Vuurwerkramp in Enschede: luchtfoto's, kaarten en GIS KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT ARTIKEL P. Hofstee beschikbaarheid van geo-informatie, gebruik van geo-informarie, gis TREFWOORDEN availability of geoinformadon, use of geoinformadon, gis KEYWORDS disponibilite et utilisation d'informations geographiques, sig MOTS-CLES Ramp. Op 13 mei 2000 explodeerde een opslagplaats van vuurwerk. Een gebied van meer dan 1 km2 met 6500 inwo- ners werd getroffen. De directe gevolgen waren: 21 doden, meer dan 800 gewonden, en ten minste 400 woningen on- herstelbaar beschadigd. Na de ramp was er grote behoefte aan geo-informatie. Gevraagd: luchtfoto's, satelliet- beelden en kaarten Kranten, TV-stations en duizenden inter- net-surfers toonden ogenblikkelijk een grote belangstelling voor luchtfoto's van vöör en direct na de ramp. Om ramp- toerisme uit de lucht te voorkomen werd vliegen boven het gebied gedurende en- kele weken verboden. Drie weken na de explosie werd de eer- ste vogelvluchtopname van het rampge- bied gepubliceerd in de kranten. Deze foto was de ochtend na de ontploffing gemaakt door de Politie Luchtvaart- dienst en vervolgens vermenigvuldigd door de gemeente en gebruikt bij de hulpverlening. Uit de reconstructie-vi- deo die deel uitmaakt van het eindrap- port van de Commissie Onderzoek Vuurwerkramp blijkt verder dat kort na de explosie thermisch-infrarood video- opnamen zijn gemaakt van het nog in brand staande rampgebied vanuit een helicopter [Commissie Onderzoek Vuurwerkramp, 2001]. Op het internet was de reactie zeer snel: binnen enkele uren na de ramp waren nieuwe sites gecreeerd voor informatie- verstrekking, inclusief links naar Websi tes met kaarten en luchtfoto's van En schede. Drs Paul Hofstee is planoloog, Divisie Stedelijke Planning en Management, ITC, Postbus 6, 7500 AC Enschede. [t] 053-4874237, [e] hofstee@itc.nl Recente opnamen Kort vöör de ramp waren enkele luchtfoto's/satellietbeelden van het gebied gemaakt. Beschikbaar waren: kleurenfoto's schaal 1 10.000, datum 3 april 2000 (iedere twee jaar gemaakt voor gemeentelijk beheer), een iKONOS-satellietbeeld van 5 april 2000 (panchromatisch i-meter en multispectraal 4-meter resolude gebruikt in itc- research; figuur 1) zwart-wit luchtfoto's, schaal 1 18.000, datum 13 mei 2000 (iedere 5 jaar gemaakt voor revisie van topografische kaarten; figuur 2). Het is gebruikelijk deze foto's in de lente te ma- ken, toevallig werd de vlucht 4 uur vöör de explosie uitge- voerd. Opnamen gebruikt in het politie-onderzoek In het politie-onderzoek - dat zieh voornamelijk richtte op de oorzaak van, en de (strafrechtelijke) verantwoordelijkheid voor de explosie - was er 00k behoefte aan geo-informatie. Doel van het onderzoek was vast te stellen of de firma S.E. Fireworks zieh had gehouden aan de vergunningen die door de gemeente Enschede verleend waren. Luchtfotografie is een van de bronnen van informatie. Alle houders van een vergunning voor luchtfotografie (verleend door het Ministerie van Defensie) werden verzocht eventuele luchtfoto's (of videos e.d.) van het vuurwerkopslagterrein en nabije omgeving, gemaakt tussen 1 januari 1998 en 14 mei 2000, ter inzage te geven. Via kranten werden 00k amateur luchtfotografen, die mogelijk toevallig opnamen van dit ter- rein hadden gemaakt, opgeroepen zieh te melden. Het ITC kon enkele oblique en verticale klein-formaat luchtfoto's leveren, gemaakt in 1999 en 1998 in het kader van oefeningen klein- formaat oblique luchtfotografie binnen de iTC-cursussen 'Geoinformadon for Urban Planning and Management' (figu- ren 3 en 4). [http://www.itc.nI/~ hofttee/firework. html] De recente verticale luchtfoto's werden in het bijzonder ge bruikt om de aantallen zeecontainers en 'mavo'-boxen, die ge bruikt werden om vuurwerk in op te slaan, te teilen: de opslag- methoden en de maximale toegestane hoeveelheden en soorten 69

Kartografisch Tijdschrift | 2001 | | pagina 75