Het Geography Network, toegang tot een wereld van informatie QJ ARTIKEL 200I-XXVII-2 A4. Nanninga beheer van geografische informatie, gis, praktijk management of geographica! information, gis, applications gestion de l'information geographique, SiG, applications TREFWOORDEN KEYWORDS MOTS-CLES TOPiovector en luchtfotografie via het internet, een geoco- deer Service voor Belgie, een gedetailleerde Straten database in Frankrijk of een hoogtemodel van de Verenigde Staten, het zijn slechts een paar voorbeelden van data en diensten die op eenvoudige wijze verkrijgbaar zijn via het Geography Network. In dit artikel wordt een overzicht gegeven van de werking en de mogelijkheden van het Geography Network, en wordt aangegeven wat de mogelijkheden voor deelname zijn. Inleiding 'I have a dream', zo sprak enkele jaren geleden Jack Danger mond, president directeur van esri Inc. Een wereld bestaande uit een groot aantal lokale, onderling verbonden, communi- ties: gemeenschappen van ruimtelijke aard. Maak de wereld bewust van Gis, en laat er zoveel mogelijk mensen en organisa- ties de vruchten van plukken: ieder computerscherm een toe gang tot een globaal netwerk van geogra fische databases, het Societal Gis (zie fi- guur 2). Toegankelijkheid voor iedereen, van schoolkinderen tot wetenschappers, van lokale stadsplanners tot makers van globale milieustudies. De droom van Jack Dangermond begint waarheid te worden: het Geography Network werd in het jaar 2000 in verschillende landen en continenten succesvol gelanceerd en maakt op dit moment een explosieve groei door. Het aantal beschikbare da- tasets is enorm en de mogelijkheden tot gebruik zijn zeer divers. In dit artikel wordt een beeld geschetst van de structuur en de werking van het Geography Network, worden een aantal toe- passingen benoemd en wordt aandacht gegeven aan het busi- ness model en de voordelen voor participanten. Tevens wordt de fasering in de tijd uitgelegd en wordt er een beeld gegeven van de huidige Status. Historisch kader AI duizenden jaren is de mensheid bezig om haar omgeving in geografische zin te begrijpen en er informatie over te verzame- Ir. Martijn Nanninga is werkzaam als Manager GeoData bij ESRI Neder- land, Stationsplein 45, 3013 AK Rotterdam, [e] m.nanninga@esrinl.com Figuur 1 - Logo Geo graphy Network. len en uit te wisselen. Ver voor het begin van de Westerse jaartelling legden de Chinezen hun omgeving al vast op kaar- ten, en in de Griekse oudheid had So- crates al begrepen dat de aarde rond was. Het duurde daarna tot in de Renaissance dat ontdekkingsreizigers op grote schaal de wereld in kaart brachten, en de uit- vinding van de boekdrukkunst in 1450 droeg in hoge mate bij tot de uitwisse- ling van informatie. Het digitale tijdperk bracht gedurende de laatste decennia nieuwe mogelijkhe den voor het opbouwen van complexe geografische databases en het uitvoeren van queries en analyses daarop: de geo grafische informatiesystemen deden hun intrede. Met de komst van Computer netwerken evolueert gis in hoog tempo van stand- alone toepassingen naar toepassingen voor projectteams, en vervolgens naar Systemen die organisatiebreed analyses kunnen uitvoeren (figuur 3). Intranet en internet maken multi-enterprise oplos- singen mogelijk. Parallel daaraan ont- wikkelt gis zieh van een 'business-to- business' naar een 'business-to-consu- mer' produet. Figuur 2 - Societal GIS. 48

Kartografisch Tijdschrift | 2001 | | pagina 54