KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT Cd-rom versus internet Routeplanners op cd-rom en internet vertonen veel overeen- komsten. Er zijn echter ook opvallende verschillen, die bijdra- gen aan een voorkeur voor een van beide routeplannermedia. Voordelen van routeplanners op cd-rom zijn het gebruiksge- mak, de snelheid, de bereikbaarheid en de onafhankelijkheid van internet. Routeplanners op cd-rom bieden volgens de ge- bruikers meer mogelijkheden om de route naar wens aan te passen. De snelheid ligt in het algemeen hoger dan bij route planners op internet, maar dat ligt vooral aan de internetver- binding. Routeplanners op cd-rom zijn meestal binnen hand- bereik en internet is niet vereist om ze te raadplegen, tenzij de gebruikers de actuele verkeersinformatie willen incalculeren. Voordelen van routeplanners op internet zijn volgens de (po- tentiele) gebruikers de actualiteit, de prijs, de uitgebreidheid van het routeringsgebied en de onafhankelijkheid van cd-rom. Op internet zijn routeplanners voorhanden van Noord-Ameri- ka, Australie, Europa, en diverse afzonderlijke Europese lan den. Er is geen vaste prijs aan verbonden, maar de internetver- binding is meestal niet kostenloos. Routeplanners op internet zijn volgens de gebruikers actueler dan routeplanners op cd- rom. Uit het onderzoek blijkt echter dat de huidige routeplan ners op cd-rom qua actualiteit niet onderdoen voor de route planners op internet. De ideale routeplanner Omdat de wensen en de verwachtingen van de (potentiele) routeplannergebruikers sterk verschillen, is het niet eenvoudig om een schets te geven van de ideale routeplanner. Het ligt voor de hand om routeplanners te richten op bepaalde gebrui- kersgroepen, zoals zakelijke of toeristische gebruikers. De ideale routeplanner is echter, per definitie, een routeplanner die aan de wensen en verwachtingen van zoveel mogelijk (po tentiele) routeplannergebruikers voldoet. De eigenschappen en de mogelijkheden van de ideale routeplanner mögen niet afge- stemd zijn op slechts een enkele gebruikersgroep. Is de ideale routeplanner realiseerbaar? De volledigheid, de nauwkeurigheid en de actualiteit van de database zijn de be- langrijkste struikelblokken op weg naar de ideale routeplanner. Deze zullen altijd achterblijven bij de werkelijkheid, ook al zal het routeringsgebied, het gebied waarvan digitale locatie- en wegendata beschikbaar is, in de toekomst toenemen. De ideale database is daarmee een illusie. De weg naar de ideale route- plannerapplicatie ligt echter open, al zijn de dynamische inte- grade van actuele verkeersinformatie en verkeersomstandig- heidsvoorspellingen in de routeplanners, het vervormen van het kaartbeeld en het ontwikkelen van efficientere routines voor het opzoeken van de locaties en snellere routeberekenings- algoritmen zijn op technisch gebied nog grote uitdagingen! De grenzen van de opslagcapaciteit van de cd-rom zijn inmid- dels bereikt en de eerste routeplanner op dvd-rom is onlangs 2001-XXV11-3 versehenen. Het ziet ernaar uit dat de routeplanner op cd-rom zijn längste leven achter de rüg heeft. Dvd-rom en internet bieden meer perspectieven voor toekomstige routeplanners. Tips voor gei'nteresseerden De afgelopen jaren is er veel consumentenonderzoek verricht naar routeplanners. De Consumentenbond heeft in mei 2001 een test gedaan naar routeplanners op cd-rom die in Neder- land verkrijgbaar zijn en een selectie van routeplanners op internet. Criteria die bij de beoordeling een rol speien, zijn on- der andere het gebruiksgemak, de snelheid, de kwaliteit van de route en de presentatie van de route in de vorm van het route- kaartje en de routebeschrijving. Kwalitatief komen de route planners op cd-rom het best uit deze test. Voor gei'nteresseer den in routeplanners, en routeplanners op internet in het spe- ciaal, is het de moeite waard om de site Routeplanners op Internet eens te bekijken (http://cartogra.phy.tgeog.uu.nl/route- planner). Deze site bevat nadere informatie over het onderzoek en een uitgebreide verzameling van links naar routeplanners op internet. Summary E. Poppe On the road with the route planner Keywords: map use, background, research Route planners are handy tools for planning a joumey. There is enormous Variation in their characteristics and functionality and futhermore the desires and expectations of the users are very dijferent. An investigation into all these differences formed the basis for the sketch of an 'ideal' route planner that would meet the wishes of as many potential users as possible. The 'ideal' route planner is an Illusion, however. This is due to the fact that the route planner database can never be entirely up to date. The 'ideal' route planner application is, on the other hand, realisable. Resume E. Poppe - En route avec le 'Route-Planner' Mots-cles: utilisation de cartes, information de reference, recherche Les plans de route' constituent un Instrument commode en vue de choisir une route et se presentent sous des formes fort diversifiees en fonetion des souhaits - egalement tres varies - des utilisateurs. Sa forme ideale serait rechercher en examinant d'une part les formes actuelles et d'autre part les desideratas des utilisateurs possibles. Cependant il semble s'y agir d'une illusion, car les donnees formant les plans de route ne pourront suivre la realite qu avec du retard. Une application ideale reste cependant realisable. 20

Kartografisch Tijdschrift | 2001 | | pagina 26