Het Geo-Ioket van de Meetkundige Dienst KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 2QOI-XXVII-2 een veel breder gebruik kennen. Een voorbeeld hiervan is het Actueel Hoogtebestand van Nederland dat onder andere ook wordt afgenomen door de waterschappen. Zoals alle overheidsdiensten wil Rijkswaterstaat directer met de burger communiceren. Dit komt voort uit de ideeen met betrek- king tot de vrije beschikbaarheid van overheidsinformatie, de huidige technologische mogelijkheden (met name internet) en een veranderende verhouding tussen burger en overheid. Er be- staan al een aantal fraaie voorbeelden van hoe Rijkswaterstaat deze communicatie vorm kan geven zoals Waterland http://www.waterland.neten de Waddensite InterWad met de Wadas http://www.watMenzee.nl Opvallend hierbij is, dat communicatie over plaatsgebonden zaken het beste via kaartinterfaces kan worden vormgegeven. Met de huidige stand van technologie is dat ook via internet uitstekend mogelijk. Tot besluit De overheid zal steeds transparanter moeten opereren waarbij de toegang tot overheidsinformatie door burgers en andere be- trokkenen een belangrijk aspect is. Om inzichtelijk te kunnen maken welke geografische informatie er beschikbaar is, is meta-informatie van essentieel belang. Met behulp van inter net kan de informatie laagdrempelig en voor verschillende doelgroepen toegesneden worden aangeboden. Hiertoe zijn al speciale sites beschikbaar (InterWad, Waterland) en worden ook geo-portalen ingericht. Het op deze manier organiseren van een front ofhce is nog redelijk eenvoudig. Lastiger is het om de onderliggende informatiehuishouding (de back-office) zo aan te passen dat deze geschikt wordt voor een transparante toegang van buiten. Van het hiervoor benodigde verder struc- tureren en documenteren van geografische gegevens zullen niet alleen burgers en externe partijen profiteren maar het zal er ook voor zorgen dat beschikbare geo-informatie beter toegan- kelijk wordt voor alle personen binnen de organisatie. Literatuur - (1998), Regeerakkoord, hoofdstuk vii, deel g. Damoiseaux, M.A. B.A. Venemans (2000), gis bij Rijks waterstaat. Kartografisch Tijdschrifixxvi, nr. 3, pp. 23-28. Meetkundige Dienst (2000), Organisatorische aspecten rond- om gis bij V&W. Basisboek gis, deel 2, pp. 36-37. Het Geo-Ioket is door de Meetkundige Dienst opgezet om te kunnen voorzien in de behoefte aan overzicht en informatie rond geo-gegevens binnen het ministerie van Verkeer en Wa terstaat. Het Geo-Ioket draagt bij aan de organisatiebrede toe- gankelijkheid van meta-informatie over beschikbare geo-gege vens en fungeert daarnaast als inkoopbureau voor geo-gege vens afkomstig van derden. Deze centrale inkoop heeft een aantal voordelen. Ten eerste wordt voorkomen, dat dezelfde gegevens meerdere malen vanuit de organisatie worden aange- kocht. Ten tweede kan bij centrale aankoop beter voor de be langen van Verkeer en Waterstaat bij de gegevensleverancier worden opgekomen. Tot slot bespaart centrale inkoop veel in- spanning op het gebied van bedrijfsvoering. Wanneer bestan den eenmaal zijn aangeschaft kan de Meetkundige Dienst zor gen voor controle op volledigheid, nauwkeurigheid en kwaliteit van de gegevens. Ook kunnen bestanden worden geconver- teerd ten behoeve van applicaties die een speciaal invoerfor- maat vereisen. Geo-gegevens die centraal zijn aangeschaft of verworven en die zonder verdere kosten kunnen worden gebruikt ten be hoeve van projecten van Verkeer en Waterstaat worden opge- nomen in het zogenaamde 'Basispakket Geo-gegevens'. Op dit moment zijn onder andere de volgende gegevens in dat basis pakket opgenomen. Actueel Hoogtebestand Nederland (AHN) opgebouwd door de Meetkundige Dienst; Digitaal Topografisch Bestand; DTB-Wegen (schaal 1:1000) en DTB-Nat (schaal 1:5000) vervaardigd door de Meetkundi ge Dienst; Nationaal Wegenbestand; NWB-Wegen en NWB-Vaarwe- gen (beide schaal 1:10.000), vervaardigd door de Advies- dienst Verkeer en Vervoer (AW) van Rijkswaterstaat; TOPIOvector, TOP50vector, TOP250vector, TOP25raster,TOP50raster, TOP250raster en het Gemeente- grenzenbestand van de Topografische Dienst Nederland; Bodemkaart van Nederland schaal 1:50.000 en 1:250.000 van Alterra; Landelijk Grondgebruiksbestand (LGN3-Plus) van Alterra; Ecotopenbestanden (schaal 1:10.000) van de Meetkundige Dienst en het Rijksinstituut voor Zoetwaterbeheer en Afvalwaterbehandeling (RIZA) van Rijkswaterstaat. Door het Geo-Ioket kan ook worden bemiddeld bij maatwerk. Dat kan de levering van een specifiek reeds bestaand bestand zijn, maar ook de opbouw van een nieuw gegevensbestand. Het Geo-Ioket is onder andere te bereiken per e-mail [e] g.e.o.gegevens@mdi.rws.minvenw.nl en per telefoon [t] 015-2691444. (bron: Meetkundige Dienst 2000) 27

Kartografisch Tijdschrift | 2001 | | pagina 33