Toegankelijkheid tot op buurtniveau: Buurt in Beeld van het CBS 36 ARTIKEL 200I-XXVII-2 B.A.P. Spee, C.P.J.M. van Elzakker F.J. Ormeling webkartografie, visualisatie, onderzoek TREFWOORDEN web cartography, visualisation, research KEYWORDS cartographie du web, visualisation, recherche MOTS-CLES Bij het Centraal Bureau voor de Statistiek (cbs) is een sys- teem ontwikkeld waarmee regionale statistieken makkelijk via een kaart worden ontsloten op het internet. Het doel was het grote publiek op een gemakkelijke en arbeidsextensieve ma- nier te bereiken met de regionale data van het cbs. De gebrui- ker kan nu tabellen en kaarten eenvoudig gratis downloaden. Inleiding Sinds april 2001 heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek (cbs) er een, voor Nederlandse begrippen, vrij unieke applica- tie bij om via het internet regionale data te ontsluiten. Hier- mee kan de gebruiker voor het eerst via een kaart, of direct in een lijst, gebieden selecteren op de twee laagste niveaus waarop het cbs data heeft, namelijk wijken en buurten. Er zijn twee manieren om te komen tot een selectie. Als eerste is er de mo- gelijkheid om alle wijken of buurten van een gemeente in edn keer te selecteren. De tweede mogelijkheid is om in de kaart zelf de gebieden aan te klikken die men wil selecteren. Nadat de gebruikers klaar zijn met het selecteren kunnen zij kiezen voor het ter beschikking krijgen van hun informatie in de vorm van een tabel of een kaart. Indien zij kiezen voor een kaart hebben zij de mogelijkheid om middels een aantal instellingen kaarttype, classificatieme- thode, aantal klassen en kleurschema aan te geven. Bij elke kaart Staat er echter een standaardinstelling die de gebruiker kan accepteren door meteen verder te klikken. Er verschijnt dan na een tijdje een correcte choropleten- of hoeveelheden- kaart op het scherm die de gebruiker eventueel nog kan uit- printen. Tevens is het mogelijk om informatie op te vragen van de individuele gebieden door ze aan te klikken. De infor matie verschijnt dan in een apart scherm. Bart Spee was op het moment van schrijven bij- na afgestudeerd Student aan de Universlteit van Utrecht, faculteit Ruimte- lijke Wetenschappen. Dit artlkel vloeit voort uit zijn scriptie. [e] webmaster@ unquendor.nl. Corne van Elzakker is universitair docent Thematische Kartografie bij het ITC, Postbus 6, 7500 AA Enschede, [e] elzakker@itc.nl. Ferjan Ormeling is hoogleraar Kartografie aan de Universiteit Utrecht, faculteit Ruimtelijke Wetenschappen, Postbus 80.115, 3508 TC Utrecht, [e] f.ormeling@geog.uu.nl. Tot zover een körte schets van de moge- lijkheden van dit nieuwe systeem. In de volgende paragraaf zal worden aangege- ven waarom er is gekozen dit systeem te ontwikkelen. Redenen tot ontwikkeling Velen van u zullen ongetwijfeld, via de Website http://www.cbs.nl, bekend zijn met de on-line databank Statline waarin de gebruiker op redelijk eenvoudige wij- ze cBs-data kan selecteren op basis van onderwerp, gebied en jaargang. Na de selectie krijgen de gebruikers een nette tabel te zien die ze kunnen opslaan in een aantal formaten en 00k tot een gra- fiek of een kaartje kunnen transforme- ren. Waarom dan een nieuwe applicatie terwijl er een goed werkend systeem is? Omdat niet alle data op deze manier goed zijn te ontsluiten en het gebruik vooral gericht is op het verkrijgen van een tabel en een grafiek. De kaartop- maakmogelijkheden zijn nogal beperkt en vragen om een beter alternatief. Zoals gezegd zijn niet alle bestanden van het cbs beschikbaar via Statline. Het wij ken- en buurtenbestand is er een goed voorbeeld van. Het grote probleem is de ontsluiting van dit bestand. Er zijn na melijk ruim 10.000 buurten in Neder- land in ruim 500 gemeenten. Het is niet goed mogelijk al deze buurten en wijken gebruikersvriendelijk selecteerbaar te maken in Statline. Dit zou wel per ge meente mogelijk zijn, maar als dit de enige manier van ontsluiting is, geeft dit zeer beperkte selectiemogelijkheden. Er moest een andere manier voor de ont sluiting van bestanden op dit aggregatie-

Kartografisch Tijdschrift | 2001 | | pagina 42