6 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 200I-XXVII-3 oncwikkeling van de telecommunicatie en door de ontwikke- ling van internet als ondersteuning voor de informatie-uitwis- seling. In plaats van afstanden worden verbindingen steeds be- langrijker voor het begrip van netwerkstructuren. Deze veran- dering is de oorzaak van veel verschillen tussen traditionele kaarten en Cybermaps. Toch blijven er nog veel overeenkom- sten bestaan tussen Cyberspace en de geografische ruimte; zo zijn beide te groot om in hun geheel bevat en waargenomen te worden. Dit artikel wil aanzetten tot een algemene discussie Over de concepten die de achtergrond vormen van drie verschillende categorieen van Cybermaps. Daarvoor is het nodig dat we eerst drie verschillende soorten Cyberspace onderscheiden. Bij de eerste soort wordt Cyberspace beschouwd als een serie fy- sieke ankerplaatsen; bij de tweede gaat het vooral om topologi- sche betrekkingen en bij de derde wordt Cyberspace be schouwd als een bewegend en drie-dimensionaal digitaal mo- del. De eerste benadering leidt tot de opvatting van Cybermaps als weergaven waarop de aarde als basiskaart fun- geert. De tweede benadering leidt tot kaarten van topologische betrekkingen en de derde leidt tot de productie van algemene overzichtskaarten van virtuele werelden. Bij het karteren van Cyberspace gaat het - in tegenstelling tot de bij traditionele kaarten relevante richting en afstand - om de mate waarin ver bindingen gerealiseerd zijn en om de topologische integratie. Dit artikel is op de volgende manier gestructureerd: eerst volgt een overzicht van de kartografische benaderingen van het kar teren van zowel fysieke als virtuele ruimtes; dan de kartering van internet als een ruimte die in de werkelijkheid verankerd zit, vervolgens een analyse van de topologie van internet. Dan gaan we over op het ontdekken en karteren van driedimensio- nale digitale virtuele werelden en tenslotte volgt een conclusie. Geografische ruimte en kaarten versus Cyberspace en Cybermaps Ruimte is waarschijnlijk het meest essentiele en paradoxale as- pect in ons leven. Ruimte is in ons dagelijks leven steeds aan- wezig, bijvoorbeeld wanneer we reizen, over de wereld, door een land, in een stad of zelfs in een gebouw. Vanuit het 00g- punt van de waarneming kunnen we twee soorten ruimte on derscheiden, in termen van omvang [Ittelson, 1973; Acredolo, 1981]: de beperkte ruimte die vanuit een bepaald standpunt kan worden waargenomen en de grote ruimte die zieh onttrekt aan de waarneming van een enkele mens vanuit een bepaald standpunt. Om die grote ruimte te kunnen waarnemen en be- vatten worden vaak kaarten gebruikt die die grote ruimte op een klein vel papier weergeven. We hebben, met andere woor- den, kaarten dus nodig om die grote ruimte te begrijpen, be- vatten en waar te nemen, erin te navigeren en te ontdekken. Kaarten zijn een visualisatie-gereedschap voor het begrijpen en waarnemen van de ruimte. Daarom wordt de traditionele kar- tograhe 00k gedehnieerd als 'de wetenschap, kunst en techniek van het vervaardigen van kaarten samen met hun Studie als wetenschappelijke documenten en kunstwerken'. In deze con- text worden alle typen kaarten, plattegronden, zeekaarten, doorsneden, driedimensionale modellen en globes die de aarde of een hemellichaam op welke schaal dan 00k weergeven 00k tot de kaarten gerekend [Meynen, 1973, p.i] In deze definitie worden zowel de kartograße als kaarten in een nogal beperkte betekenis omschreven. Er moeten daarom twee opmerkingen worden gemaakt. De eerste is dat kaarten ooit bedoeld waren voor het afbeelden van de aarde of delen daar- van, en pas later toegepast zijn op andere hemellichamen. Deze beperking is niet langer houdbaar, omdat het concept kaart een veel bredere toepassing heeft gevonden, bijvoorbeeld bij het karteren van de hersenen of van micro-organen zoals DNA [Hall, 1992]. Bovendien wordt kartograße, zoals hier wordt beschreven. nu 00k toegepast op de weergave van virtu ele ruimtes. De tweede opmerking aangaande bovenstaande definitie be- treft het begrip schaal. Schaal gaat altijd samen met omvang. Een land of een stad moet op een bepaalde schaal worden af- gebeeld om het op een vel A4 te kunnen weergeven. Maar dat geldt niet helemaal voor Cyberspace. Cyberspace is reusachtig in termen van zijn fysieke uitbreiding. Maar tegelijkertijd is Cyberspace klein, omdat het het begrip 'afstand' niet kent. Af stand bestaat niet in Cyberspace. Door 'telepresence' kunnen mensen samenkomen, ondanks de afstanden in ruimte of tijd. Maar wanneer we claimen dat Cyberspace klein is, betekent dat nog niet dat we er geen kaarten voor nodig hebben. In te- gendeel: we hebben er kaarten voor nodig omdat het zo'n complexe struetuur heeft, zodat het niet eens in zijn geheel kan worden gevisualiseerd. Cyberspace kent vele verschillen in vergelijking met de werke lijkheid om ons heen. Als we naar internet kijken, kunnen we dat zowel beschouwen als een informatie-infrastruetuur die aan de aarde (via onze pc's) vastzit, als als een informatie-net- werk waarin geen afstanden bestaan. Een ander soort Cyber space kan worden geconstrueerd met behulp van Virtual Reality technieken, en bestaan uit drie-dimensionale digitale modellen die al of geen internet-verbinding hebben. In die Cyberspace kan men met een muis of een headset rondlopen of er overheen vliegen in een fly-over. Wanneer we van de tra ditionele onderverdeling van kaarten in topografische en the matische kaarten uitgaan, dan leidt een informatie-infrastruc- tuur-uitgangspunt tot het rekenen van Cybermaps tot de the matische kaarten. In deze connectie kunnen vele traditionele kartografische prineipes (zoals bijvoorbeeld verwoord door [Dent, 1999]) worden toegepast op het karteren van dit soort Cyberspace. Een benadering van internet vanuit het oogpunt van informa- tie-netwerken leidt tot het karteren van netwerken. Dat is, zo als in Bertin's Semiologie Graphique [Bertin, 1967] is aangege- ven, aan bepaalde fundamentele kartografische regels onder- worpen. Iedereen aanvaardt op het ogenblik dat de man in de straat netwerk-kaarten verstrekt krijgt, zoals van de onder- grondse, van bus-netwerken, of van suburbane verkeerssyste- men. Luchtreizigers worden regelmatig geconfronteerd met documenten die het net van vliegverbindingen tonen. Op deze schematische kaarten worden werkelijke locaties en metrische afstanden steeds minder belangrijk in vergelijking met de to pologische betrekkingen. Dat geldt 00k voor Sitemaps die als topologische strueturen worden gepresenteerd (zie bijvoor beeld de homepage van de Website van de kartografische afde- ling van het itc), waarop elk knooppunt geen betekenis heeft in termen van geografische locatie, en elke verbindingsstreep geen andere betekenis heeft dan het tonen van een betrekking. We moeten erop wijzen dat in bovenstaande definitie van de kartograße driedimensionale modellen en globes alleen in kleinschalige zin worden opgevat, als modellen die een over zicht van boven over de werkelijkheid mogelijk maken. Maar de driedimensionale modellen waar we het in Cyberspace over

Kartografisch Tijdschrift | 2001 | | pagina 12