De nationale atlas als organisatiemedium voor de toegang tot geo-informatie 42 ARTIKEL 200I-XXVII-2 M-J. Kraak, F.J. Ormeling, J. Smits gebruik van geografische informatie, achtergronden use of geographica! Information, background utilisation de l'information geographique, information de reference TREFWOORDEN KEYWORDS MOTS-CLfis Inleiding De nationale geo-informatie-infrastructuur in Nederland is thans op een thematische basis georganiseerd, namelijk op basis van de aard van de bestanden die door gegevensverzamelende instellingen hiervoor ter beschikking worden gesteld. Het Na tionaal Clearinghouse voor Geo-informatie (ncgi) verstrekt me- tadata over deze bestanden op haar Website (http://www.ncgi.nl/) De huidige grafische interface voor de gebruikers (gui) van de ncgi laat het zoeken op trefwoord, op thema en op een op een kaart aan te geven rechthoekig gebied toe. In dit artikel stellen de auteurs het gebruik van de nationale at las voor als de centrale metafoor voor de interface met de na tionale geo-informatie-infrastructuur. Men is gewend om een (nationale) atlas ter hand te nemen als het erom gaat de meest gedetailleerde geografische informatie over zijn omgeving te vinden, en is daarom bekend met het gebruik ervan. De hier voorgestelde stap bestaat uit het uitbreiden van de functionali- teit van de digitale versie van de nationale atlas als toegang tot gegevens aangeboden via de geo-informatie-infrastructuur. Naast het visualiseren van de geo-informatie zou de atlas ook het gereedschap kunnen vormen om toegang te verkrijgen tot de verschillende ruimtelijke bestanden achter de kaarten. Door de mogelijkheid van interactiviteit en netwerking kan de kaart ook gebruikt worden om gegevenssets te exploreren [Kraak, 2000]. Daarnaast is de kaart een prima onderdeel in een zoek- machine of zelfs als interface naar andere informatie. Belang- rijk is bovendien dat de kaart een grotere rol is toebedacht als keurmerk van informatie (o.a. door weergave van meta infor matie). Immers, de informatie in de nationale atlas is direct af- komstig van verschillende bronnen, die voor een bepaalde kaart misschien niet eens van een zelfde ouderdom zijn. Maar Prof. M.J. Kraak is hoog- leraar aan het ITC, Afdeling Geoinformatica, Kartografie en Visualisatie, Postbus 6, 7500 AA Enschede, [t] 053 4874433, [e] kraak@itc.nl. Prof. F.J. Ormeling is hoogleraar Kartografie aan de Universiteit Utrecht, Postbus 80.115, 3508 TC Utrecht, [e] f.ormeling@geog.uu.nl. J. Smits is werkzaam als kaartbeerder bij de Koninklijke Bibliotbeek, Postbus 90.407, 2509 LK Den Haag, [t] 070-3140241, [e] jan.smits@kb.nl. gebruikers zullen bij de combinatie www en atlas denken aan begrippen als toegankelijkheid en actualiteit. De rol van de atlas Begin 2001 beheert de Stichting Atlas van Nederland het Copyright over het in de eerste (1963-1978) en tweede (1989- 1995) editie van de Atlas van Nederland (AvN) opgenomen kaartmateriaal. Dat materiaal is voor het grootste deel aange- leverd door een netwerk van gegevensle- veranciers, waar onder andere cbs, To- pografische Dienst, Kamer van Koop- handel, Alterra, nitg-tno, rivm en rpd deel van uitmaken. Deze instanties zijn in belangrijke mate dezelfde als degene die participeren in het NCGl-initiatief (zie het artikel van ir. L. Murre eiders in dit nummer). De Stichting is bezig de kaarten uit deze twee edities die daar- voor in aanmerking komen (dat wil zeg- gen niet verouderd zijn) te scannen en op te nemen op de Website van de Atlas van Nederland: http://avn.geog.uu.nl/ (fi- guur 1), georganiseerd door Erik Gom- bert en Doreen Bosse en vormgegeven en thans uitgebreid door Eddie Poppe. Gebruikers hebben vrije toegang tot deze Website en kunnen kaarten met een bepaald thema oproepen en in een aan- tal gevallen daar verder op inzoomen. Deze ingeburgerde, typische atlashande- ling willen we nu toepassen om de atlas ook als interface te laten dienen voor toegang tot de gegevens die het uit- gangspunt vormden voor de kaart: in combinatie met een zoomfunctie zou de kaart kunnen dienen als toegang tot een (serie) onderliggende thematische be- stand(en): het thema waarin men gei'nte-

Kartografisch Tijdschrift | 2001 | | pagina 48