KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 2OOI-XXVII-3 komt, wordt het mogelijk steeds gedetailleerder gegevens be- schikbaar te maken over het net. Er zijn dan 00k nieuwe stan- daarden in ontwikkeling om geospadele gegevens over het net uit te kunnen wisselen. Het OpenGls-consortium houdt zieh bezig met het formalise- ren van deze metadata standaarden en het opzetten van de- monstraties om te laten zien wat er zoal mee mogelijk is. In het OpenGls-consortium is een groot aantal producenten van Gis-software verenigd. De standaarden zuilen de körnende tijd dan 00k in hun programmatuur ingevoerd worden. Voor kartografische toepassingen is de Geographie Metadata Language (gml) van belang [Cox et al., 2001]. gml is een me tadata standaard geimplementeerd in de XML-standaard. Om- dat Neonet XML gebaseerd is, kan het na aanpassing 00k nieu we metadata formaten, zoals gml, ondersteunen. Met gml kunnen geografische vectorkaartbestanden geimplementeerd worden. Het laat gebruikers kaarten beschrijven waarbij, be- halve coördinaten en vectoren, 00k beschreven kan worden wat het betreff Met gml kunnen wegen, rivieren, percelen enz. op een standaardmanier beschreven worden. Een volgende versie van Neonet zal in Staat zijn deze GML-be- standen over het net in te lezen en te indexeren. Een gebruiker kan dan via Neonet zoeken naar geografische bestanden bij de Neonet-aanbieders. Voor aanbieders geldt 00k hier dat ze hun bestanden alleen maar via een eigen webserver beschikbaar hoeven maken om deze voor klanten vindbaar te maken. De huidige versie van Neonet ondersteunt 00k een zoekfunc- tie waarbij de zoekinterface bij de gebruiker in de browser draait, en de zoeksoftware op een Neonet-knooppunt (de geo grafische zoek-client). Dit model is met gebruik van GML-stan- daarden uit te breiden tot clients waarmee vectorinformatie zichtbaar wordt gemaakt voor de gebruiker. De vectorbestan- den bij de aanbieders kunnen dan niet alleen via Neonet ge- zocht, maar 00k gevisualiseerd en gecombineerd worden. Centre for Earth Observation (1999), Recommendations on metadata version 2.0. Technical Report sssa/es/ooi, Europe an Commission. Cox, S., A. Cuthbert, R. Lake R. Martell (2001), Geogra- phy markup Language (gml) 2.0. Technical Report 01-029, Opengis Consortioum. ogc Recommendation Paper. Swol, R.W. van, W.J. Looyen, E. Wisse, S.J.M. Barlag R. Allewijn (1996), The NEONETproject - Final report ofthe second phase ofthe NEONET project. Technical Report nusp 96-03 A-E, Remote Sensing Board of the Netherlands. Swol, R.W. van E. Wisse (2001), Design and implementa- tion ofthe neonet core facilities - Final report of the Neonet Core Facilities project. Technical report, Remote Sensing Board of the Netherlands (wordt binnenkort gepubliceerd). Wisse, E. (2001), Installing a Neonet node. Memorandum RR-2001-025, National Aerospace Laboratory nlr. Summary E. Wisse R. van Swol Neonet, seeking and offering geograph- ic information over the Internet Keywords: management of geographical information, telema- tics, Computer programs, System description Neonet (http://www. neonet. nl) is a network enabling users to find and offer geographical metadata. The network consists of topical nodes, each represensing a theme in Earth Observation. This theme can be chosen freely by the node administrator. Every node runs the Neonet Software salled Clubs) which enables the maintenance ofa Website and the exchange of metadata with the Neonet net work. All metadata on the nodes are collected at the Neonet Apex node (apex.neonet.nl). Development of new metadata Standards for GIS applications allow new possibilities for searching geographical data through Neonet and the Integration of extemal Software with the Neonet network to allow users easy access to geographical meta)data on the Internet. Tenslotte Vanaf het moment dat het Neonet-netwerk online is, is het gebruik gestaag toegenomen. De hoeveelheid metadata in het systeem groeit nog, nieuwe gebruikers en aanbieders vinden hun weg naar het Neonet-netwerk. De nieuwe standaarden bieden grote mogelijkheden voor de toekomst. De standaardi- satie van geografische metadata zal de körnende jaren een inte- gratie van programmatuur met het net mogelijk maken. Neo net heeft hier een taak en een toekomst: om metadata van ver- schillende bronnen vindbaar te maken voor de gebruiker. Clubs is beschikbaar voor bedrijven en instituten. Voor meer informade over het installeren van Clubs [Wisse, 2001] en het aansluiten bij het Neonet-netwerk kunt u contact opnemen met de auteurs. Literatuur Bray, T., J. Paoli C. M. Sperberg-McQueen (1998), Ex- tensible markup language (xml) 1.0. Technical Report rec- XML-19980210, W3 Consortium. W3C Recommendation. Resume E. Wisse R. van Swol Neonet, la recherche et presentation d'information geographique sur l'Internet Mots-cles: gestion de l'information geographique, telemati- ques, logiciels, description de Systeme Neonet (http://www.neonet.nl) est un reseau au Service des usagers afin de chercher et d'ojjrir des metadonnies geographiques sur le Reseau sous forme de dossiers speeifiques consacres divers themes d'observation de la Terre. Chaque theme peut etre choisi par le gestionnaire, via un logiciel Neonet approprie - appele 'Clubs' - permettant le maintien du site et l'echange avec les autres sites de Neonet des metadonnees, lesquelles sont collectees par 'apex.neonet.nl'. Le developpement de nouveaux Standards pour les applications de SIG ouvre de nouvelles possibilites et l'integra- tion entre logiciels externes et Neonet donne aux usagers un acces facile, via Internet, aux (meta) donnees geographiques. 15

Kartografisch Tijdschrift | 2001 | | pagina 21