KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 2QOI-XXVII-2 Kaarttype Classificatie Belangrijkheid Complexheid Choropletenkaart Kwantielen hoog laag Choropletenkaart Indeling gebruiker hoog middel Choropletenkaart Natuurlijke breekpunten hoog hoog Hoeveelhedenkaart Proportionele cirkels hoog middel Overzichtskaart Indeling(en) namen hoog laag Choropletenkaart Gelijke klassenbreedten hoog laag Chorochromaat Unieke kleur middel laag Anamorfose Gebieden proportioneel middel hoog met cijfers Hoeveelhedenkaart Klassen van cirkels middel middel Choropletenkaart Standaarddeviatie middel middel komst uitbreiden van het systeem. Daarbij zouden, als abso- Tabel i - Belang van luut minimum, de meest recente cijfers worden geboden en kaartsoorten. daarna die voor meerdere jaren. Voor het vervolgproject zal het toegankelijk maken van alle beschikbare jaargangen zeer waarschijnlijk de hoogste prioriteit krijgen. Naast deze meer inhoudelijke aspecten zijn er ook een aantal meer functionele eisen. Voor het zoeken naar plaatsen, in een soort van gazetteer, moet het minimaal mogelijk zijn om de gemeenten te kunnen vinden evenals de daarbij behorende wijken of buurten. Alle thema's in het bestand moeten ook be- schikbaar zijn, verdeeld over een aantal onderwerpsgroepen, zoals bevolking en bedrijvigheid. En naast functionaliteiten die rechtstreeks op de data gericht zijn, moet het ook mogelijk zijn om een aantal functies uit te oefenen op de kaart. Mini maal moeten standaardfuncties zoals zoomen en pannen be- schikbaar zijn, maar ook het selecteren van gebieden in de kaart. Andere functionele eisen zijn het verkrijgen van infor- matie over een aangeklikt gebied, het oproepen van een over- zichtskaart ter orientatie en uiteraard een helpfunctie. Onderdeel Beschrijving Prioriteit Legenda Apart scherm met daarin legenda over onderwerp hoog Karteermethoden Zie tabel I hoog Schaal Schaalstokje middel Klassen Keuze uit lijst van I tot 10 klassen hoog Kleuren Keuze uit een aantal kleurenreeksen hoog Printen Afdrukken van de kaart met legenda, titel en schaal hoog Opslaan Het kunnen opslaan van de kaart als bestand hoog Naast deze mogelijkheden voor de ontsluiting van de data was Tabel2 - Prioriteiten het ook noodzakelijk om aan te geven wat er kartografisch mo- van de visualisatie en gelijk moet zijn in de applicatie. Als eerste is het belang vastge- presentatie. steld van de mogelijke karteermethoden. Hierbij zijn afwegin- gen gemaakt over de relevantie en meerwaarde die de kaartty- pen te bieden hebben en de daaraan gekoppelde complexiteit bij de realisatie. Het is namelijk wellicht nuttiger om meerdere eenvoudige mogelijkheden te bieden dan een, qua ontwikke- lingstijd, erg tijdrovende mogelijkheid. Zie voor de afgewogen kaarttypen tabel 1. Naast de methoden voor het karteren van de data, is het be- langrijk dat er een aantal andere aspecten wordt overwogen om mee te nemen en ze een prioriteit te geven. Zie voor deze afwegingen tabel 2. Tenslotte moet men uiteraard ook de gegevens in een tabel kunnen oproepen. Dit gebeurt door de gebruiker, nadat die een selectie heeft gemaakt, door te slui- zen naar het export-menu van Statline. Keuzes en overwegingen Zoals met alle projecten die worden op- gezet en uitgevoerd, gingen ook in dit project een aantal zaken niet geheel naar wens. Het nieuwe van deze manier van data-ontsluiting voor Nederland in het algemeen en voor het cbs in het bijzon- der, zal hier zeker toe hebben bijgedra- gen. Eerst moet nog gemeld worden dat de applicatie is gemaakt met behulp van de programmeerobjecten uit MapObjects 2.0 van esri. De daarbij behorende In- ternetMapServer (ims) is gebruikt om de uiteindelijke kaarten op het internet te kunnen publiceren. MapObjects werd gebruikt bij het programmeren van de applicatie in Visual Basic. Er is gekozen voor dit pakket omdat het cbs al een hele lijn van ESRi-producten voert en het beleid gericht is op srandaardisatie. Bij deze keuze was er de hoogste compatibi- liteit met de overige oakketten. Verder was kennis van MapObjects aanwezig zodat dit pakket meteen kon worden ge bruikt. Het bleek dat MapObjects niet geheel aan de verwachtingen voldeed. Het pro- gramma-onderdeel dat kleurcodes omzet naar kleuren voor het jPG-formaat func- tioneerde niet zoals verwacht. Het heeft enige tijd gekost een andere module te vinden en te implementeren die wel de gewenste kleuren in jPG-bestanden ople- verde. De door het pakket zelf meegege- ven voorbeelden voor het maken van een aantal soorten kaarten voldeden niet altijd aan de wensen en moesten worden aangepast. Sommige van de gewenste karteermethoden waren niet aanwezig als voorbeeld en zouden zelf moeten worden gebouwd. Door tijdgebrek is hierdoor een aantal kaarttypen vervallen zoals de choropletenkaart met een klas- senindeling op basis van natuurlijke breekpunten. Tijdens het testen van de applicatie door niet-ingewijden bleek dat de testversie nog een aantal onvolkomenheden bevat- te. De selectie van gebieden was in eerste instantie alleen mogelijk via de kaart, maar de meeste gebruikers probeerden eerst gebieden te selecteren via de gazet teer. Dit is aangepast zodat een eenvou- 38

Kartografisch Tijdschrift | 2001 | | pagina 44