Clubs Clubs Clubs 4 »- KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 200I-XXVII-3 - -1 eigen contacten met aanbieders en ge- bruikers van atmosferische chemie-data kunnen gebruiken om het knooppunt van informatie te voorzien. De topical node biedt de specialisten een punt waar ze hun informatie uit kunnen wisselen. De hierarchische structuur van Neonet verzekert dat de data op een specialis- tisch knooppunt 00k vindbaar wordt voor gebruikers op de bovenliggende knooppunten. Immers, een knooppunt bevat alle metadata van de onderliggen- de knooppunten. Metadata en de topical nodes Een aanbieder heeft een aantal manieren om metadata aan een knooppunt aan te bieden. Ten eerste via formulieren op webpagina's. Ten tweede door het verstu ren van metadata via e-mail. Ten derde door metadata via zijn eigen Website be- schikbaar te maken. In het laatste geval moet een aanbieder metadata in een door Neonet gedefinieerd formaat op zijn Web site plaatsen. De Clubs-software bezoekt de site dan regelmatig en haalt metadata opnieuw op wanneer deze gewijzigd is. Wijzigingen op de Website worden dus doorgevoerd in de database van de node. Een knooppunt wisselt metadata uit met andere nodes via e-mail. E-mail heeft twee grote voordelen boven andere Figuur 1 - Het Neo- net-netwerk. De knooppunten (nodes) wisselen metadata uit middels e-mail. Ieder knooppunt slaat de ontvangen metadata op in een database. De lay-out van de knooppunten is vrij aan de beheerder van de Website. Hiermee kan Neonet functio- naliteit toegevoegd worden aan bestaan- de Websites. transportprotocollen (zoals bijvoorbeeld ftp). Ten eerste is e- mail altijd beschikbaar, in tegenstelling tot directe dataverbin- dingen welke vaak door firewalls worden geblokkeerd om vei- ligheidsredenen. Ten tweede ontstaan er geen problemen in- dien een knooppunt tijdelijk niet beschikbaar is. De e-mail berichten blijven gewoon op de mailserver staan tot de node weer bedrijfsklaar is. Een topical node kan dus onzichtbaar voor de buitenwereld achter een firewall geplaatst worden en toch data met Neonet uitwisselen. Een gebruiker kan de metadata op een aantal manieren vin- den. Neonet kent een uitgebreide zoekinterface, een eenvoudi- ge grafische interface, en een webpagina interface. De eerste twee laten een gebruiker zoekcriteria opgeven, waarna een zoekopdracht in de database wordt uitgevoerd. De derde be- staat uit een verzameling webpagina's waarop de metadata ge- sorteerd Staat naar titel, onderwerp enz. Deze webpagina inter face laat een gebruiker 'bladeren' door de aanwezige metadata. Het verzamelpunt: de Apex topical node De Apex is het knooppunt waaronder alle andere knooppun ten vallen. De Apex verzamelt de metadata van alle topical no des. Via de Apex kan een gebruiker de gehele database door- zoeken. De Apex is nuttig voor gebruikers die buiten hun ei gen expertiseveld naar gegevens zoeken. Een belangrijke eigenschap van de Apex in vergelijking met andere knooppunten is ondersteuning van externe zoekproto- collen. Hiermee biedt de Apex externe applicaties de mogelijk- heid om in de Neonet-database te zoeken met behulp van een aantal standaardprotocollen. Hierdoor wordt de metadata 00k voor gebruikers buiten Neonet ontsloten. Externe gebruikers hoeven zelfs niet bewust bij Neonet te gaan zoeken. Zij kun nen werken in de eigen zoekomgeving en toch naar via Neonet 13

Kartografisch Tijdschrift | 2001 | | pagina 19