De Internet Atlas van Nederland KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT A. van den ßoogert ARTIKEL gebruik van geografische informatie, atlaskartografie, praktijk use of geographical Information, atlas cartography, applications utilisation de l'information geographique, cartographie d'atlas, applications TREFWOORDEN KEYWORDS MOTS-CLES In juli 2000 is de Website de 'Internet atlas van Nederland' http://www.atlas- vannederland.nl) gelanceerd. Op deze site zijn talloze links te vinden naar vrijelijk beschikbare ruimtelijke infor matie. Dit artikel gaat in op de achtergrond, doelstelling en vormgeving van deze at las. Achtergrond Zoals bekend verondersteld mag wor den, verscheen het laatste deel van de tweede editie van de Atlas van Neder land, uitgegeven door de Stichting We- tenschappelijke Atlas van Nederland, in 1990. Inmiddels is deze uitgave 00k via internet te raadplegen op http://avn.geog. uu. nl/welkom. html. Het idee van een nationale atlas heeft bij velen tot de verbeelding gesproken. Zo 00k bij de auteur van dit artikel. In 1994 leidde dit tot een poging om in opdracht van de Stichting Wetenschappelijke At las van Nederland mee te helpen bij de productie van een nieuwe, digitale edi tie. Heiaas liep dit om verschillende re- denen op niets uit. Maar iets van de ideeen die hieraan ten grondslag hebben gelegen is in de loop der jaren blijven bestaan. De algemene definitie van een atlas vol- gens F.J. Ormeling is een systematische en coherente verzameling van geografische ge- gevens in analoge of digitale vorm, welke een specifiek gebied dan wel een ofmeerde- re thema's weergeven, uitgaande van een bepaalde doelstelling of verhaal, in combi- natie met gereedschappen voor navigatie, het terugvinden van gegevens, analyse en weergave [Ormeling, 1999], Een nationa- Drs. A. van den ßoogert is in 1984 afgestudeerd als kartograaf in Utrecht en is werkzaam als GIS Consultant bij Realworld 00 Systems, Bisschop Zwijsenplein 31, 5262 JL Vught. Figuur 1 - Logo Internet Atlas van Nederland. le atlas brengt de geografie van een land in beeld waarbij de vergelijking tussen verschillende thema's voorop Staat. Met de thans beschikbare middelen kan een atlas die de geografie van een land beschrijft op een unieke wijze worden gerealiseerd. Er bestaat onverminderd behoefte aan topografische informatie in de vorm van kaarten en routeplanners en 00k de vraag naar thematische informatie, met name ten behoeve van scholing en onderwijs, lijkt niet te zijn verminderd. Vanuit deze achtergrond en gei'nspireerd door de mogelijkhe- den van het internet is de Internet Atlas van Nederland geboren. Internet Hoewel het volgens sommigen al een beetje van zijn glans ver loren heeft, Staat het internet nog steeds voor een revolutie in de informatievoorziening. Ook de kartografie heeft zieh niet aan die invloed kunnen onttrekken. Het boek Web Carto graphy [Kraak Brown, 2000] geeft tezamen met de begelei- dende Website http:llkartoweb.itc.nl/webcartographylwebbook een goede indruk hoe het met de kartografie en internet Staat. In dit boek wordt duidelijk dat kartografen grote nadruk leg- gen op de techniek. Dit is begrijpelijk omdat er steeds meer en steeds geavaneeerdere technieken worden ontwikkeld om ruimtelijke gegevens te visualiseren op het web. Dit gaat met een dusdanig tempo dat alleen al het bijhouden van de techni sche ontwikkelingen een dagtaak op zieh vormt. Maar wellicht de meest ingrijpende verandering is wel het feit dat sinds de introduetie van het World Wide Web nagenoeg iedereen in Staat is om een haast ongelimiteerd publiek te be- reiken zonder hoge kosten voor marketing, distributie en pro ductie. Deze omwenteling is dan ook te vergelijken met de uit- vinding van de boekdrukkunst. Vooral dit laagdrempelige en 'democratische' karakter van het internet vormde een belangrijke bron van inspiratie voor de Internet Atlas van Nederland. Informatie Bepaalde gegevens, vooral datgene wat verzameld wordt door (semi-)overheidsinstellingen, moeten in principe tegen de kostprijs van de verstrekking geleverd worden. Dat is in ieder 21

Kartografisch Tijdschrift | 2001 | | pagina 27