KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT land geeft daarentegen onbeperkt toegang tot de informatie zelf. De kans dat een dergelijk ideaal ooit gerealiseerd wordt is gro- ter dan ooit tevoren. Mijns inziens zijn daarvoor de volgende drie voorwaarden van cruciaal belang: Betrokken partijen stellen zieh achter een algemeen belang. Dat wil zeggen: de instelling of het bedrijf realiseert zieh dat haar (deel-)product vrijelijk ter beschikking gesteld kan wor den zonder dat dit consequenties heeft voor haar voortbe- staan. Er kan gebruik gemaakt worden van een breed geaeeepteer- de gemeenschappelijke standaard voor de technische uitwis- seling van gegevens. En tenslotte: er is een organisatie met voldoende gezag en middelen om de noodzakelijke coördinatie, technische reali- satie ter hand te nemen. Stand van zaken De Internet Atlas van Nederland probeert met de middelen waarover ze kan beschikken het hierboven geschetste verhaal een stukje dichterbij te brengen. Dat de ambities groter zijn dan er op dit moment gerealiseerd kan worden is duidelijk. Maar waarom de lat lager leggen dan het ideaal wat je voor ogen Staat? Zo hou je altijd nog wat te wensen over. Daardoor vormt de doelstelling ook altijd een bron van inspiratie in plaats van genoegzaamheid. Bovendien heeft de ervaring ge- leerd dat een procesmatige aanpak met kleine stappen tegelijk soms beter werkt dan grote woorden zonder daden. In het eerste jaar van de site draaide het vooral om de vraag 'Is er wel voldoende belangstelling?' Zo ja, waarvoor dan? Er kan geconcludeerd worden dat er voldoende belangstelling is voor topografische gegevens, en dat thematische gegevens vooral worden gewaardeerd in het kader van onderwijs en scholing. De reacties zijn overwegend positief. Een enkeling is ontsteld dat er geen behoorlijke kaart van Zuid-Holland te vinden is en sommigen denken dat de atlas persoonlijke routeadviezen ver- strekt. Opzet In de opzet is bewust gekozen voor een rubricering die meer gebaseerd is op beschikbaarheid dan op theoretische uitgangs- punten. De belangrijkste argumentatie daarvoor is dat dit in de praktijk vaak leidt tot onvrede. Zo heb ik me lang gestoord aan de tekst 'nog niet beschikbaar' bij het Hoofdstuk 'Topo- grafie zoals dat lange tijd in de elektronische versie van de At las van Nederland heeft gestaan. Ook de naam Internet Atlas van Nederland is een bewuste keuze geweest. Zonder deze titel zou de intentie nooit voldoende zijn overgekomen. Immers, het uiteindelijke doel is alle vrijelijk beschikbare geografische informatie van Nederland te ontsluiten. Van elke gegevensbron wordt een körte omschrijving gegeven zodat mensen weten wat ze kunnen verwachten en bijzondere sites worden gemarkeerd. Inhoud Op de site van de Internet Atlas van Nederland zelf zijn een beperkt aantal kaarten opgenomen. Bij een daarvan heeft zieh dan ook precies voorgedaan wat ik hierboven beschreef; de ge gevens zijn verouderd en de kaarten bieden haast al voer voor historici. Het gaat daarbij om de kaarten met de verzorgings- gebieden van de nutsbedrijven zoals deze eerder in het tijd- schrift Geodesia zijn versehenen. Jammer dat de maker (Ge- meente Waterleidingen Amsterdam) (nog) geen vervolg heeft 200I-XXVII-3 gegeven op dit initiatief. Ook is het niet de bedoeling dat alle sites waarop een kaartje te zien is, worden opgenomen. Het tegenovergestelde kan ook: een site waarin alleen foto's te zien zijn van veranderend Ne derland http://www.swart-amsterdam.nl/) wordt opgenomen omdat dit een prima aanvulling op de atlas vormt. Vormgeving In dit kader is aandacht voor de vormgeving wel op zijn plaats. Bij de vormgeving van de site heeft eenvoud en overzicht voorop gestaan. We worden al meer dan genoeg getrakteerd op aandachttrekkende en weinig functionele sites. De applet met de inhoudsopgave in de vorm van de voor iedereen be- kende hierarchische mappenstruetuur is daarbij een belangrijk onderdeel. De hierin weergegeven inhoudsopgave Staat tegen een achtergrond waarin Nederland slechts als een klein gebied- je wordt afgebeeld. Ook dit is een bewuste keus geweest en moet een beetje relativering geven van de positie van Neder land en de site. De keuze van de 'targets' van de links is overigens ook het ver melden waard. Er is overwogen om als een externe link werd aangeklikt de pagina's in het kader van de atlas te openen. Dit geeft echter de indruk dat de gepresenteerde informatie 'eigen' is en onderdeel uitmaakt van de atlas en is in feite 'not done' op het internet. Als hetzelfde venster wordt gebruikt is het ver- trekpunt, de atlas zelf, niet meer in beeld. Dit wordt in het al gemeen als onhandig ervaren tijdens het browsen. Nu wordt voor elke link een nieuw venster geopend. In de toekomst, als de content-providers in hun opzet reke- ning houden met een bepaalde uniforme context, zou dit evenwel anders kunnen liggen. De bedoeling is deze 'in-line content' uit te breiden. De vorde- ringen kunt u zelf bijhouden door een bezoekje aan de site te brengen. Toekomst Hoe de Internet Atlas van Nederland er in de toekomst uit gaat zien hangt van een aantal factoren af. Een van de belang rijkste factoren is wellicht of het concept een beetje wil aan- slaan bij de 'content-providers'. Wellicht draagt dit artikel er toe bij dat meer en meer instellingen en individuen zieh zullen afvragen of het de moeite waard is een initiatief als dit te steu- nen. De toekomst zal het leren. Literatuur Kraak, M.J. A. Brown (2000), Web Cartography. Lon don/New York: Taylor Francis. Ormeling, F.J. (1999), Atlasterminologie en atlasconcepten. Kartografiscb Tijdschrift 1999.XXV.1, pp. 5-12. Summary A. van den Boogert - The Internet Atlas ofThe Netherlands Keywords: use of geographica! information, atlas cartography, applications The Internet Atlas of The Netherlands is a Website that aims to make accessible via the Internet all spatial information on the country that is freely available. Much of the information comes 23

Kartografisch Tijdschrift | 2001 | | pagina 29