National Atlas of the Netherlands KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 2QOI-XXVII-2 O I Select a theme _LJ O Select by area through: drawing a rectangle Brederwiede or by gMng in co-ordinates Population numbers Population and age f/ Population density Ethnicity f" Births Deaths Migration r City names Built-up area 543 -1967 Dynamic Classification Number of classes: 1 2 3 4 5 6 7 O I Select a tool Manipulation tools Information on Population density on January ist 2000 Mun.name: Ommen Pop.dens.: 92 ToLpop.: 16 478 Tot. area: 18 198km2 Nat bur. for statistics Source: Province of Overijssel: Population density on January ist 2000 Menu bestaat hier uit vier onderdelen, te weten een menu, het kaart- beeld, navigatiegereedschappen en manipulatie-gereedschappen. Via het menu zijn alle kaarten in de adas die overeenkomen met het gekozen geografische gebied - hier Overijssel - bereikbaar. Verschillende selectiemogelijkheden zijn aanwezig. Men kan bij- voorbeeld een thema kiezen via een 'pull-down' menu. Hier zijn alle door de deelnemers aan het clearinghouse beschikbaar ge- stelde gegevens die onder dir thema vallen bereikbaar. Heeft men eenmaal een thema gekozen dan komen vervolgens in het menu rechts in het midden alle variabelen voor het thema - hier bevolking - beschikbaar. In figuur 2 is bevolkingsdichtheid aan- gevinkt en afgebeeld in de kaart. Voor orientatie van de gebrui- ker is het mogelijk additionele informatie in het kaartbeeld weer te geven. Voorbeelden zijn plaatsnamen of het wegennet. Het kaartbeeld zelf is, geheel in lijn met wat het www te bieden heeft, gevoelig voor bewegingen van de muis over de kaart. Wanneer de muis zieh in een gemeente bevindt zal deze oplich- ten en in een aparte 'view' wordt de naam en relevante informa tie weergegeven (in figuur 2 betreft het Ommen). Daadwerke- lijk met de muis een geografische eenheid aanklikken resulteert in nog meer informatie. De navigatie-gereedschappen zijn de al eerder genoemde mogelijkheden om te zoomen, te printen en om de gegevens te downloaden. De manipulatie-gereedschap pen bieden funeties die afhankelijk zijn van het door de gebrui- ker opgegeven kennisniveau. Voorbeelden zijn dynamische clas- sificade, re-expressie (het anders naar dezelfde gegevens kijken), het vergelijken met andere gegevens of gebieden, (complexe) be- vragingen, het visueel combineren van verschillende kaartlagen, analyse door de rijd (o.a. via animatie) enz. De atlas als geografische zoekmachine De hier voorgestelde visuele geografische zoekinterface voor het ncgi zal kunnen bestaan uit meerdere thematische kaarten van de AvN (tot maximaal schaal 1:1.000.000 van Nederland of delen daarvan). De gebruiker zal op een aantal manieren naar grootschaliger ruimtelijke informatie kunnen zoeken: Door op een kaart van Nederland te klikken voor een lands- dekkend bestand, waarna er een query op de onderliggende Figuur 2 - Interface van de Atlas van Nederland ge'inte- infrastruetuur naar [Kraak et al., 2000]). metadata-database uitgevoerd zal wor den. Door een uitsnede op de desbetreffen de kaart aan te geven, waarna er voor het aldus omsloten gebied een query op de onderliggende metadata-data base uitgevoerd zal worden. Door op het kaartbeeld in te zoomen. Wanneer de maximale zoom bereikt is zal er een query op de onderliggende databases uitgevoerd worden voor het gebied waarop is ingezoomd. De queries zullen zowel uitgevoerd kun nen worden via 'bounding-box' coördi- naten, geografische alsook thematische thesauri. In een latere fase dienen naast queries via 'bounding-box' coördinaten 00k andere Gis-queries uitgevoerd te kunnen worden, zoals het zoeken op puntlocaties, binnen een radius van een punt, punt-in-polygoon, bounding poly- goon enz. Voor het zoeken via een geo grafische thesaurus verdient het de voor- keur dat deze is samengesteld met be- hulp van de toponiemen gebruikt op de topografische kaart van Nederland van de Topografische Dienst Nederland (tdn). Deze toponiemen dienen aange- vuld te zijn met de punt- of polygoon- coördinaten zoals in gebruik bij de tdn. Voor het zoeken via een thematische thesaurus dient het de voorkeur aanslui- ting te zoeken bij het gebruik van De- wey Decimal Classification 21 [oclc, 2001], 00k met het 00g op de eventuele aansluiting bij een Europese geografische infrastruetuur. Overigens leent de kaart op het www zieh 00k uitstekend om naar allerlei an dere informatie een weblink aan te bren- gen: waar zijn alle historische archieven, waar zijn de recreatieparken, waar is de dichtstbijzijnde Camping enz. Natuurlijk fungeert de kaart hier slechts als index tot andere informatie en ligt het niet in de bedoeling dergelijke informatie direct in de atlas op te nemen. De voorgestelde ontwikkel- procedure In deze paragraaf wordt een onderzoeks- struetuur voorgesteld voor het uitbrei- den van de functionaliteit van de digitale Atlas van Nederland om de basis te vor- men voor de toegang tot de nationale geo-informatie-infrastruetuur in Neder land. We noemen dat onderzoeksproject Visuele geografische zoekinterface. In de Verenigde Staten en Canada heeft de na tionale atlas al een ontsluitingsfunetie in de geo-informatie-infrastruetuur van het 44

Kartografisch Tijdschrift | 2001 | | pagina 50