Web Users Web Servers Map Servers Data Server KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 2QOI-XXVII-2 Via de pay-per-view methode. De gebruiker betaalt voor een eenmalig gebruik van een service: bij voorbeeld een analyse van een vakantiebestemming: kaarten, restaurants, optimale hotelkeuze, attracties en wandelroutes. Bij de beschrijving van het model van 'services op Services' werd duidelijk dat vele partijen actief kunnen zijn bij het aan- bod van een dienst. Er is sprake van een content provider, een bouwer van GeoServices, een applicatiebouwer, een organisa- tie die de hosting verzorgt en tot slot een partij die de e-com- merce verzorgt, of de verkopende partij indien de verkoop niet via e-commerce geschiedt. De inkomsten dienen dan ook over deze partijen verdeeld te worden. De verhouding waarin deze activiteiten in een service vertegenwoordigd zijn, is steeds maatgevend voor de verdeling van de inkomsten. In de prak- tijk blijkt het goed mogelijk om hierover snel overeenstem- ming te bereiken. Voordelen voor gebruikers Voor gebruikers biedt het Geography Network de volgende voordelen: Men krijgt op eenvoudige wijze toegang tot een enorme hoeveelheid diverse en internationale datasets. Naast ruwe data worden halffabrikaten en volledig uitge- werkte oplossingen op maat geboden. Het uitvoeren van conversies en projecties behoort daarmee tot het verleden. Eenvoudige samenwerking en data-uitwisseling tussen ver- schillende organisaties worden bevorderd. Het leasen van data is veelal economischer dan aanschaf, mede door grotere volumes. Het gebruik van open technologie om data en diensten aan te bieden: compatibel met standaarden als OpenGls, wms, xml enz. Een aantal WMS-services is online. Het Geography Network is onafhankelijk van data- of Soft ware leveranciers; iedereen heeft de mogelijkheid om te parti- ciperen. Er is ondersteuning van grote instanties en marktpartijen. Er is altijd toegang tot de meest actuele versies van databe standen, toegesneden op het formaat dat voor een specifieke gebruiker gewenst is. Het herhaald verwerken van grote Sta pels met cd's behoort hiermee tot het verleden; de beheers- kosten dalen. Simpel Mapping Figuur 9 - Services op Services: de waardeketen. Figuur 10 - Fysieke organisatie. 4.0+ Browsers Netscape Server ColdFusion Server Image Servers Query Servers Extractie Servers ArclMS GIS Data Server SDE/Oracle Huidige Status van het Geography Network Bij de invoering van het Geography Network is gekozen voor een invoering in een aantal fases die elkaar deels in tijd overlappen. In fase i worden data en Ser vices via de Geography Network Explo rer gepubliceerd en is het aanwerven van deelnemers aan de aanbiederskant een prioriteit. In fase 2 wordt het mogelijk om gebruik te maken van datasets via Atcgis. Fase 3 bestaat uit de invoering van een e-commerce systeem, waarbij commerciele data en services via het por taal verhandeld gaan worden. Fase 1 Tijdens het schrijven van dit artikel (ja- nuari 2001) waren in Nederland vijf be- langrijke data providers als publisher ac tief op het Geography Network: Tele Atlas met een volledige Europese Straten database, de Topografische Dienst Ne derland met Toriovector voor heel Ne derland, Eurosense bv met DKLN2000 (luchtfoto's van Nederland met 0,5 me- ter resolutie), de Meetkundige Dienst met een hillshade hoogtemodel en Geo- dan met enkele Nederlandse en Europe se postcode sets. Deze datasets zijn veelal tot op het hoogste detailniveau te zien. De data wordt hiermee als het wäre in de etalage geplaatst, ze is technisch be- schikbaar en kan door de potentiele ge bruiker bekeken worden. Commercieel gebruik is veelal niet toegestaan en ge- bruiksrestricties worden waar nodig ver meld. Bovendien wordt oneigenlijk ge bruik afgeschermd door technische be- perkingen in te bouwen. Vectordata kunnen beschermd worden door ze als raster image te verzenden; raster datasets 52

Kartografisch Tijdschrift | 2001 | | pagina 58