INTERACTIEF 200I-XXVII-2 Verslagen 20e internationale congres van de Indiase nationale kartografische vereniging Van 28 februari tot 2 maart hield de In- dian National Cartographic Association (inca) in Dehra Dun haar 20e jaarlijkse congres, met de titel Cartographic Chal- lenges for the New Millennium. Een twee- honderd kartografen uit India en omstre- ken participeerden drie dagen in een in- tensief lezingenprogramma en in de tentoonstelling van een twintigtal firma's, op zowel Software- als hardware-gebied. Dehra Dun is een belangrijke plaats in de Indiase kartografie omdat een groot aantal karteringsdiensten daar het hoofdkwartier heeft, zoals de topografi- sche (Survey of India) en hydrografische dienst. De stad heeft een half miljoen in- woners, is hooguit gebouwd op 50.000, en barst uit zijn voegen. Voor 1950 woonden hier veel Britten in hun bun- galows, maar daar is in het straatbeeld niet veel meer van te merken. Het congres bood een all-in programma: 00k alle maaltijden waren bij de registra- tie inbegrepen. Daarvoor was naast het conferentiegebouw een grote tent opge- trokken waar de maaltijden genuttigd werden en iedereen zieh op kon schep- pen (al of niet vegetarisch); op het gras achter de tent huisde drie dagen een fa- milie van cateraars die op butagasjes kookte, en de afwas deed. Er waren mogelijkheden voor een bezoek aan de kartografische instellingen in de stad, zoals de hydrografische dienst. Men is er trots op de traditie: de Survey of In dia dateert van 1754 het Hydrograph ie Office van 1846, en men ziet dat 00k aan op grote houten borden weergegeven lijsten van directeuren, waar na de Twee- de Wereldoorlog de Britse namen door Indiase worden vervangen een groot verschil met Indonesie. F.J. Ormeling Vergadering Atlascommissie DGfK, Berlijn, Nationalbibliothek 23-24 maart 2001 Op het kartografie-congres in Maast richt werd afgesproken dat Nederlan- ders in commissies van de Deutsche Ge sellschaft für Kartographie (Düfte) zou- den deelnemen, en ondergetekende gaf zieh op voor de Atlascommissie. Na een eerste bijeenkomst op de Intergeo in Berlijn, afgelopen jaar, werd nu de eerste werkvergadering gehouden. Een achttal deelnemers, uit het gastland (Institut für Länderkunde, Leipzig, Universiteit Pots dam), Oostenrijk (Ost- und Südosteuro pa-Institut), Zürich (eth) en Nederland (uu) bespraken de onderzoeksagenda voor de körnende vier jaar, het program ma van werkzaamheden (aandacht voor atlasgebruik, produetie van een kook- boek voor elektronische atlasproduetie, publicatie in de Düfte -reeks) en tenslotte publicatie van de 'proeeedings' van deze eerste werkvergadering, aangevuld met materiaal van de körnende vergadering in Berchtesgaden, tijdens de Düfte Karto graphentagung in begin oktober. Tijdens de bijeenkomst werd een aantal atlasprodueten besproken, zowel papie ren als op cd-rom, als webatlassen. Tot de eerste categorie hören de Atlas zur Ge schichte und Landeskunde von Sachsen (1990-...), de Geographisch-landeskundli cher Atlas von Westfalen (1985-...), de Ti rolatlas, de Regionalatlas Rhein-Main (Frankfurt, 2000), de Atlante socioecono- mico della regione insubrica (omgeving van kanton Ticino, Bellinzona, 1997) en de Atlas Europe (Zagreb, 1997). Tot de cd-rom-atlassen hören de nationale atlas van Slovenie (Ljubljana, 1999) en de na tionale atlas van de Ukraine (Kiew, 2001). Tot de webatlassen hoorden de nationale atlassen van de Verenigde Sta- ten (1997-...), van Canada (1992-...), van Zweden (1999) en van Duitsland (1999- en de Zorgatlas van Nederland (2000). Interessante nieuwe aspecten waren de mogelijkheid de cd-rom's van de Duitse nationale atlas te actualiseren. De Ame- rikaanse nationale atlas probeert steeds meer een toegang tot de nationale geo- data-infrastruetuur te zijn door incorpo- ratie van actuele medische (nijlvirus), biologische (aantasting van zebramos- sels), hydrologische (online verbinding met waterpeilmeters) en vulkanologische gegevens. Uit zowel Zweden als Zwitserland kwam het idee dat, bij keuzemogelijkheden tussen papieren, digitale- en internetat lassen, een ervan als het 'leading pro- duet' te beschouwen is (in dit geval de cd!), het vlaggenschip, en dat de andere afgeleiden uit de databank vooral dienen om aandacht voor dat 'leading produet' te genereren. Verder was er aandacht voor technische details zoals het aanhouden van constante schriftgroottes bij verandering van schaal. De deelnemers waren alle afkomstig van instellingen betrokken bij de produetie van nationale atlassen. De voorzitter van de commissie, prof. Hartmut Asche uit Potsdam, werkt mee aan een nationale atlas van Albanie. F.J. Ormeling Afscheid Frans Depuydt Op 27 januari 2001 nam prof.dr. Frans Depuydt als hoogleraar kartografie af scheid van de Katholieke Universiteit te Leuven. In het gebouw van het Instituut voor Aardwetenschappen aan de Redin- genstraat was onder leiding van prof. Ver- meersch een afscheidsbijeenkomst geor- ganiseerd voor zijn oud-studenten en in- stituutscollega's, buiten weten van de jong gepensioneerde, die zeker zelf graag nog meer vrienden en kartografische col- lega's hierbij betrokken had. Op deze bij eenkomst hield Ferjan Ormeling een voordracht Over de paradigmawisseling in de kartografie sedert Frans' aantreden: de veranderende opvattingen over het vak onder invloed van de communicatie- en cognitieve stromingen, de automatisering en het World Wide Web. Daarna hield dr. Franky DeClercq, langdurig assistent van prof. Depuydt en bij hem gepromo- veerd, een meer ontspannen voordracht waarbij hij met een aantal trefwoorden Frans neerzette als onder andere een kar tografische messias (de eerste Leuvense kartograaf na Mercator die weer een eigen projectie ontwikkelde), een vaderfiguur (onder andere 'promotievader'), een kar tograaf, een opgraver en nog veel meer. Wat de Noord-Nederlanders betrof had- den daar de volgende trefwoorden nog bij gemogen: langjarig correspondent voor Viaanderen van het Kartografisch Tijd- schrift, geengageerd lid van de KT-Redac- tieraad, onvermoeibaar deelnemer aan NVK-studiedagen en andere bijeenkom- sten, en vooral 00k bij drager, met vele voordrachten en cursussen en artikelen in het KT: over Bertin, over projecties, over classificatie, archeologische kartografie en nog veel meer. Bovendien nam hij steeds zijn Studenten mee naar de bijeenkom- sten van de nvk, zodat dank zij hem bij de nvk gesproken kan worden van een Nederlandse in de zin van Nederlands- talige Vereniging voor Kartografie. vv WetCOMS TO MlHCA WTERNATPKAJ' 56

Kartografisch Tijdschrift | 2001 | | pagina 62