200I-XXVII-2 Organisatie 5 voegt een proximity Service toe. Organisatie 6 bouwt op basis hiervan een online 'printing on demand' Service, waar een toeristische gebruiker online kaartuitsnedes kan selecteren en kan laten afdrukken. Organisatie 7 gebruikt dezelfde Service voor een draadloze LBS-service waar een eindgebruiker informatie over poi's kan krijgen zoals tankstations, restaurants, doe-het-zelf zaken, kappers enzovoort. Op deze manier ontstaat een waardeketen: doordat steeds weer een volgende Service op een Service gestapeld wordt kan de waarde ervan steeds toenemen. Vraag en aanbod van dergelijke Services vindt op alle niveaus plaats via het Geography Network. Op de manier zoals in het kader aangegeven, is te zien hoe kan worden samengewerkt met behulp van diverse datasets, alle op verschillende plaatsen gehost, en met Software tools die steeds passen bij het gebruik van de betreffende deelnemer. Elke deelnemer beschikt over Software die past bij zijn specifieke ge bruik en is geautoriseerd tot gebruik van sets die op een andere locatie gehost worden. Het zal ongetwijfeld tijd en energie vergen om diverse organi- saties en procedures dusdanig om te vormen dat deze technie- ken daadwerkelijk in de praktijk gaan functioneren. De belo- ning is echter groot in de vorm van een gestroomlijnde uitwis- seling van alle mogelijke vormen van geografische informatie. Standaarden en onafhankelijkheid, de rol van ESRI Het Geography Network is een onafhankelijk merk, deelname Staat open voor elke data provider, aanbieder van GeoServices, applicatie bouwer enz. Mede daarom wordt aangesloten bij standaarden als xml en wms. wms Staat voor Web Map Server en is een protocol van het OpenGls Consortium voor geogra fische images op het internet. Hierdoor kan op elk niveau en door iedere organisatie een verbinding met het Geography Network gemaakt kan worden. Om de droom van een wereld bestaande uit onderling verbonden 'communities' te verwezen- lijken, is deze openheid een absolute voorwaarde. esri biedt een basis infrastructuur, verzorgt de Website, biedt met Atcgis Software die gebruik kan maken van data via Geo graphy Network, biedt met ArciMS internetsoftware, biedt GeoServices als mapping, routering, geocodering (beschikbaar voor Nederland, Belgie, Duitsland), biedt een systeem voor e- commerce en vervult consultancy taken. Hiermee is de eerste stap gezet. Het is nu aan andere leveranciers om op basis van de genoemde open standaarden om gebruik te maken van dit wereldwijde initiatief. Business model Inkomsten via het Geography Network kunnen als volgt wor den gegenereerd: Via de belasting betaler. Voorbeelden kunnen zijn het on line informatie verstrekken over bestemmingsplannen, streekplannen, HSL-traject, Nieuwe Kaart Nederland enz. In deze gevallen wordt de Service gefinancierd door de overheid die de informatie verstrekt. Via abonnementen die een gebruiksrecht geven voor een be- paalde dataset voor een bepaald gebied. De afnemer betaalt per user, per djdseenheid, per aantal hits, of een combinatie daarvan. 51 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT Staat open voor alle data providers, aan- Figuur 8 - Business bieders van GeoServices en applicatie- analyse online. bouwers. Enkele voorbeelden: Een aanbieder van satellietbeelden be schikt over internet mapping Software en besluit om haar data te publiceren via het Geography Network. Aan een dergelijke publicatie zijn geen kosten verbonden; de registratie kan online op het portaal geschieden. Een aanbieder van een routeer-functie (een GeoService) kan deze Service ter beschikking van anderen stellen via het Geography Network. Een applicatiebouwer kan zijn applica tie online aanmelden als Solution bij het Geography Network en op die manier gebruik maken van de (inter nationale) marketingactiviteiten rond het Geography Network. Een applicatiebouwer kan via het Geography Network online beschik- ken over datasets en GeoServices. Deelname is daarmee op allerlei niveaus mogelijk. Daarmee komen we aan een basis principe van het Geography Net work: Services op Services. Dit principe kan het best aan de hand van een voor- beeld uitgelegd worden. Een data provider biedt haar stan- daard data aan via het Geography Network. Laten we in dit voorbeeld uitgaan van de Tele Atlas stratendata- base. Een andere organisatie converteert de data naar een meer marktconform for- maat en biedt ze op die manier aan. Organisatie 3 verzorgt, gebruikma- kend van dit formaat, een map Service: op een willekeurige plaats kan de data op verschillende zoomniveaus bekeken worden. Organisatie 4 combineert deze map ping met de Gouden Gids 'Point of Interests' database en verzorgt de map ping op basis daarvan.

Kartografisch Tijdschrift | 2001 | | pagina 57