Op weg met de routeplanner III! III! I - 1 ARTIKEL i 16 Poppe 200I-XXVII-3 kaartgebruik, achtergronden, onderzoek TREFWOORDEN map use, background, research KEYWORDS utilisation de cartes, information de reference, recherche mots-CLIjs Inleiding Elke automobilist heeft wel een wegenkaart in het dashboard- kastje van de auto liggen. Zo'n kaart kan altijd hulp bieden bij het vinden van de juiste locatie en het zoeken van benzine- pompen längs de snelweg. Sinds het begin van de jaren negen- tig heeft de wegenkaart er een digitale collega bij gekregen: de routeplanner. Routeplanners zijn programma's die de route bepalen tussen een opgegeven begin- en eindlocatie en het re- sultaat presenteren in de vorm van een routekaartje en een routebeschrijving. De meeste routeplanners zijn te raadplegen op cd-rom en op internet, maar 00k via de zakcomputer en de mobiele telefoon kunnen reizigers tegenwoordig een route plannen. De variatie aan routeplanners is erg groot. In Neder- land zijn 12 verschillende routeplanners verkrijgbaar op cd- rom en op internet zijn er tegenwoordig al meer dan 100 te vinden. Routeplanners verschillen van elkaar in eigenschappen en de mogelijkheden die ze de gebruikers bieden voor het uit- stippelen van een route. Omdat 00k de wensen en de verwach- tingen van (potentiele) routeplannergebruikers sterk uiteenlo- pen, rijst de vraag hoe de ideale routeplanner, een routeplan ner die voldoet aan de wensen en de verwachtingen van zo veel mogelijk (potentiele) gebruikers, eruit ziet. Een evaluatie van de eigenschappen en de mogelijkheden van de huidige route planners en inzicht in de wensen en de verwachtingen van de (potentiele) routeplannergebruikers kunnen deze vraag beant- woorden. De auteur is onlangs afgestudeerd als GIS-kartograaf aan de Universiteit Utrecht en momenteel werkzaam als technisch GIS-specialist bij de Provincie Zuid-Holland. Adres: Cambridgelaan 635, 3584 DN Utrecht, [t] 030-2541424, [e] epoppe@hotmail.com Figuur 1 - Gebruiksdoeleinden van routeplanners. onderzoek naar de ideale routeplanner beperkt zieh tot autorouteplanners op cd-rom en internet die niet speeifiek voor een bepaald doel bestemd zijn. en diverse routeplanner gebruikers Op grond van het doel waarvoor de (po tentiele) routeplannergebruikers een route plannen, of van plan zijn te plan nen, kunnen ze worden ingedeeld in ge- bruikersgroepen. Figuur 1 geeft een over- zicht van deze gebruiksdoeleinden. De resultaten zijn afkomstig van een drietal enquetes, gehouden op internet. Deze enquetes vormen de basis van het ge- bruikersonderzoek naar de wensen en de verwachtingen van de routeplannerge bruikers. Verreweg de meeste (potentie le) routeplannergebruikers gebruiken de routeplanner voor werkdoeleinden, rei zen naar familie en kennissen, uitstapjes en vakanties. Daarnaast maakt een klei ne groep, 12% van de (potentiele) ge bruikers, gebruik van routeplanners om Diverse routeplanners... Er zijn routeplanners beschikbaar voor diverse vervoermidde- len, diverse doeleinden en diverse media. Behalve voor het wegverkeer zijn er 00k routeplanners voorhanden voor de bin- nenvaart, het treinverkeer en de luchtvaart. De politie, de brandweer en de ambulance maken gebruik van geavaneeerde routeplanners die extra informatie geven om snel hulp te kun nen verlenen bij ongevallen. In de transportsector wordt ge bruik gemaakt van ritplanners. Dit zijn routeplanners die reke- ning houden met de eigenschappen van de vrachtwagens en de getransporteerde lading. De meeste routeplanners zijn thans te raadplegen op cd-rom en internet, maar wap-routeplanners en routeplanners op dvd-rom winnen steeds meer terrein. Het Gebruiksdoeleinden van routeplanners werk reizen naar uitstapjes vakantie leuk anders familie en tijdverdrijf vrienden

Kartografisch Tijdschrift | 2001 | | pagina 22