ISSlIllläi KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 2QOI-XXVII-2 Informatie Utrecht: Wijk 08 8irmenstad Bevolkingsdichtheid: 7311 IB e volkingsdichtheid Nieuw Buurt In Beeld Statistischeinformatieo Buurt in Beeld Statistische informatie op wijk- en buurt niveau Figuur 9 - Informatie over het aangeklikte gebied. Een andere mogelijkheid die de gebruiker heeft is het oproepen van een overzichtskaart (figuur 8) waarin hij zieh kan orienteren op zijn huidige locatie binnen Nederland. Daarnaast kan men ook informatie opvragen over een gebied dat op het scherm zichtbaar is. Men krijgt dan de exaete waarde die bij het actieve onderwerp hoort evenals algemene informatie over het gebied (figuur 9). En als laatste is het natuurlijk mogelijk om de kaart te printen. Figuur 8 - Kaart met overzichtskaart ter orientatie. Bevotog j Inkomen en bedrijven dige selectie nu ook via die weg mogelijk werd. Voor uitge- breid selecteren is nog steeds de kaart nodig omdat dit via de gazetteer niet realiseerbaar is. Bij het vervaardigen van kaarten kregen de testers in eerste instantie een standaardkaart te zien. Wanneer zij meer wilden met de kaart moesten zij een andere knop gebruiken. Het bleek dat veel gebruikers moeite hadden met het vinden van die andere knop of zelfs dachten dat er geen andere mogelijkheid was dan de standaardkaart. Dit was de reden om het kaartinstellingenmenu, dat eerder alleen ver- scheen na het aanklikken van een aparte knop, meteen aan te bieden aan de gebruiker met de standaardinstellingen als uit- gangspunt. Wanneer gebruikers niet meer willen dan de stan daardkaart kunnen zij meteen doorklikken. Na dit körte overzicht van keuzes die er onderweg zijn ge- maakt bij de ontwikkeling van de applicatie wordt het tijd om een voorbeeld te geven van de manier waarop het systeem kan worden gebruikt. Dat vindt u in het aparte kader. Techniek Zoals hiervoor al werd vermeld, werd de applicatie gebouwd met MapObjects 2.0. Dit pakket biedt speeifieke funeties aan die kunnen worden gebruikt om een systeem te bouwen in o.a. Visual Basic (vb) en Java. In dit geval is er gekozen om te werken in vb en hiermee de interface te bouwen. Dit werd na- derhand omgezet in een Active-X controll, waarvoor de brow- ser een speciale plug-in nodig heeft. Alle Internet-Explorer ge bruikers hebben deze standaard. Netscape heeft dit niet, maar aangezien de grote meerderheid (circa 80-85%) van de gebrui kers de eerstgenoemde browser gebruikt, acht het CBS dit voor- lopig een acceptabele beperking van de reikwijdte. Maar voordat de gebruiker de CBS-applicatie kan gebruiken moet hij wel een Active-X controll downloaden waarmee de interface wordt aangestuurd. Deze plug-in is voor elke inter- netgebruiker binnen acceptabele tijd binnen te halen. De ge bruiker geeft vanuit de applicatie rechtstreeks commando's naar de ArcView Internet Map Server (ims). Op dit systeem worden de op- drachten verwerkt en de opgevraagde kaart(en) aangemaakt en verstuurd naar de gebruiker. En voor elke gebruiker wordt er op de server een aantal aspecten bijgehouden om de reactietijd te versnel- len. Dit zijn het laatste kaartgebied, de geselecteerde gebieden, mogelijk te ge bruiken legenda's, het actieve onderwerp en de overzichtskaart. Het systeem heeft slechts een beperkte capaciteit voor het maken van themati sche kaarten. Volgens de opgave van esri kan de server 1000 tot 1500 thema tische kaarten maken per etmaal. Een kleine rekensom levert dan maximaal een thematische kaart per minuut op. Aangezien elke gebruiker zeer waar- schijnlijk meer dan een kaartje wil ma ken, is de capaciteit van het systeem hierdoor al vrij snel volledig benut. Eni- ge mogelijkheid tot uitbreiding is het aanschaffen van extra iMS-licenties. Om overbelasting van het systeem te voorko- men zet de Server niet meer dan drie op- drachten in de wachtrij en negeert ver- dere aanvragen voor acties. Als laatste punt is er de wachttijd bij het opvragen van een thematisch kaartje. Tijdens het testen via het intranet bleek dat het tot maximaal 50 gebieden vrij goed ging met een wachttijd van maxi maal 30 tot 40 seconden. Wanneer er meer gebieden werden geselecteerd nam de wachttijd exponentieel toe, elk extra gebied zorgde voor een steeds sterkere 40

Kartografisch Tijdschrift | 2001 | | pagina 46