Atlas van Nederland 43 Fje £cf View Favorit es Tools ttdp Address http7Mvn.geog.uu.nl/ 3 [i -^Baek - Loks j Weikorv! De Atlas van Nederland Website is nog steeds in een experimenteel Stadium. Niet alle kaarten zijn aanwezig, sommige kaarten moeten nog ■.r-fa opnieuw gescand worden en veel toelichtingen moeten nog geschreven worden. Maar, meer dan 100 kaarten zijn al te zien! Fysisch roiheu Geschledenis Welkom bij de Recreatie Bediiivigheid 's lands compleetste bron van Mjiku ruimtelijke informatie... 52537 w.UltlmateCounter.ce gjDone thans raadpleegbaar... Atlas van Nederland Nation;«! AtlasIn forma tie op Internet! KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT Figuur i - Homepage van de Atlas van Nederland http://avn.geog. uu. nl! search mogelijk te maken. De geografische thesaurus-functio- naliteit is al getest bij Alterra http://www.agralin.nl/cck/en heeft bewezen te werken [Naber Slijkhuis, 2000]. We gaan hieronder in op de verschillende rollen die de nationale atlas in de geodata-verstrekking kan speien. De atlas als visualisatiegereedschap Op basis van bovenstaand betoog zal het duidelijk zijn dat de benodigde visualisatiefunctionaliteit in een nationale web-atlas zeer flexibel dient te zijn. Lastig is hierbij dat de nationale atlas nieuwe stijl meerdere doelstellingen heeft, en de doelgroep breder is dan voorheen. Alleen het verschil in kennisniveau van de gebruikers - zowel voor wat betreft de vakinhoud als het omgaan met webkaarten vereist verschil in functionali- teit, verschil in de interface, en zelfs verschil in kaartontwerp. Overigens ligt dit laatste tegenwoordig 00k deels in handen van de gebruikers zelf. Bovendien verwachten alle gebruikers, zeker in een www-omgeving, up-to-date informatie. Dit alles legt een behoorlijke druk op het uitgangspunt om de leveran- ciers van de gegevens de deelnemers aan de geo-informatie- infrastructuur niet te veel te belasten met kartografische Pro blemen. Hoe is dit op te lossen? Denkend aan verschillende gebruikerniveaus zal duidelijk zijn dat een aantal functies in alle situaties noodzakelijk is. Het be treft zoomen, pannen, het selecteren van een variabele of een geografische eenheid, het identificeren van objecten, en het creeren van hardcopy-uitvoer. Zoekfunctionaliteit is 00k no- dig, maar het is voorstelbaar dat een vakexpert over meer uit- gebreide opties wil beschikken dan een toevallige bezoeker van de Website. Ook de mogelijkheid om de gegevens die in kaart- vorm worden getoond (al dan niet tegen betaling en waar- schijnlijk via de Website van de originele leverancier) te kun- nen verkrijgen voor gebruik in bijvoorbeeld een eigen geogra- fisch informatiesysteem is een onontbeerlijke functie. De interface moet aangepast zijn aan het type gebruiker en in alle gevallen intui'tief zijn [Lowe, 1999]. Zo moet men de com- plexiteit van de interface kunnen aanpassen aan de eigen behoef- ten. Een voorbeeld van een interface is afgebeeld in figuur 2, en resseerd is kan worden opgevraagd, en vervolgens kan men inzoomen op het gebied dat men (bijvoorbeeld met een rechthoek ('bounding box') heeft gese- lecteerd. Verschillende thema's voor het- zelfde gebied zou men naast elkaar kun nen visualiseren, evenals hetzelfde thema en gebied op verschillende tijdstippen. De atlas zou, in zijn rol van geografisch schakelbord, de geo-informatie logisch kunnen organiseren: iedereen kent de manier waarop ruimtelijke informatie in atlassen georganiseerd is, en dat vormt een goed uitgangspunt voor het structu- reren van de bestanden. De atlas zou, in zijn rol van zoekmachi- ne, gebruikers in Staat stellen om locaties die ze op naam hebben opgevraagd te onderzoeken. De Gis-functionaliteit die in het beoogde interfacesysteem ver werkt zit, zou de gebruikers in Staat stel len aspecten van die gegevens te analyse- ren, combineren en vergelijken. De atlas zou, in zijn rol van 'visualiser', presentator van ruimtelijke gegevens, de gebruikers in Staat stellen de geselecteer- de gegevens te visualiseren volgens de gewenste visualisatiemethode, op het ge- wenste aggregatieniveau, en met de ge wenste kleuren of classificatie-indelin- gen. Het is de bedoeling deze Nationale Atlas GUI tot de nationale infrastructuur voor ruimtelijke gegevens ook te verbinden met een geografische zoekmachine: er is al een interface ontwikkeld die alle be standen kan bevragen op basis van de coördinaten van de bestanden die erin zijn opgenomen. Wanneer men een spe- cifiek gebied opvraagt, waarvan men de coördinaten heeft opgegeven, worden alle documenten en bestanden die met dat opgegeven gebied overlappen, ver meld. Een dergelijke zoekactie kan men uitbreiden met restricties betreffende de periode waarin de gegevens zijn verza- meld, of betreffende de gewenste attri- buutgegevens. Het is natuurlijk ook mo gelijk via een geografische thesaurus op gebied te zoeken, zoals dat onder andere gebeurt bij Alterra, de vroegere Stiboka: deze instantie heeft echter nooit geogra fische coördinaten toegevoegd aan haar beschrijvingen - dit was niet nodig voor de Pudoc-verkoopcatalogus - en dus kan er niet gezocht worden op coördinaten. Wanneer een beschrijving aangetroffen wordt worden er dus ook geen geogra fische coördinaten getoond. Dit lijkt des te meer een reden om records in een geografische thesaurus bij de AvN-inter- face te voorzien van 'bounding-box - coördinaten, om een niet taalgebonden

Kartografisch Tijdschrift | 2001 | | pagina 49