Nederlands plansysteem functioneert beter met uitwisselbare ruimtelijke plannen KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT ARTIKEL C/i. Lammerts gebruik van geografische informatie, planningskartografie, achtergronden use of geographical Information, regional planning cartography, background utilisation de l'information geographique, cartographie d'amenagement du territoire, information de reference TREFWOORDEN KEYWORDS mots-cl£s 'Overheid: maak burger vertrouwd met nieuwe media!' 'Democratie online' 'E- loket voordelig voor burger en over- heid' 'Hoe lang duurt het nog voordat de Nederlandse burger digitaal kan stemmen? 'Nederland wordt geodata- land!' 'Ministers geloven in internet!' Wanneer het aan de overheid ligt kun- nen de digitale ontwikkelingen niet snel genoeg gaan en lijkt ict een absolute must binnen ons Nederlandse bestuurs- systeem. De aandacht (zeker volgens de media) lijkt primair uit te gaan naar de beschikbaarheid van gegevens voor de burger. En dat terwijl de digitale revo- lutie eerst binnen de overheidsinstanties huishoudt en men daar voor vele vragen en onduidelijkheden Staat, alvorens de burger goed te kunnen bedienen. Het Ministerie van vrom is vorig jaar begonnen met het project Digitaal Uit wisselbare Ruimtelijke Plannen. Dit project is gericht op het stimuleren van de uitwisseling van ruimtelijke plange- gevens binnen en tussen de verschillen- de overheidslagen. Aandacht dus voor het interne proces bij de overheid! Nederland kent een intensieve commu- nicatie Over de beleidsvoornemens voor de ruimte. Het rijk formuleert beleids voornemens voor een periode van ruim 20 jaar waarmee een kader wordt ge- schetst voor het provinciaal en gemeen- telijk beleid. Dit jaar is deel i van de Vijfde Nota op de Ruimtelijke Ordening gepresenteerd, waarin de voornemens voor de körnende 20 jaar, (met een doorkijk naar 2030) zijn beschreven. In deel 3 vindt de nadere uitwerking plaats welke resulteert in de vaststelling van de nota in de eerste helft van het volgende Christine Lammerts is sinds april 2000 vanuit Grontmij Advies en Techniek, Zuid Holland (Coenecoop 55, 2740 AD Waddinxveen) gedetacheerd bij het project Digitaal Uitwissel bare Ruimtelijke Plannen; een project van de Rijksplanologische Dienst van het Ministerie van VROM. [t] 0182-625500 070-3393300. jaar, deel 4. Ook de provincie en gemeenten formuleren be leid. De provincie doet dit binnen het streekplan en het pro vinciaal omgevingsplan, gemeenten leggen hun plannen voor het grondgebied vast in het bestemmingsplan. Het beleid dat door de verschillende overheden wordt vastgesteld wordt aan elkaar getoetst. Telkens weer blijkt echter dat informatie en - waar de voornemens grafisch weer te geven zijn - het kaartma- teriaal, niet op elkaar aansluit. Dat geeft misverstanden en gaat ten koste van de doorwerking van het overheidsbeleid. Omge- keerd is eenduidigheid in de uitwisseling van informatie van belang voor de effectmeting (monitoring) en handhaving van het beleid, denk hierbij aan de rampen van het afgelopen jaar welke plaatsvonden in Volendam en Enschede. Wat moet er gebeuren? Het is de bedoeling dat beleidsvoornemens beter op elkaar worden afgestemd, zodanig dat gemeenten, provincies en het rijk van elkaar begrijpen hoe, en op welke wijze beleid wordt vormgegeven. Door plannen digitaal op te gaan stellen, met het doel de inhoudelijke informatie uit te wisselen wordt dit doel bereikt. Daarmee krijgen uiteindelijk ook burgers en be- drijven beter zieht op de mogelijkheden en de belemmeringen die de overheid biedt of van plan is vast te stellen. Om dit te bereiken moeten afspraken worden gemaakt; afspraken op di verse vlakken (inhoudelijk en technisch), op maar ook tussen de verschillende bestuursniveaus. Deze vernieuwende aanpak vereist een verandering in de denktrant (in termen van de re- alisatie van een transparanter beleid waarmee we over grenzen heen kijken) en in de huidige werkwijze. Dit artikel gaat in op de technische aspecten binnen het proces. Over welke informatie gaat het nu? Zoals hierboven beschreven, staan we in Nederland voor een grote opgave wanneer gebruik gemaakt gaat worden van de nieuwste digitale technieken om het planproces te verbeteren. Momenteel worden plannen opgesteld waarbij binnen de plankaart beleidspunten ruimtelijk worden gevisualiseerd. De kaart en de planteksten worden ter inzage gelegd voor de in- spraak aan burgers, en voor de plantoetsing gestuurd aan de 25

Kartografisch Tijdschrift | 2001 | | pagina 31