Neonet, geografische informatie zoeken en aanbieden over het internet ARTIKEL 200I-XXVII-3 Wisse R. van Swol beheer van geografische informatie, telematica, programmatuur, sysreembeschrijving TREFWOORDEN management of geographical information, telematics, Computer programs, System description keywords gestion de l'information geographique, telematiques, logiciels, description de Systeme mots-Cl£S Het internet leent zieh bij uitstek voor het opzetten van een geografisch informatiesysteem. Vrijwel alle beschikbare pro- dueten zijn tegenwoordig digitaal en kunnen via het net ge- zocht, uitgewisseld en verkocht worden. Er is dan 00k een ruim aantal initiatieven en projecten waarin zoeksystemen voor geografische informatie opgezet worden. Binnen Neder- land werkt het Nationaal Lucht- en Ruimtevaartlaboratori- um (nlr) sinds 1995 aan een project met als doel het opzet ten van een infrastruetuur voor geografische informatie af- komstig van aardobservatiesatellieten: het Netherlands Earth Observation NETwork (neonet) [Swol, van et al., 1996; Swol, van Wisse, 2001]. Neonet (http://www.neonet.nl) biedt de Nederlandse gebruikers van aardobservatiegegevens een infrastruetuur voor het verkrijgen, verwerken en aanbie den van gegevens en de daaruit afgeleide produeten en dien- sten. Het Neonet-netwerk draait met Software welke door het nlr ontwikkeld is: Clubs. Clubs is een pakket waarmee gebrui kers via een Website informatie kunnen toevoegen en wijzi- gen en zoekopdrachten kunnen uitvoeren. Tevens verzorgt Clubs de communicatie binnen het Neonet-netwerk. Het principe: de informatie blijft bij de aanbieder Een belangrijk uitgangspunt van Neonet is dat een data-aan- bieder zijn gegevens bij voorkeur vanuit de eigen omgeving aanbiedt. Bedrijven en instituten installeren liever een webser- ver om hun activiteiten te publiceren dan dat ze hun gegevens in een externe database invoeren. Neonet biedt de aanbieder de mogelijkheid (meta)data op de eigen site op te slaan. Deze wordt vervolgens door de Neonet-software ingelezen en ver werkt. De aanbieder kan wijzigingen dus op de eigen site in voeren, waarna deze automatisch in Neonet aangepast worden. Neonet laat gebruikersgroepen eigen Websites inrichten. Neo net is onderverdeeld in zogenaamde topical nodes; dit zijn sa menwerkende Websites die allemaal Clubs-software gebruiken. Een topical node is een thematisch knooppunt dat een aan- dachtsgebied in de remote sensing representeert. Beide auteurs werken bij de afdeling Aardobservatie van het Nationaal Lücht en Ru i m tevaartlabo rato ri - um, Postbus 153, 8300 AD Emmeloord, [e] wisse@nlr.nl, [e] vanswol@nlr.nl. Het Neonet-netwerk en de topical nodes Neonet bestaat uit een aantal topical no des of knooppunten. Een topical node is een Server waarop de Neonet-software geinstalleerd is. Alle topical nodes zijn georganiseerd volgens een hierarchisch Schema. Dat wil zeggen dat iedere topi cal node zijn informatie zal doorsturen naar een bovenliggende topical node. Het aantal topical nodes is niet beperkt. Nieuwe knooppunten kunnen altijd aan Neonet worden toegevoegd. De onderverdeling in topical nodes biedt een aantal voordelen, namelijk ver- deling van de werklast en het feit dat ie dere doelgroep zijn eigen topical node kan opzetten. Een knooppunt biedt gebruikers de mo gelijkheid om metadata toe te voegen, te bewerken, en te zoeken. Ook moet een node het net afzoeken naar gewijzigde en nieuwe metadata. Door de last van het bijhouden van de database, en de zoekopdrachten van de gebruikers te spreiden over een netwerk van Servers wordt de respons verbeterd. Dit wil niet zeggen dat Neonet zoekopdrachten over het net verspreid uitvoert, maar dat de gebruikers zieh zullen verdelen over de verschillende topical nodes. Een aantrekkelijk aspect van Neonet is dat iedere doelgroep de mogelijkheid heeft een eigen topical node te onder- houden. Zo kunnen gebruikers binnen bijvoorbeeld atmosferische chemie een eigen topical node installeren die speci- fieke informatie biedt over deze disci- pline. Een topical node manager zal zijn 12

Kartografisch Tijdschrift | 2001 | | pagina 18