Location Distribution Volume KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 200I-XXVII-3 hebben kunnen reusachtige dimensies hebben. Met behulp van desktop Virtual Reality technieken kunnen we daarnaast vrij gemakkelijk grote drie-dimensionale landschappen die zieh ver buiten onze computerschermen uitstrekken creeren. ActiveWorlds, dat hieronder nog behan- deld wordt, is een voorbeeld van een programma waarmee dat mogelijk is. Door die grote afmetingen van het ge- bied komt het 00k dat veel mensen in de virtuele ruimte verdwalen wanneer ze hem trachten te exploreren. Het visualiseren van internet als een ruimte die in de werkelijk- heid verankerd is Internet vormt een wereldwijd netwerk van miljoenen Computers die met elkaar communiceren via een serie algemeen overeengekomen internet-protocollen. Omdat zoveel Computers met elkaar ver- bonden zijn wordt de metafoor 'Infor- matie-snelweg' vaak gebruikt. Fysiek ge- sproken hebben al die Computers hun speeifieke en unieke locatie op aarde. Daarom kunnen we internet opvatten als een op de aarde verankerde ruimte. Het karteren van de internet-ruimte zou dus gelijk kunnen zijn aan het karteren van de fysieke locaties van de Computers over de wereld. Dit soort Cybermaps kan worden opgevat als een thematische kaart met een topograhsche kaart als ba- sis, en de kartering volgt traditionele kartograßsche procedures. mids, Matrix Information and Directory Services, vormt in deze connectie een geweidige bron van internetkaarten [mids, 1999]. Deze Cybermaps kunnen op de volgen- de manier thematisch worden onderver- deeld: kaarten van de groei van internet, internet-weersverwachtingen, kaarten van domeinnaam-systemen, kaarten van de verspreiding van hosts, kaarten van het informatie-volume Zoals in dit lijstje aangegeven is er spra- ke van verschillende aspecten die men kan karteren. Internet-adressen hebben allemaal dezelfde domeinstruetuur, zoals www.casa.ucl.ac.uk. Het laatste deel van het adres, na de laatste punt, wordt het 'top-level' domein genoemd, en kan worden geconverteerd naar geografische locaties. Het 'top-levef domein verwijst 00k naar het soort groep waarin het adres zieh bevindt. Men kan twee soor- ten top-level domeinen onderscheiden: de organisatie-domeinen die van oudere datum zijn (zoals .com, .edu, .gov) en de Figuur 1 - Het visua liseren van de ver schillende aspecten van Cyberspace. nieuwere geograhsche domeinen (zoals .uk, .nl). Domain Name Systems (dns) vormt een overal toegankelijke database met discrete, 3z bits numerieke adressen voor elke geregistreer- de Computer ter wereld. Zo Staat het domein gauss.geog.fu-ber- lin.de bekend als 160.45.60.50. 'Host' is de naam van een speeifieke machine met een groter domein. Meestal hebben host en domein dezelfde fysieke loca tie. De tweede betekenis van het woord 'host' heeß te maken met de manier waarop Computersystemen zijn gestruetureerd. Sommige Computers zijn in Staat om meerdere gebruikers te- gelijkertijd te ondersteunen. Ook naar deze multi-user Syste men wordt vaak verwezen met de term 'host'. Op het internet houden web-servers een gedetailleerd logboek bij van elk verzoek om informatie. Naar elk verzoek wordt ver wezen als een 'hit'. Het aantal hits is een indicatie van de fre- quentie van het gebruik van een speeißeke Website. Zowel het aantal als de verdeling/herkomst van de hits kan worden ge- karteerd. Wanneer we gebruik maken van de visuele variabe- len van Bertin [1967], dan zou men tussen de verschillende do meinen (.gov, .edu, .com) kunnen differentieren door middel van het gebruik van kleurverschillen, en tussen verschillende domeinen door verschillen in vorm te gebruiken. Figuur 1 geeft een aantal mogelijkheden voor de visualisatie die in het karteren van Cyberspace gebruikt wordt, waarbij de aarde als een plat vlak wordt voorgesteld. Eigenlijk zou het realistischer zijn om de aarde als globe voor te stellen. Bij het karteren van Cyberspace gaat de meeste energie zitten in het karteren van locaties, de verdeling en het volume van het internetverkeer. Er zijn verschillende pogingen gedaan om het internet te visu aliseren op een drie-dimensionale dynamische manier, die meer intuitieve gereedschappen voor communicatie en analyse verschaft (zie figuur 2, Munzner et al, 1996).

Kartografisch Tijdschrift | 2001 | | pagina 13