37 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 200I-XXVII-2 niveau worden ontworpen en daarbij moest tevens de beperkte kaartjes van Stadine ter verbetering worden meege- nomen. Een groot pluspunt van deze ontwikke- ling is voor het cbs de verwachte afname van het aantal gebruikersvragen over het wijken- en buurtenbestand. Het is voor iedereen dan immers mogelijk om het gehele bestand via internet te benaderen en daardoor kan de informatievoorzie- ning van het cbs op dit punt efficienter werken. Tevens biedt het de mogelijk- heid om het bestand aan een zo groot mogelijk publiek kosteloos beschikbaar te stellen (een van de doelstellingen van het cbs) zonder dat er veel extra kosten zijn naast de productie van het systeem. Nadat de behoefte aan een nieuw pro- duct is geconstateerd en er zieh een rede- lijk beeld heeft ontwikkeld van wat het moet worden, is het tijd om de vragen op te stellen op basis waarvan er een voorbereidend onderzoek wordt gedaan naar de beschikbare mogelijkheden. Uitgangspunten van het onderzoek Er werd gekozen voor de volgende on- derzoeksvraag: Hoe ziet, voor het CBS, de ideale internet- applicatie ter ontsluiting en visualisatie van de regionale data, uitgaande van de huldi ge technische mogelijkheden, er uit en wat is er uiteindelijk, in dit of een vervolgpro- ject, haalhaar Uit deze hoofdvraag werd een aantal deelvragen afgeleid die hier in het kort zullen worden behandeld. Als eerste is er de ideale applicatie voor het ontsluiten en het visualiseren. Vooral over het ont sluiten van data via een kaart was het Figuur i - De kubus van MacEachren. moeilijk geschikte literatuur te vinden. Op dit gebied beschik bare artikelen zijn meestal erg algemeen en beschrijvend en ge- ven slechts sporadisch aanbevelingen en richtlijnen. Het is duidelijk dat dit aspect, en waarschijnlijk de webkartografie in het algemeen, nog in de kinderschoenen Staat. De lay-out van de applicatie is daarom ontwikkeld op basis van bestaande gis- functionaliteiten uit de desktopsoftware, zoals bekend uit Arc- view, en de evaluatie van bestaande applicaties op het internet. Voor wat betreft het visualisatiegedeelte was het makkelijker om literatuur te vinden en te gebruiken. Het belangrijkste concept dat hierbij gebruikt is, is de kubus van MacEachren (zie figuur i) waarin de verschillende gebruiksdoelen van een kaart worden uiteengezet op drie assen (publiek, datarelatie en interactie). Door de beoordeelde Websites en de te ontwikke- len applicatie hierin te plaatsen op de meest geschikte locatie, was het mogelijk om beter richting te geven aan die ontwikke- ling. Tevens kon(den) hiermee het (de) kaartgebruiksdoel(en) van de potentiele gebruikers inzichtelijk worden gemaakt. Om de ideale applicatie te kunnen plaatsen, was het ook noodzakelijk om te bekijken wat de meest recente technologi sche ontwikkelingen zijn op het gebied van Computer- en in- ternetkaarten. Daarbij moest er speciaal rekening worden ge- houden met de speeifieke eisen die het internet aan de kaarten steh (beperkt aantal kleuren, kleine bestanden). Tenslotte, maar niet het minst belangrijk, zijn er de speeifieke eisen en beperkingen die het cbs heeft. Hierbij moet worden gedacht aan beperkingen en eisen zoals het budget, personeel (kennis en beschikbaarheid), de huisstijl voor de vormgeving, voorkeuren voor ontwikkelmethodes en de beschikbare tijd. De eerdere vragen geven slechts een algemeen raamwerk dat bij elk bedrijf kan worden toegepast. Deze laatste eisen bepa len wat er mogelijk is op körte en lange termijn voor deze ap plicatie. Daarom is de ideale applicatie geplaatst binnen het cbs en niet in het algemeen. De verlangde functionaliteit Zoals zo vaak gebeurt gaan de wensen verder dan de beschik bare mogelijkheden toelaten. Zo ook bij het ontwikkelen van de internetapplicatie voor het cbs. In de uiteindelijke lijst met aspecten die mogelijk zouden worden gerealiseerd was het van belang om afwegingen te maken. Niet elke funetie biedt even- veel meerwaarde als de andere en sommige kosten veel meer tijd om te programmeren dan andere. Zo is het ook gegaan bij de keuzes die gemaakt zijn bij de ontwikkeling van deze appli catie. Het werd al gauw duidelijk dat het noodzakelijk was om een minimaal eindresultaat vast te stellen, mede omdat er een harde deadline was voor het afstuderen. Het uitwerken van de functionaliteit van deze applicatie was namelijk onderdeel van een afstudeeronderzoek in het kader van het duale traject van de Faculteit Ruimtelijke Wetenschappen bij het Centraal Bu reau voor de Statisdek. Het belangrijkste was de vervaardiging van een overzichtelijke en duidelijke lay-out voor het hoofdvenster van de applicatie. Uit de webstudie bleek dat hieraan niet altijd evenveel aan- dacht wordt besteed. Een aangenaam ogende interface bevor- dert het gebruiksplezier, maar heeft daarbij natuurlijk ook goe- de funeties nodig. Er werd bepaald dat in eerste instande al- leen het wijk- en buurtbestand op deze manier zou worden ontsloten. Dit bestand was namelijk nog niet toegankelijk via een door de klant te raadplegen systeem en had dus voorrang boven bestanden die al waren ontsloten via Statline. Wel werd er al zo veel mogelijk rekening gehouden met het in de toe- lebruik

Kartografisch Tijdschrift | 2001 | | pagina 43