0 0 0 CARTOGRAPHY 0 0 0 BESPREKINGEN 200I-XXVII-2 Cartography: thematic map design, 5th edition Borden D. Dent Boston, enz.: wcb McGraw-Hill, 1999 417 pp., 28,5 x 22 cm, poster Map Projections, cd-rom ArcView gis Exercises isbn 0-697-38495-0 Prijs: 98,60 Thematic Mop Design BORDEN D DLNT Deze bespreking werd voorbereid in het vliegtuig; op weg naar een kartografische bijeenkomst in de Verenigde Staten. Ik nam mij voor om via dit stukje de au- teur van het belangrijkste leerboek van de afgelopen jaren op het gebied van de thematische kartografie, waarvan nu in- middels de 5e editie is versehenen, na- drukkelijk in overweging te geven om de opzet van een eventuele volgende editie radicaal te veranderen. Maar na aan- komst in de vs ontving ik het program- ma van de kartograßsche bijeenkomst en meteen viel mijn 00g op een geel inleg- vel, waarop verzocht werd om bij de opening van het congres een minuut stilte in acht te nemen, ter nagedachtenis van, jawel, auteur Bordon Dent, die even daarvoor was overleden. Het is nu helaas aan iemand anders om de hand- schoen op te pakken, en een modern leerboek over de thematische kartografie te schrijven. Dent heeft ontegenzeggelijk een belang- rijke bijdrage geleverd aan ons vak, met zijn opeenvolgende edities van het leer boek Cartography: thematic map design. De laatste editie bestaat uit vijf delen: 1. Hoofdzaken van de thematische karto grafie (met o.a. aandacht voor karto grafische ontwerpregels, kaartprojec- ties (met bijbehorende losse poster), topografische basiskaarten, statistiek en gis) (139 pp.); 2. Thematische kartering van kwantitatie- ve data (met een afzonderlijke behan- deling van de volgende thematische kaarttypen: choropleeth, stippen- kaart, proportionele puntsymbolen- kaart, isolijnenkaart, anamorfose en bewegingskaart) (98 pp.); 3. Ontwerpen van thematische kaarten (met o.a. aandacht voor lay-out, ty- pografie en kleur) (76 pp.); 4. Elektronische kaartproduetie (technolo- gie, inclusief 'desktop mapping') (46 pp-) 5. Ejfectieve grafieken en diagrammen voor kartografen (26 pp.). Ieder deel bestaat uit een aantal hoofd- stukken, die elk worden afgesloten met een verklärende woordenlijst en litera- tuurverwijzingen. Daarnaast bevat het rijkelijk gei'llustreerde boek een uitge- breid register en een vijftal appendices. Een bezwaar van die laatste is dat ze, net als de voorbeelden in het boek zelf, erg zijn toegesneden op de Verenigde Sta ten. Ook zijn er relatief weinig verwij- zingen naar andere dan Engelstalige, en dan met name Amerikaanse, publicaties en, erger nog, ook relatief weinig naar recente literatuur. Dat neemt niet weg, dat het boek in een grote behoefte voor- zag en in 15 jaar tijd is uitgegroeid tot het internationale leerboek op het ge bied van de thematische kartografie, om- dat er geen andere leerboeken waren die hierover zo veel en zo diepgaande infor- matie verschaften. Met name het tweede gedeelte van het boek, over de construc- tie van verschillende thematische kaart typen, is in dit opzicht nog altijd het meest waardevol. Daarbij is het van be lang om te constateren, dat veel van de basisprineipes van ontwerp en construc- tie van thematische kaartbeelden in deze tijd van dynamische en interactieve kar tografie en moderne communicatiemid- delen nog altijd van waarde zijn en zeker niet zo maar overboord gegooid kunnen worden. Doch het grote bezwaar van de laatste editie van Dent's boek is dat de moder ne ontwikkelingen op ons vakgebied er op onvoldoende wijze in zijn verwerkt. Met onvoldoende bedoel ik niet alleen het nagenoeg ontbreken van aandacht voor bijvoorbeeld de exploratieve, multi- media, dynamische en webkartografie (er is in het boek bijvoorbeeld slechts een, losstaande, pagina met url's, vooral van belang voor Amerikanen). Nee, ik bedoel er ook mee dat de moderne ont wikkelingen, die dan wel genoemd wor den, op onvoldoende wijze zijn gei'nte- greerd met de 'oude' tekst. Ik mag daar over oordelen, omdat ik destijds in KT 1985.XI.4 (p. 50) ook de eerste editie van het boek mocht bespreken. En struetuur en inhoud van die eerste editie zijn nog zeer herkenbaar in de vijfde! Behalve een hoofdstuk over traditionele kaartrepro- duetie is er ook nagenoeg niets verdwe- Oklahoma Number of Reported Tomadoes 1950-1991 0 65-69 44-56 0 0 30-42 0 19-28 7-18 Source Howard L Johnson and Claude E Duchon, Atlas of Oklahoma Climate (Norman University of Oklahoma Press, 1995), Fig 4 13 Dent streefide ernaar om in elke nieuwe editie van zijn boek een nieuwe experimentele ont- werpoplossing te presenteren. In de je editie komt hij (in zijn Figure i.j) met deze weergave van het aantal tornado 's in Oklahoma in de periode ippo-ippi. Het is een bekendgegeven dat kaartgebruikers geen goed verband weten te leggen tussen de gesuggereerde volumes van driedimensionale Symbolen als deze en de weergegeven aantallen. Daarom stelt Dent dat het hier de bedoeling is dat de oppervlakten van de Symbolen met elkaar vergeleken worden en dat de 'vloeiende'stijl van de Symbolen goedpast bij het weergegeven verschijnsel. Mij dunkt dat deze weergave echter alleen maar verwarring schept ten aanzien van de werkelijke spreiding van het aantal tornado 's. 74

Kartografisch Tijdschrift | 2001 | | pagina 80