Gebruiker Web server- Clubs Aanbieder Aanbieder KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT -•••- - - - - mm 4 ingevoerde data verwezen worden. Voor data-aanbieders heeft dit het voordeel dat het hun potentiele gebruikers- en klanten- kring uitbreidt zonder dat ze zieh met interactie met externe protocollen bezig hoeven houden. De Apex zal tevens aansluiten op andere metadata Systemen op Europees en mondiaal niveau. Interactie met het Europese systeem (genaamd Infeo) maakt de gegevens van Nederlandse aanbieders beschikbaar aan gebruikers in de rest van Europa. Elet nlr is tevens een zogenaamde Cooperating Node in het CEOS iDN-netwerk. Het ceos idn is een internationaal netwerk welke toegang biedt tot een database met duizenden dataset beschrijvingen. Uitwisseling van gegevens tussen de Infeo-, CEOS idn- en Neonet-netwerken bieden gebruikers toegang tot een grote hoeveelheid informatie en verhoogt de vindbaarheid van de metadata van Nederlandse aanbieders. Technische achtergrond Aan de implementatie van Neonet ligt een aantal algemene funetie-eisen ten grondslag: Portabiliteit. Clubs moet kunnen draaien op een groot aan tal verschillende platformen. Hierdoor kunnen bedrijven of instituten bij Neonet aansluiten door Clubs te installeren op bestaande Serversystemen, onafhankelijk van het gebruikte operating System. Veelzijdigheid. Neonet moet kunnen werken met verschil lende database-implementaties, en met verschillende webser- vers. Deze hoeven slechts aan een aantal basiseisen te vol- doen. Configureerbaarheid. Topical node managers moeten hun eigen topical node een eigen aanzien kunnen geven. Dit biedt de mogelijkheid om een eigen gezicht te laten zien, en maakt het voor de gebruiker eenvoudig om onderscheid te maken tussen de topical nodes, terwijl het toch herkenbaar de Neonet-functionaliteit biedt. Het Neonet-softwarepakket, genaamd Clubs, is voor institu- ten beschikbaar. Clubs werkt met standaard webservers en da- tabases. Figuur 2 - Een Neo- net-knooppunt (topi cal node). Metadata van een aantal aan bieders wordt over het net aangeboden. Ge bruikers benaderen Neonet via een web- server. Een aantal pa- gina 's Staat klaar (ge- genereerd door Clubs); zoekopdrach- ten en metadata in- voer loopt via de Clubs Software. Alle metadata wordt in een database opgesla- 2001-XXVII-3 Implementatie op verscheidene Systemen met Java Clubs is gei'mplementeerd als een pakket Java Servlets. Hierdoor kan een topical node zowel in een Unix- als in een Win- dows-omgeving gei'nstalleerd worden. Servlets bieden een aantal voordelen. Geheugengebruik en permissies worden geregeld door de Java Runtime Environ ment en hoeven niet op programmani- veau geregeld te worden. Verder kunnen servlets goed met webservers samenwer ken en zijn pakketten voor interactie met databases beschikbaar. Metadata standaard volgens Eu ropese normen Voor de metadata standaard is uitgegaan van de standaard van het Centre for Earth Observation [Centre for Earth Observation, 1999]. Een aantal formaten is gespeeifieeerd waarmee onder andere organisaties, datasets, technische appara- tuur en diensten, projecten enz. kunnen worden beschreven. De keuze voor de CEO-standaard bete- kent dat de Neonet-metadata probleem- loos uitgewisseld kan worden met het systeem van ceo: Infeo. In de toekomst zal het nlr 00k een Infeo-knooppunt vormen en de Neonet-metadata met In feo uitwisselen. Op deze wijze wordt de Neonet-metadata ontsloten voor gebrui kers in heel Europa. Metadata op internet: XML Voor de implementatie van de metadata wordt gebruik gemaakt van XML, de Ex- tensible Markup Language standaard [Bray et al., 1998]. Het voordeel van xml is dat het een geaeeepteerde standaard is op het net. De metadata welke door een aanbieder op een site gezet wordt is zo- doende niet alleen bruikbaar binnen Neonet, maar is 00k bruikbaar voor an dere applicaties. De aanbieder kan bij- voorbeeld de XML-data als basis voor zijn eigen webpagina's gebruiken. Hierdoor hoeft de aanbieder de data niet dubbel te onderhouden. De toekomst: GIS, aardobser- vatie en Neonet Neonet is gericht op de aanbieders die produeten en diensten willen adverteren op het net. Naarmate voor gebruikers een hogere bandbreedte beschikbaar 14

Kartografisch Tijdschrift | 2001 | | pagina 20