Data 'arehous' Integratie via de kaart KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 200I-XXVII-2 Databases Functie Specifiek ja Informatiekaart A Schermen Gebruikers Basisregistratie formatie en middelen ontstaan voor ie- der bruikbare databases waarbij de kwa- liteit van de informatie gegarandeerd is. Onder de noemer basisregistratie is dit structureringsproces reeds in gang gezet. Ook tandelijk zien we op dit gebied ont- wikkelingen. Het programma Stroomlij- nen Basisregistratie van het Ministerie van Binnenlandse Zaken streeft naar een situatie waarin alle publieke organen ge- zamenlijk gebruik gaan maken van zoge- naamde authentieke registraties. Bij de praktische invulling van de doelstel- ling de medewerkers van de juiste infor matie te voorzien speelt het datawarehouse (of gegevenspakhuis) een belangrijke rol. In het datawarehouse verzamelen we de in dit kader relevante gegevens. Deze gege- vens komen uit de verschillende databases die we binnen de primaire processen be- nutten. De structurering van het datawa rehouse is dusdanig dat de gewenste infor matie eenvoudig en snel op te vragen is. Het datawarehouse maakt het tevens mogelijk de gewenste integratie en ag- gregatie van de aanwezige informatie te realiseren. De inhoud van het dataware house definieren wij aan de hand van de behoeften van de eindgebruikers. Via procedures zetten we op gezette tijden gegevens van de primaire Systemen over naar het datawarehouse. De 'bron'-be- standen kunnen zowel de basisregistratie als de functie-specifieke databases zijn. De frequentie waarin een en ander plaatsvindt is ingegeven door de mate waarin gegevens muteren en het belang dat het beschikbaar stellen van 'de laatste Status' heeft. In het 'laadproces' vinden bewerkingen op de data plaats. Enerzijds is het een filter op de detaildata (welke data is relevant), anderzijds is het een ag- gregatie om te komen tot het niveau dat we beschikbaar willen stellen. In dit proces is ook voor de informatie- Figuur 9 - Dataware house met geografische informatie als spil in informatievoorzie- ning. Figuur 10 - Integratie via de kaart. kaart (het metadata-overzicht) een belangrijke rol weggelegd. Via de informatiekaart hebben we inzicht in de aanwezige ge gevens. Omdat het datawarehouse zelf ook weer een database is, vinden we ook de inhoud daarvan in de informatiekaart te- rug. Hier wordt tevens vastgelegd welke autorisaties vereist zijn om de informatie te mögen benaderen. Vanuit beveili- gingsoogpunt heeft het datawarehouseconcept duidelijk voor- delen. Door de separate omgeving zijn alleen gegevens die ge- schikt zijn voor algemene vragen te benaderen. Zoals figuur 9 illustreert levert het datawarehouse de gebruiker uiteindelijk informatie in allerlei vormen, afgestemd op de concrete be hoeften. Bij het creeren en bijhouden van het datawarehouse zijn zowel de centrale iCT-afdeling (als uitvoerder en beheerder) als de de centrale organisatie-onderdelen (enerzijds als afnemer en an derzijds als leverancier van informatie) betrokken. Het definie ren van de inhoud van het datawarehouse is een gezamenlijke inspanning die Start als een groeiscenario om het datawarehou se stapsgewijs te vullen om vervolgens over te gaan in een con- tinu proces om de inhoud in overeenstemming te houden met de gebruikersvragen. De omgeving die de gebruiker voorgeschoteld krijgt om haar of zijn vragen te stellen dient bij te dragen aan het eenvoudig verkrijgen van de gewenste informatie. Daartoe vraagt het ont- werp van deze omgeving veel aandacht: aspecten als intui'tie, logica en consistentie zijn hierbij van groot belang. Tegen- woordig benutten we voor deze omgeving veelal de intra- of internet user-interface met al zijn mogelijkheden. Over intra net spreken we als we het interne informatienetwerk bedoelen; internet rieht zieh ook op externen zoals burgers en bedrijven. Subjecten Bew onsr K-^Ädres Perceelnr Gebouwtype Bestemming WOZ-waarde Huursubsidle Gezinsamenst Bouwverg Hulselgenaar Waar het datawarehouse ons helpt om de gegevens goed te struetureren en snelle toegang te garanderen, zien we aan de gebruikerskant toepassingen die ons helpen de informatie goed te presenteren. Daarbij denken we bijvoorbeeld aan rapportge- neratoren, mogelijkheden om grote hoeveelheden gegevens via zogenaamde businessgrafieken te presenteren en combinaties van dergelijke toepassingen. Belangrijk voordeel van een intra-/internet-oplossing is dat de eisen die een dergelijke omgeving aan de werkplekken van de gebruiker steh beperkt zijn, zodat de informatie daadwerkelijk voor een ieder binnen handbereik komt. Presenteren van de gegevens In het presenteren van informatie biedt de huidige technolo- gie, zeker in een intra-/internet-omgeving verregaande moge- 33

Kartografisch Tijdschrift | 2001 | | pagina 39