KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 2QOI-XXVII-2 Kaarten waren snel beschikbaar voor hulpverleners. Echter, niet alle gebruikte kaarren waren geactualiseerd. Ongeveer 24 gezinnen die woonden in huizen ge- bouwd in 1994, werden in eerste instan- tie niet als rampsiachtoffers beschouwd omdat hun straat nog niet voorkwam op de kaart gemaakt in 1993. Tien dagen na de explosie werd op verzoek van de ge- meente een serie van negen verticale luchtfoto's gemaakt van het rampgebied, schaal 1 1000. Deze foto's dienden als de meest recente 'kaart' van het gebied nä de ramp. Het Landelijk Recherche Team vroeg om Software voor het werk aan de ver- mistenlijst. Medewerkers van het Korps Landelijke Politie Diensten (klpd) heb- ben snel het boogis (Beieids- en opera- tioneel ondersteunend geografisch infor- matiesysteem) ontwikkeld. Hiermee kunnen verschillende bestanden, zoals de vermistenlijst en gegevens uit de ge- meentelijke basisadministratie en het ka- daster worden gecombineerd en gevisu- aliseerd op een kaart en op foto's van voor en nä de explosies. Ook de iocatie van gewonden en overledenen kan wor den ingetekend. Door de benodigde ontwikkeltijd heeft de applicatie het werk aan de vermistenlijst echter niet meer kunnen ondersteunen. Binnen het klpd is inmiddels voorzien in een verdere ontwikkeling van de BOOGis-software ten behoeve van ram- pen en ander grootschalig politieoptre- den [Ministerie van Binnenlandse Za- ken, 2000]. De schade-inventarisatie door gemeente- lijke diensten, woningbouwverenigingen en verzekeringsmaatschappijen is gedaan door complete veldinventarisaties in het rampgebied. Er werd onderscheid ge maakt tussen gebied in de 'binnenring' (40 ha groot en snel geheel afgesloten door een Schütting) en de 'buitenring' (ong. 1 km1 groot, het overige gebied met schade). De bestaande ruimtelijke en andere da tabestanden, kaarten en luchtfoto's zul- len worden gebruikt als standaard ge- reedschappen in de herbouwprojecten en de 'ruilverkaveling' die daarvan een onderdeel zal vormen. Conclusie Na de ramp: hulpverlening, schade-inventarisatie en herontwikkeling Figuur 5 toont de inzet van brandweer meteen na aankomst bij S.E. Fireworks. Figuur 4 - Verticale klein-formaat 6x6 cm RoLLei SLX) luchtfoto van het rampgebied. De Schütting die het 'binnenring'-gebied afiluit is deels zicht- baar als een dünne lijn. (Foto: Hofitee, ITC, 18 augustus 2000.) Figuur y - Inzet van de brandweer meteen na aankomst bij de vuurwerkopslagplaats. Inspectie Brand- weerzorg en Rampen- bestrijding, december Het belang van het actueel en zeer toe- gankelijk houden van gemeentelijke da tabestanden (inclusief kaarten en lucht foto's) is zeer duidelijk aangetoond tij- dens en na de rampsituatie. Agterbos S. E. Fireworks, Tollensstraat te Enschede Inzet brandweer op 13 mel 2000 tussen 15.10 en 15.36 uur AL 651 TS 644 december 2000 Inspectie Brandweerzorg en Rampenbestrijding 72

Kartografisch Tijdschrift | 2001 | | pagina 78