mnm Integrale benadering informatie Effectiviteit Raadpiegen Analyse Uitgangssituatie De oorspronkelijke gebruikers van ge- meentelijke informatiesystemen waren daar vanuit hun eigen professionaliteit mee bezig. Aan derden kon aanvankelijk een rapport worden verstrekt, of een uit- treksel afgegeven. Dankzij de komst van relationele databases en daarbij hörende speciale rapportagetools is het thans ook mogelijk gegevens te analyseren op een hoger aggregatieniveau en te combineren met andere data. Daarmee is op puur raadpleegniveau de slag nog niet gesla- gen, want men moet daarvoor professio- nele kennis hebben en kunnen werken met de applicatiesoftware. Voor een 'overheidsloket' of centrale balie mag de programmatuur niet ingewikkeld zijn en moeten de kosten per applicatie laag zijn. Voor de invulling van de hiervoor beno- digde iCT-architectuur is het van belang te onderkennen dat er verschillende ge- Complexiteit Kosten De figuur illustreert tevens dat het aantal 'raadplegers' vele malen omvangrijker is dan het aantal specialisten. De geschet- ste complexiteit van de benodigde applicaties neemt in de richting van de raadplegers significant af. In deze benadering kan elke willekeurige medewerker op basis van de verlangde informatie in verschillende groepen vallen, zo is een specialist van het grondbedrijf bijvoorbeeld raadpleger van bestemmingsplannen of vastgoed. Figuur - Informatiekaart. Welke gegevens: Informat*fkaQrt Waar opgeslagen: Kwaliteit gegevens: Datum opslag: Bron: Volledigheid: Betrouwbaarheid: Verantwoordelijke afdeling: Autorisatieniveau Waar gebruikt: Aantal gebruikers KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 1-2QOI-XXVII-2 kranenboek' (zie inzet) op het scherm komen. Andere schermen zijn gebouwd om het oproepen van gebouwgegevens mogelijk te maken. Belangrijk is dat dergelijke schermen zeer snel beschikbaar zijn en de juiste ac- tuele gegevens weergeven. En die juist- heid is lastig: er wordt dagelijks gemu- teerd in dit soort bestanden op verschil lende plekken in de organisatie, vaak voor oorspronkelijk andere doelen. Het adressenbestand is in eerste instantie op- gezet voor de bevolkingsadministratie (gba) en aan dergelijke toepassingen is bij het opzetten ervan indertijd niet ge dacht. Een applicatie 'milieubeheer' is bedoeld om het proces voor verlening en handhaving van milieuvergunningen te ondersteunen. Figuur 2 - Brand- kraan, geselecteerd vanuit de kaart, met Figuur 4 - Beheer analyse - raadpleging. Figuur 3 - Efficient en/of effectief. bruikers(groepen) zijn. Deze gebruikersgroepen kunnen we, naast een opdeling in bedrijfsfuncties waarbinnen zij actief zijn, differentieren naar de wijze waarop zij de informatiesyste men benutten. Daarbij onderscheiden we enerzijds gebruikers die heel intensief met applicaties werken, de volledige com plexiteit aan funcdes benutten en de bijbehorende gegevens beheren. Aan de andere kant zien we gebruikers die een een- voudige omgeving wensen, waarin de voor hen relevante infor matie op te vragen is. In figuur 4 duiden we met 'analyse' een groep gebruikers aan die informatie niet alleen wil raadplegen maar ook gebruiken binnen het eigen werkproces, maar geen behoefte heeft aan de details die de specialist verwerkt. 31

Kartografisch Tijdschrift | 2001 | | pagina 37