f T r ^(BSf{ 46 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 200I-XXVII-2 een planmatige aanpak volgens een bekende systematiek. In ie- der geval zullen daarbij de volgende stappen moeten worden doorlopen: vooronderzoek ten behoeve van het opstellen van een infor- matieplan, definitiestudie, functionele specificatie van de geintegreerde Atlas van Ne- derland, functionele specificatie van de infrastructuur van de afzon- derlijke Atlas van Nederland, detailontwerpen van alle deelsystemen waarin concrete op- lossingen worden aangedragen, detailontwerpen realisatie van de Systemen. Verdere ontwikkeling Nadat de primaire functies van de visuele geografische zoekin- terface gerealiseerd zijn zal bezien worden of de functionaliteit uitgebreid dient te worden. Het project Visuele geografische zoek- interface is een middel dat erop is gericht uiteindelijk te komen tot het slechts eenmaal aanbieden van informatie door de gege- vensleveranciers, waardoor deze gegevens ook slechts eenmaal behoeven te worden geactualiseerd. Resultaat is een centraal punt voor alle direct voorhanden locatiegebonden informatie. Het project kan de embryonale vorm van een nationale geo grafische informatie-infrastructuur zijn. Men kan zieh voor- stellen dat in de nabije toekomst tevens andere gestruetureerde geografische informatiebronnen via de interface toegankelijk gemaakt kunnen worden. Daarbij kan men denken aan over- heidslichamen (gemeenten, waterschappen, provincies en cen trale overheid), zonder dat men tegelijkertijd in concurrentie treedt met bijvoorbeeld de site www.overheid.nl. Maar men kan ook andere lichamen overwegen die statistische gegevens verzamelen met betrekking tot het grondgebied van Neder land, zoals bijvoorbeeld de Nederlandse Vereniging voor Na- tuurhistorie. In een latere fase kan men zelfs denken aan bronnen die niet zo snel als geografische bronnen herkend worden, maar die veel locationele referenties bevatten. Uit rapporten van het EDlNA-digimap-programma in het Verenigd Koninkrijk blijkt namelijk dat veel diseiplines die in eerste instantie niet tot de traditionele doelgroep gerekend worden, gebruik maken van geografische data [Millea, 1998]. Dit zijn bijvoorbeeld bioche- mie, biologie, botanie, techniek, geschiedenis, natuurkunde, medische wetenschap enz.). Er wordt momenteel Software ontwikkeld die het mogelijk maakt om teksten automatisch van een geo-referentie te voorzien. Daarbij worden woorden en zinnen die geografische plaatsnamen of geografische karak- teristieken bevatten uit documenten geextraheerd en gebruikt om via elementaire ruimtelijke redenering en statistische me- thoden voorzien te worden van geografische coördinaten door deze te vergelijken met een voorhanden zijnde geografische thesaurus [Larson, 1996]. Voorbeelden van soortgelijke projecten zijn de Environmental Resources Information Network (Erin) Unit of Australia [Crossley Boston, 1995] en de database van het Meadow- lands Environmental Research Institute in New Jersey, Ver- enigde Staten [Barrett, 1999]. Er zijn echter ook zeer traditione le bronnen die zieh daarvoor lenen. Een van de vervolgprojec- ten van de Alexandria Digital Library bestaat uit het voorzien NTERFACE OIHA kaart Redactie METADATA Informatieve (zoom) Download kaarten Archief AvN scherm Database interne' Geometrische kaart Beschrijving Ii sactie BeschnjvingL I Transactie Figuur 3 - Mogelijke organisatorische inhedding in natio nale geo-informatie- infrastruetuur. van alle online beschrijvingen in de ucsB-bibliotheek met een geografische onderwerpsaanduiding van coördinaten [Laasgard, 2001], waarschijnlijk volgens de hierboven beschreven methode. Deze worden daarna toegevoegd aan de data base waarop ruimtelijke queries worden uitgevoerd. Wanneer dit project succes- vol is kan men denken om hetzelfde te doen met die beschrijvingen in de Pica- database die een geografisch trefwoord volgens de goo of Basisclassificatie heb- ben toegekend gekregen, dat betrekking heeft op (een deel van) Nederland. Literatuur Barrett, K.R., R. Holowczak F.J. Artigas (1999), A database of environ mental documents about an Urban Estu- ary, with a WWW-based, geographic in terface. URL: http://www.awra.org/pro- ceedings/wwwyp/w2i/ Crossley, D. T. Boston (1995), A generic map interface to query geographic information using the World Wide Web. URL: http://www. csu. edu. au/special/ conference/apwwwyfpapersyfdcrossle/ dcrossle.html

Kartografisch Tijdschrift | 2001 | | pagina 52