkpiek. In overleg met de Gis/öv-contactpersonen van uit de verschillende afdelingen is vastgesteld welke gegevens op iedere werkpiek door een op intranet draaiend gis (Ajcims) be schikbaar moeten zijn. Deze basisgegevens worden door zoge- naamde 'mapservices' op het intranet aangeboden. In een map- service wordt gedefinieerd welke geo-gegevens op welke mini male en maximale schaal en met welke grafische variabelen in een kaart worden gepresenteerd. Vanaf de eigen werkpiek kan een gebruiker eigen geografische gegevens toevoegen aan de met de mapservice op intranet gegenereerde ondergrondkaart of de eigen gegevens met gegevens uit de ondergrondkaart combine- ren. De aldus eventueel nieuw ontstane gegevens kunnen bin nen de projectdatabase worden opgeslagen en beheerd en met behulp van de meta-informatie kan het bestaan van het be treffend gegeven bekend worden gemaakt. Externe toegankelijkheid van Rijkswaterstaat- informatie In de eerste plaats verzamelt Rijkswaterstaat informatie om haar eigen taken goed te kunnen uitvoeren. Dit is hierboven belicht. Daarnaast kan Rijkswaterstaat ook als leverancier van geo-informatie voor anderen optreden. Dat kan door gegevens te leveren die wel voor Rijkswaterstaat zijn ingewonnen maar 26

Kartografisch Tijdschrift | 2001 | | pagina 32