64 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 200I-XXVII-2 Figuur Ii - Fragment van de 'Schulwand karte des Kantons Graubünden', Orell Füssli AG (196}). Figuur 7 - Hoogte- zonekaart van Zuid- Frankrijk uit Imhof, 196$). Een echte effectieve schaduwering laat zieh helaas niet vervaardi- gen volgens eenvoudige regels. Zo is in figuur 10a te zien dat strikte toepassing van de lichtrichting ertoe leidt dat de hellin- gen die samenkomen bij a en b precies hetzelfde schaduwtint krijgen, terwijl ze verschallend georienteerd zijn. Een goede scha duwering kent daarom lokale aanpassingen van de lichtinval, die de reliefimpressie verbeteren (figuur 10b). Om die lokale aanpas singen te kunnen maken moet de kartograaf uit zijn basismateri- aal, de hoogtelijnen en -punten eventueel aangevuld met lucht- foto's en veldwerk, het terrein reconstrueren en de schaduwe ring zo verfijnen dat de landschapsvormen duidelijk worden. Ofschoon meestal in grijstinten uitgevoerd, kunnen natuurlijk 00k andere kleuren gebruikt worden. Imhof introdueeerde bij- voorbeeld voor de Zwitserse topografische kaarten een lucht- perspectiefweergave, waarbij door toevoeging van violette en gele tinten een nog natuurlijker indruk ontstaat. Het grote voordeel van schaduwering is behalve de prima in druk van de landschapvormen vooral 00k de mogelijkheid om de schaduwering te combineren met andere informatie. Figuur 11 laat zien dat op die manier de kaartlezer niet alleen een plas tische indruk van het landschap krijgt (door de schaduwering en rotstekening) maar daarnaast 00k nog metrische (hoogte lijnen) en thematische informatie (kleuren voor sneeuwgebie- den, water, weg- en padsymbolen enz.). Figuur 12 - Panora- makaart van Berann. Voor het vervaardigen van echt effectieve schaduweringen is dus ervaring nodig om de basisdata te interpreteren, kennis van het (berg)landschap, vakmanschap om om te gaan met potlood, penseel of verfspuit en een flinke dosis artistieke aan- leg. Ofschoon moderne Software prima in Staat is op basis van hoogtemodellen hellingshoeken, en daarmee belichtingshoe- veelheden, te berekenen en om te zetten in grijstinten, is men er nog niet in geslaagd de andere benodigdheden in algorit- men te vatten. Echt goede schaduweringen moeten daarom 00k nu nog handmatig vervaardigd worden. Panoramakaarten Alle hiervoor besproken hoogtevoorstellingen maken gebruik van de traditioneel kartografische manier van afbeelden van de aarde: van boven af, recht naar beneden gekeken, de zogeheten orthogonale projectie. Door hiervan af te wijken kunnen we 00k een andere belangrijke psychologische dieptestimulus gebruiken, namelijk perspectief. Figuur 12 laat zien dat door gebruik te ma ken van de perspectivische technieken een zeer realistisch aan- zicht kan worden vervaardigd, dat we een panoramakaart noe- men. Ofschoon dit op het eerste gezicht misschien nauwelijks een kaart en meer een schilderij lijkt, ligt er wel degelijk een me trisch correct hoogtemodel aan ten grondslag en is de topografie gesymboliseerd en gegeneraliseerd weergegeven. Onder andere de Oostenrijker Berann heeft technieken ontwikkeld om pano ramakaarten analoog te vervaardigen, maar het is de rekenkracht van de Com puter geweest die in recente jaren het ver vaardigen dit soort kaarten binnen het bereik van velen heeft gebracht. Op die techniek en de digitale hoogtemodellen die er voor nodig zijn wordt verder inge- gaan in deel 2 (een van de volgende kern- katernen). Gebruikte literatuur Imhof, E. (1965), Kartographische Geländedarstellung. Berlin: Walter de Gruyter Co. Ormeling, F.J. M-J. Kraak (1999), Kartografie visualisatie van ruimtelijke gegevens. Delft: Delft University Press, (hoofdstuk 9.2). Robinson, A.H. et al. (1995), Elements of Cartography. 6th Ed. New York, etc.: John Wiley Sons, Inc. (chapter 27).

Kartografisch Tijdschrift | 2001 | | pagina 6