KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 2QOI-XXVII-2 Figuur 2 - Verticale 23 cm zwart-wit luchlfoto van de vuurwer> vuurwerk worden in de vergunning ge- specificeerd. Het iKONOS-satellietbeeld leverde geen betrouwbare telling van het aantaJ zeecontainers op: het hoge con- trast beperkte de zichtbaarheid in een schaduwgebied, waar een aantal zeecon tainers stond. Vergunning op grond van de Wet Milieubeheer De volledige tekst van de laatste vergun ning is kort na de ramp op het internet gepubliceerd door het Nederlands Insti- tuut voor Brandweer en Rampenbestrij- ding; in januari 2001 zijn alle inspectie- rapporten toegevoegd [http://www. nibra.nl/] of [http://www.minbzk.nl/] In de motivering van de vergunning die wordt geeist in het kader van de Wet Milieubeheer wordt een 'bedenking' van een burger vermeld [http:Ii'www. ensche- de.nl/ACTUEEL/vergunning/vergunning. htm]. De burger is verbaasd dat een op- slag van vuurwerk nog steeds gevestigd mag zijn in een woonwijk en is van me- ning dat dergelijke bedrijven verplaatst zouden moeten worden naar een indus- triegebied. De gemeentelijke autoriteiten (de directeur Bouw- en Milieudienst, namens B&w) verklaren dat ruimtelijke- ordeningsaspecten niet kunnen worden aangemerkt als aspecten in het kader van de Wet Milieubeheer. 'Ambtshalve mer ken wij nog op dat onderhavige inrich- ting niet is gevestigd in een woonwijk, maar op een industrieterrein'. 'Wij zijn van mening dat bij naleving van de voorschriften verbünden aan deze ver gunning de eventuele ondervonden overlast voor de omgeving tot een aan- vaardbaar niveau wordt beperkt.' Zoals op de luchtfoto's is te zien, begint de woonwijk aan de overzijde van een 6 meter brede woonstraat. De gemeentelij ke autoriteiten concentreren zieh echter volledig op het milieubeheer. In het inspectierapport van het Mimste de van vrom wordt vastgesteld dat het 13 mei 2000, oorspronkelijke schaal 1:18.000. Copyright: Topografi- sche Dienst, Emmen, [t] +31 391 69 62 96. [http:/'/www. tdn. nl/ enschede.htm], Figuur 3 - Oblique klein-formaat (6x7 cm Pentax) kleuren- luchtfoto van een deel van het rampgebied, met het ITC op de achtergrond. (Foto: Hofitee, ITC, 18 augustus 2000.) plaatsen van zeecontainers en het gebruik daarvan (voor vuur- werkopslag) niet is getoetst aan het bestemmingsplan. Op grond van het vigerend ruimtelijk beleid had het niet mögen worden toegestaan. Volgens de door de gemeente Enschede gehanteerde methode zou er een afstand van minimaal 100 meter moeten zijn tussen de inrichting en woonwijken. Bij een inrichting voor opslag en montage van vuurwerk (de feitelijke situatie bij het bedrijf S.E. Fireworks) zou volgens de normen van de Vereniging Nederlandse Gemeenten een afstand van minstens 500 meter moeten worden gehanteerd. De minister van vrom heeft inmiddels besloten een nieuwe norm van mi nimaal 800 meter te gaan hanteren. De rijksoverheid heeft 00k aangekondigd dat ruimtelijke en milieu-regelgeving zullen worden gekoppeld (met inhoudelijke toetsing aan ruimtelijk beleid en bestemmingsplannen en het op elkaar afstemmen van bouwtechnische voorschriften uit milieuvergunning en bouwbesluit). Daarmee worden de ruim telijke aspecten van gevaren en risico's wel in aanmerking ge- nomen. Met een gis, kaarten en luchtfoto's kunnen de ruimtelijke as pecten van gevaren en risico's goed worden geanalyseerd. 71

Kartografisch Tijdschrift | 2001 | | pagina 77