i Het karteren van Cyberspace: het visualiseren, analyseren en ontdekken van virtuele werelden KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT Jiang F. J. Ormeling ARTIKEL kartografische visualisatie, visuele exploratie cartographic visualisation, visual exploration visualisation cartographique, exploration visuelle TREFWOORDEN KEYWORDS MOTS-CL^S Door de ontwikkelingen van digitale technieken zoals internet en Virtual Reality onstaat het begrip Cyberspace, en dat wordt in toenemende mate on- derzocht vanuit verschillende discipli- nes waaronder de informatica, sociolo- gie, geografie en kartografie. Cyber- maps, speciaal op Cyberspace betrekking hebbende kaarten, worden vervaardigd en gebruikt als gereedschap voor het begrip van bepaalde aspecten van de virtuele werelden van Cyber space. Virtuele werelden kunnen op verschillende manieren worden onder- scheiden van de fysieke wereld waarin we wonen. Het is een uitdaging voor kartografen om die verschillen op te helderen. Dit artikel behandelt een aan- tal karteringsvraagstukken die te maken hebben met het visualiseren, analyseren en ontdekken van Cyberspace vanuit verschillende gezichtspunten. Inleiding De term 'Cyberspace' wordt in toene mende mate gebruikt in ons informatie- tijdperk. De term is oorspronkelijk be dacht door Gibson in zijn bekende science fiction boek The Neuromancer [Gibson, 1984]. Cyberspace wordt erin gedefinieerd als een door de Computer gegenereerd landschap, dat wil zeggen de virtuele ruimte van een wereldomvat- tend computernetwerk dat alle mensen, Computers en informatiebronnen over de hele wereld met elkaar verbindt en waardoorheen men kan navigeren. Dit netwerk is een als maar meer dominant aspect van onze maatschappij aan het worden. Academisch onderzoek hangt steeds meer van Cyberspace af, want on- Dr. Bin Jiang is wetenschappelijk medewerker bij de Geomatica-afdeling van het Instituut voor Techniek, Universiteit Gävle, Zweden. Ferjan Ormeling is hoofd van de Disciplinegroep Kartografie aan de Universiteit Utrecht, faculteit Ruimtelijke Wetenschappen, Postbus 80.115, 3508 TC Utrecht, [e] f.ormeling@geog.uu.nl. derzoekers gebruiken e-mail om informatie met collega's over de hele wereld uit te wisselen, om homepages te genereren voor het publiceren van onderzoeksverslagen en voor de ver- spreiding van hun papers en projectbeschrijvingen. Ze houden zelfs on-line conferenties met behulp van de internet-techno- logie. Er worden steeds meer virtuele universiteiten opgezet. Bovendien bei'nvloedt Cyberspace 00k ons dagelijks leven steeds meer, omdat het in toenemende mate wordt gebruik voor het doen van aankopen, voor vermaak, om mensen te ontmoeten en om te chatten. Kartografie werd tot nu toe gezien als een vakgebied voor het karteren van de werkelijkheid om ons heen, maar wordt nu 00k geconfronteerd met de uitdaging om Cyberspace te karte ren Qiang Ormeling, 1997]. De meeste kartografische prin- cipes kunnen 00k worden gebruikt voor het karteren van Cy berspace. Cybermaps zijn al beschreven in termen van hun ge- bruiksmogelijkheden voor navigatie, analyse en manipulatie. Toch wijkt Cyberspace af van de werkelijkheid waarin we wo nen. Zo is de aarde een onregelmatige bol, en vereist het karte ren ervan het tot een tweedimensionaal vlak terugbrengen, waarbij richting, afstand, oppervlak en schaal kritische facto- ren zijn. Voor Cyberspace bestaat er niet zo'n eenvoudig mo- del als de globe. Daarvoor in de plaats kunnen er verschillende modellen worden geconstrueerd van de virtuele ruimte. Deze verschillen brengen een grote uitdaging voor het karteren van virtuele werelden met zieh mee. De traditionele kartografie is gebaseerd op de Euclidische wis- kunde, omdat het bij basisactiviteiten zoals navigatie, ontdek ken en beheren van gebieden vooral gaat om de correcte weer- gave van afstanden en richtingen. Deze traditionele nadruk in de kartografie is al sedert de jaren dertig van de vorige eeuw veranderd door de opkomst van de topologie, en topologische karteringen. Daarbij vormde het hoofddoel niet de weergave van objectcategorieen, maar lag de nadruk op het al of niet be- staan van verbindingen tussen knooppunten. Een goed voor- beeld hiervan is de kaart van de ondergrondse van Londen, die aangeeft of stations al of niet door lijnen met elkaar verbonden zijn, en bovendien de mogelijkheden aangeeft om van de ene lijn op de andere over te stappen. Het belang van de factor afstand is aan het afnemen door de

Kartografisch Tijdschrift | 2001 | | pagina 11