Vervaardiging van een luchtfotomozaiek van Enschede en de productie van een poster W. Bakx W. Feringa productie van geografische informatie, beeldverwerking, (karto)grafische vormgeving, praktijk TREFWOORDEN production of geographical information, image processing, map design, applications KEYWORDS production de rinformation geographique, traitement d'images, conception (carto)graphique, applications MOTS-CLES Inleiding In 2000 bestond het itc vijftig jaar. In het kader van dit lus- trum werd er op 8 april een open dag georganiseerd voor be langstellenden uit Enschede en omgeving. Om de open dag en het lustrum luister bij te zetten werd er een poster uitgebracht (zie bijlage). De basisgegevens voor de poster werden gratis ter beschikking gesteld door de gemeente Enschede. Het project bestond uit twee delen: de vervaardiging van een luchtfotomozaiek van de gemeente Enschede dat daarna op een groot formaat poster uitge bracht zou worden door de gemeente zelf; de vervaardiging van een mozai'ek van het grootste gedeelte van de bebouwde kom van Enschede dat gebruikt zou wor den voor een poster ter gelegenheid van het jubileum van het ITC. Bovengenoemd project had drie doelen, die allemaal bereikt konden worden in een procesgang. Het belangrijkste doel was de vervaardiging van een luchtfotomozaiek van het grootste deel van de bebouwde kom van Enschede dat als basis zou die nen van de iTC-poster (schaal 1:10.000). De gemeente was vooral gei'nteresseerd in vervaardiging van een poster die het gehele grondgebied van Enschede bedekt (schaal 1:15.000). Daarnaast zou de digitale dataset gebruikt gaan worden als een van de brongegevens in het Common Database Project van de Geoinformatica Divisies aan het ITC (http://www.itc.nl/-cdp/). Het productieproces: algemene opmerkingen vooraf Voor de uitvoering van het project stonden de volgende mate- rialen ter beschikking: 149 luchtfoto's schaal 1:10.000 (inclusief camera-calibratie gegevens); TOPiovector (wegen) van de Topografische Dienst te Em men; Gebouwenbestand van de gemeente Enschede; Hoogtemodel op basis van het hoogtepuntenbestand van de Topografische Dienst te Emmen. De gebruikte Software is: Adobe Photoshop 5.0/5.2 Wan Bakx is werkzaam bij de sector Remote Sensing and GIS, GeoTechnische Ondersteuningseenheid van het ITC, [t] 053-4874357, [e] bakx@itc.nl. Wim Feringa is werkzaam bij de afdeling Geoinformatics, Cartography and Visualization van het ITC, [t] 053-4874460, [e] feringa@itc.nl. ITC, Postbus 6, 7500 AA Enschede Erdas Imagine 8.3.1/8.4 Beta IDL 5.2 Proprietary Software Macromedia FreeHand 8.0 Acrobat Suite Digitale beeldverwerking Analyse van de luchtfoto's De luchtfoto's die in opdracht van de Gemeente Enschede in maart 1998 zijn opgenomen, hebben een schaal van 1:10.000. De zijwaartse overlap varieert van 60 tot 80%, de voorwaartse overlap is beperkt tot ongeveer 20%. De totale bedekking van de gemeente levert zo- doende 149 luchtfoto's op. Voor de ver vaardiging van het mozai'ek is echter geen stereoscopische verwerking nodig, er kan dus een selectie worden gemaakt van enigszins overlappende foto's. Uit- eindelijk zijn er 59 luchtfoto's na een geometrische correctie naar een gemeen- schappenlijk coördinatenstelsel in een mozai'ek verwerkt. Bij eerste inspectie van de luchtfoto's blijkt dat er een systematische belich- tingsfout in alle beeiden zit; zowel con- centrisch als in noord-zuidrichting is lichtafval zichtbaar. Er wordt vanuit ge- gaan dat deze afwijking radiometrisch ge- corrigeerd ofwel geminimaliseerd kan worden. Een rol daarbij speien een gun stige selectie van foto's, een juiste instel- ling van opties tijdens het moza'iekproces en de volgorde waarin de foto's bewerkt worden. Pilot project Als test wordt een aantal luchtfoto's van het dichtbebouwde gedeelte van Ensche de gescand op 600 dpi, en na geocode- 62

Kartografisch Tijdschrift | 2001 | | pagina 68