In een elektronische atlas met internet-verbinding kan de in formatie echter rechtstreeks, in 'real time', van de leverancier worden betrokken. Een 'Internet Atlas' is in mijn optiek dan nhoud Topografiö uuir milieu beleid ruetuur rverse themas Geolinks jf KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT geval een vaak gehanteerd uitgangspunt. We hebben immers met onze belasting al betaald voor deze gegevens. Mijn stand- punt luidt dar alle niet-privacy gevoelige informatie die verza- meld en beheerd wordt door organisaties welke gefinancierd worden door overheidsgeld, deze informatie tegen kostprijs van verstrekking moeten leveren aan iedereen die hierom ver- zoekt. Doordat meer en meer producten digitaal worden vervaardigd, bedragen de leveringskosten daarvan hooguit tientallen gul- dens en voor veel datasets kunnen deze kosten vrijwel zeker worden teruggebracht tot nihil indien men gebruik maakt van het internet als publicademedium. De topografische kaartseries, de bodemkaart, de geologische kaart, de CBS-bodemstatistiek, de Gbkn en alle bestanden wel ke door nationale, regionale en lokale overheden worden ver vaardigd komen daarmee voor iedereen in digitale vorm be- schikbaar. Tijdgeest De tijdgeest werkt echter niet mee. Verzelfstandiging van (de- len van) overheidsinstellingen en het gemeengoed van het marktgericht denken maakt van elk uniek bezit in eerste in- stantie een bezit met 'marktwaarde'. In een gekapitaliseerde sa- menleving als de onze worden producten soms angstvallig 'binnen gehouden' zodat anderen er niet mee 'aan de haal gaan'. Men is zieh er meer dan voorheen van bewust geworden dat wat voor de een een afvalproduct is, voor de ander de op- lossing van een probleem kan zijn of zelfs de basis van een heel bedrijf kan vormen. Men is zieh er meer en meer van bewust geworden dat men met dat 'afvalproduct' geld kan verdienen. Was het vroeger zo dat verliesgevende producten en diensten werden gehandhaafd doordat deze verliezen werden gecom- penseerd door andere, meer lucratieve activiteiten, nu moeten zelfs individuele buslijnen 'renderen'. Ontegenzeggelijk is de meer klantgerichte instelling van een goed bedrijf te prefereren boven de produet- en produetie-ge- richte instelling van weleer. Maar ik heb de indruk dat soms het uiteindelijke doel van producten en diensten uit het oog wordt verloren. Tegenstrijdige ontwikkelingen Aan de ene kant zien we dus dat de techniek ons mogelijkhe- den biedt om tegen zeer läge kosten grote groepen afnemers te voorzien van informatie. Daarbij Staat het verschil tussen 'openbaar' en 'niet openbaar' soms gelijk aan het doen van een enkele muisklik. Aan de andere kant zien we een samenleving waarin markt waarde steeds vaker boven algemeen belang wordt gesteld. Gelukkig is er dan de zorgatlas {http://www.zorgatlas.nl)waar in het rivm haar beste beentje voorzet. i-Atlas Een nationale atlas brengt informatie samen uit een grote hoe- veelheid bronnen. In de traditionele atlas worden deze gege vens verzameld, bewerkt en gepresenteerd binnen een en he't- zelfde 'formaat'. Dat geldt bijvoorbeeld zowel voor de papie ren als de elektronische versie van de Atlas van Nederland waarbij de huidige elektronische versie nauwelijks meer biedt dan de papieren uitgave. 2001-XXV11-3 Figuur 2 - Inhouds- opgave van de Internet Atlas van Nederland. 00k een soort informatieknooppunt waar aanbieders hun gegevens als het wäre kunnen 'inpluggen'. Als een gebruiker van een dergelijke atlas bijvoorbeeld een thematisch kaartje van Nederland opvraagt, wordt de topografi sche ondergrond van de tdn opge- vraagd, komt de statistische informatie uit de databases van het CBS en het rivm, en wordt ter begeleiding een ach- tergrondverhaal geselecteerd uit de ar- chieven van een mediaconcern of een wetenschappelijke uitgever. En uiteinde- lijk wordt dit gepresenteerd in hetzelfde 'format'. Op deze wijze levert elke partij precies de gegevens die zij op grond van haar doelstelling verzameld en ontstaan er geen problemen van duplicering en ver- oudering. Onderhoud blijft waar die hoort: bij de bron. Ook doet iedereen in dit concept precies waar hij of zij goed in is en wordt de expertise optimaal ge- bruikt. Een ideale situatie zou je zeggen. Dit idee verschilt overigens wezenlijk van het idee van een 'Nationaal Clearinghouse Geo Informatie' {http:// www.ncgi.nl). Een clearinghouse is in feite alleen maar een gemeenschappelijke catalogus. Een internet Atlas van Neder- 22

Kartografisch Tijdschrift | 2001 | | pagina 28