FEB8 FE B:81 9 5 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT De muurkaart in de Antwerpse Beurs, teken van economische welvaart? In 1858 brandde de meer dan drie eeuwen oude Antwerpse Beurs uit. Het duurde veertien jaar vooraleer de heropbouw was gerealiseerd. Het werd een neogotisch complex dat uiting moest geven aan de peilers van het wereldbeeld van de burgerij van toen: handel en kunst. Dergelijke openbare gebouwen - zoals 00k de stations brachten de streken, waarmee ze in ver- binding stonden, in beeld op de muren van het monument. Na de val van Antwerpen op het einde van de zestiende eeuw verliest de Beurs stilaan zijn eigenlijke handelsfunctie en raakt in verval. In de eerste helft van de negentiende eeuw herneemt het beursgebouw zijn oude functies, maar niet voor lang. Na de moeizame heropbouw na de brand herrijzen de han- dels- en havenactiviteiten. DE KAART OP STRAAT Figuur 1 - Datering en handtekening van kapt. Ghesquiere. De typische neo-gotische stijl, aangevuld met moderne meta- len draagconstructies, leent zieh wonderwel om het verleden en het moderne heden te verenigen in muurschilderingen. De wandkaarten op de benedenverdieping zijn van de hand van de Schilder Van der Wee, naar het ontwerp van kapitein Ghes quiere. De wanden werden een levendige atlas, die in verschil- lende fragmenten en veelkleurig de wijde wereld laat zien aan elke bezoeker die de grote overdekte binnenruimte betreedt. Het geeft een gevoel van universaliteit: Antwerpen, een we- reldhaven aan de monding van de Scheide! F. Depuydt Figuur 5 - Fragment van West-Europa. Dehra Dun, India In het centrum van Dehra Dun in India's noordelijke provincie Uttaranchal zetel van de topografische dienst van het land (Survey of India), Staat op de splitsing tussen Connaught Place en Rajpur Road op een rotonde deze globe. Het is een verklein- de versie van een nog veel groter model, dat echter, bij de re- cente verbreding van de straat, werd weggehaald en door de af- gebeelde globe werd vervangen. Figuur 2 - De kaart van Australie en Nieuw-Zeeland. Dehra Dun verkeert sedert kort in een voortdurende Staat van opstopping: in november is de nieuwe Staat Uttaranchal uit Ut- tar Pradesh opgesplitst, en Dehra Dun werd tot voorlopige hoofdstad gebombardeerd, met een enorme toevloed van amb- tenaren tot gevolg. Afgezien van de Survey of India, wiens aan- wezigheid tot de globe gei'nspireerd heeft, zetelen in Dehra Dun 00k de Hydrographie Office (ze zijn van de Survey of In dia afhankelijk omdat die laatste de getijden-informatie verza- melt), de Geological Survey, de Archeological Survey en de Fo rest Survey. Ook het zusterinstituut van het ITC, het Indian In stitute for Remote Sensing, ligt hier. F.J. Ormeling 77

Kartografisch Tijdschrift | 2001 | | pagina 83