VAN DE REDACTIE zooi-xxvii-3 Zieht op de ruimte Net zoals het vorige (thema)nummer van het KT is 00k dit nummer met het thema Zieht op de ruimte sterk gericht op de verschaffing van een dergelijk inzicht aan de hand van het internet. Praktisch alle bijdragen hebben daar wel betrekking op. Een aantal artikelen is gericht op het vinden van ruimtelij- ke informatie, waarbij het internet dus als middel optreedt. De meeste artikelen slaan op Websites die zelf informatie verschaf fen en niet doorverwijzen. Een bijdrage heeft het karteren van internet zelf als onderwerp, met de modieuze term Cyber- maps. Zieht op de ruimte is de naam van de manifestatie over geogra- fische informatiesystemen en diensten welke op 17 en 18 Sep tember 2001 door esri in Rotterdam wordt georganiseerd. Het gaat daarbij vooral om het inzichtelijk maken van die ruimte door het gebruik van nieuwe visualisatietechnieken. Voordat je informatie inzichtelijk kunt maken moet je er echter de be- schikking over hebben, hem kunnen vinden, en daarover gaan de bijdragen van Wisse en Van Swol, Poppe, Van den Boogert en Lammerts. Wisse en Van Swol beschrijven hoe ze met NeoNet gebrui- kers en aanbieders van aardobservatie-beelden bij elkaar weten te krijgen. Poppe doet hetzelfde met de beschrijving van Rou- teplanners (hij heeft daar ten behoeve van zijn afstudeeronder- zoek een Website voor vervaardigd, die nog steeds veel belang- stelling trekt), en Van den Boogert wil met zijn Internet Atlas van Nederland (niet de echte, die komt later in dit nummer) 00k een portal zijn voor degenen die naar ruimtelijke informa tie zoeken. De bijdrage van mw. Lammerts over de digitale uitwisseling van ruimtelijke plannen past 00k in dit kader van het creeren van een infrastruetuur (standaardisatie hoort daar 00k toe) waarmee ruimtelijke informatie kan worden uitgewis- seld: om beleidsvoornemens in de ruimtelijke ordening goed op elkaar af te stemmen moet je weten wat er vlak over de grens van je grondgebied (gemeente of provincie) gebeurt. Zieht op de ruimte wordt 00k gegenereerd door goed vormge- geven, op internet afgestemde ruimtelijke gegevens, en daar- van is de Zorgatlas van Nederland in dit nummer het beste voorbeeld. Andre van der Veen en Henriette Giesbers behan- delen de produetie ervan. Het is jammer dat hun succesformu- le nog niet meer aanbieders (zowel binnen als buiten het rivm) van vergelijkbare informatie over de streep heeft getrokken om iets vergehjkbaars te proberen. Daarnaast wordt in dit num mer de indrukwekkende Website van de provincie Gelderland behandeld, met zijn overvloed aan kaarten (streekplan, be- stemmingsplannen, waterplan, oude kaarten, recente kaarten) van de provincie, met indrukwekkende functionaliteit. Van der Ven, Bijtelaar en Köbben beschrijven de produetie van de Gelderse 'kaartmachine' die het mogelijk maakt om I-kaarten, dat wil zeggen interactieve intelligente internetkaarten, op deze Website te genereren. Eddie Poppe heeft voor dit nummer 00k nog de manier be- schreven waarop hij de kaarten van de tweede editie van de At las van Nederland (van de Stichting Wetenschappelijke Atlas van Nederland) voor het internet heeft bewerkt. Kuipers geeft een speeifieke toepassing van geografische informatiesystemen waar we minder snel mee in aanraking komen: het toepassen van gis om informatie over de genocide in Cambodja te trace- ren, aan te vullen en te communiceren aan de locale bevol- king. De laatste bijdrage, van Ormeling, zet ons weer met beide voe- ten op de grond: zijn bespreking van de kaartbijlage, 4 kaarten uit de Vijfde Nota voor de Ruimtelijke Ordening, vervaardigd door de kartografen van de Rijksplanologische Dienst (rpd) betreft een analoog, tastbaar produet en u kunt uzelf ervan vergewissen dat voor een overzicht en inzicht papieren kaarten nog concurrerend zijn! Het meesturen van de bijlagen in een koker was technisch en financieel een onhaalbare kaart. De kaarten zijn daarom gratis op te vragen bij de rpd (voor adres zie de toelichtende tekst eiders in dit nummer). 4

Kartografisch Tijdschrift | 2001 | | pagina 10