B Data '»arehous® geodata bedrijven Centrale Basisregistratie Bedrijfsfunctie specifieke data personen Sector A Sector A Sector B Sector C Sector Sector n Sector B Sector C Sector Sector n KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 20QI-XXVII-Z Figuur 6 - Meervoudige opslag van gegevens. tomatisch dat iedereen bij elk gegeven moet kunnen komen. Door bij de ver- schillende gegevens vast te leggen wie de eigenaar (beheerder) ervan is en wie er gebruik van mag maken (analyse, raad- plegen), kunnen we ervoor zorgen dat we de informatie verantwoord benutten. Gegeven de omvangrijke hoeveelheid ge gevens die we inmiddels binnen de orga- nisatie hebben verzameld, vindt het op- stellen en vullen van de informatiekaart gefaseerd plaats. Daarbij stuurt de be- hoefte aan informatie het proces van in- ventariseren, registreren en vervolgens beschikbaar stellen. Het reorganiseren van de beschikbare gegevens Om er zeker van te zijn dat de goede informatie beschikbaar wordt gesteld is op de eerste plaats een goed inzicht in de aan- wezige gegevens nodig. Dit inzicht helpt ons bij het structure- ren van de gegevens. Stap een in dit proces is het 'in kaart brengen' van de aanwezige informatie; er ontstaat een informa tiekaart (die niets met het kartografische product te maken heeft). In het iCT-vakjargon spreken we hier over metadata (data over de data). Hierbij leggen we niet alleen vast welke gegevens, op welke wijze zijn opgeslagen, maar ook andere as- pecten die van belang zijn worden vastgelegd. Zo stellen we bij het breed beschikbaar stellen hoge eisen aan de betrouwbaar- heid van de informatie: betrouwbaarheid in de zin van actuali- teit, correctheid en volledigheid. Om dit te illustreren het volgende voorbeeld: indien een be- perkte groep medewerkers gebruik maakt van informatie die niet actueel is, hoeft dit geen belemmering te zijn voor de kwaliteit van de dienstverlening. Onderlinge afstemming op het moment dat men de informatie gebruikt biedt de gewenste betrouwbaarheid. Als we evenwel diezelfde informatie aan ie dereen beschikbaar stellen is deze verificatieslag niet aanwezig en interpreteert de gebruiker de gegevens per definitie als 'de waarheid' Een ander aspect dat van belang is in dit kader is de autorisa- tie. Het kunnen beschikken over informatie betekent niet au- Figuur 7 - Centrale opslag van gegevens. Figuur 8 - Data- warehouse. Naast de acties om de aanwezige infor matie in kaart te brengen vraagt het op- timaliseren van de structurering van de gegevens onze aandacht. Bij de structu rering gaat het om het optimaal vastleg- gen van gegevens waarbij met narne het meervoudig gebruik van gegevens winst op zal leveren. Ter illustratie van dit proces kijken we nog eens naar de huidige situatie. Door te focussen op de bedrijfsfuncties zien we dat de verschillende sectoren elk een groot aantal gegevensverzamelingen of databases kennen; belangrijke gegevens als namen van personen, bedrijven, ver- enigingen en dergelijke. (Subjecten) en adressen komen daarbij in verschillende databases voor, in vele gevallen zelfs bin nen een enkel organisatie-onderdeel (zie figuur 6). Naast het meervoudig beheer dat dit vraagt, introduceert dit grote risi- co's op fouten. Zijn al deze gegevens compleet en bijgewerkt? Wie is uiteinde- lijk verantwoordelijk voor het juiste ge geven? Enzovoort. Een belangrijk eerste doel van de nieuwe gegevensstructuur is het komen tot centrale bestanden voor die gegevens die door meerdere onderde- len van de organisatie gebruikt worden. Voor gegevens van bijvoorbeeld de per sonen en bedrijven, de vastgoed (geo)in- Bron Databases Baslsreglstratle Functle Speciflek Raadpteeg Database 'patia Krijnders Karveel 20 31 32

Kartografisch Tijdschrift | 2001 | | pagina 38