KARTOGRAFISCH TIJDSCHR1FT 200I-XXVTI-3 Vijfde Nota PKB kaart Streekplan Gelderland Bestemmingsplan gemeente Arnhem Plannen kunnen digitaal worden op- gesteld, maar om ruimtelijke gegevens te kunnen vergelijken zijn afspraken nodig over de te gebruiken ondergron- den. Eenduidige toepassing van verko- zen ondergronden leidt tot een meer inzichtelijk geheel en eenvoudiger in- terpretatie van de kaart. daarvoor wettelijk geregelde partijen. Aan het einde van de volledige procedure wordt het plan vastgesteld. Een digitaal uitwisselbaar plan leidt ertoe dat zowel de inspraak als de plan- toetsing versneld en vereenvoudigd kan worden uitgevoerd. Om de opgave overzichtelijk te houden is binnen het project Digitaal Uitwisselbare Ruimtelijke Plannen gekozen voor een aanpak die zieh in de eerste plaats rieht op die plannen die de kern vormen binnen de Nederlandse plansystematiek. Het zijn die plannen die een juridische Status hebben en waarvan de be- leidsvoornemens waar mogelijk hun ruimtelijke weerslag vin- den binnen de plankaart. Het gaat om het bestemmingsplan, het streekplan en de rijksplannen met de PKB-status1). Optimale uitwisseling van informatie over het bestemmings plan, het streekplan en PKB-plannen, betreft de uitwisseling van verschillende soorten van informatie. Het betreft de uitwisseling van beleidsvoornemens\ niet alleen de beschrijving in tekst, maar 00k de kaart bij het plan wordt uitgewisseld, bijvoorbeeld de voorschriften behorende bij een bestemming in een bestemmingsplan en de plan kaart. Wat zijn de voornemens voor het grondgebruik bin nen een gemeente, provincie en Nederland voor een bepaald gebied? Hoe worden op provinciaal en/of gemeentelijk ni- veau de plannen uitgewerkt en stemt dit overeen met het- geen er wordt bedoeld vanuit het rijk c.q. de provincie? Aandachtspunt bij het digitaal uit gaan wisselen van deze ge gevens is de tijdspanne waarover de verschillende plannen lopen en waarover de juridische geldigheid wordt bepaald. Daarnaast betreft uitwisseling het weergeven van het commu- nicatie-traject. Behalve het uitwisselen van ruimtelijke gege vens is 00k het communicatie-traject rondom plannen onlos- makelijk verbonden met het plan. Van belang is het te weten wanneer en door wie het is vastgesteld, hoe de inspraak ver- loopt, wat hierop de reacties zijn geweest, hoe de verschillen de commissies/raden hebben gereageerd, wat bespreekpun- ten zijn enzovoorts. Op welke wijze deze informatie moet worden opgenomen, in een apart systeem of bij het plan, wie deze informatie gaat beheren en coördineren, zijn vragen die verdere uitwerking behoeven. Figuur 1 - Toepas sing van geogra- fische informatiesys- temen binnen de ruimtelijke orde- ning maakt meer inzicht in beleid, de doorwerking en toetsing hiervan mogelijk. De figuur presenteert slechts de verticale doorwer king (rijk - provin cie - gemeenten 00k de horizontale doorwerking (bin nen en tussen de overheidslagen) kan door toepassing van GIS sterk worden verbeterd. Afspraken op het technisch-in- houdeiijk vlak Om afstemming tussen overheden doel- matiger tot stand te laten komen zijn er zoals hierboven beschreven in de drie punten, meerdere vormen van informa tie die in het kader van de uitwisseling van gegevens aandacht vragen. Het pro ject Digitaal Uitwisselbare Ruimtelijke Plannen rieht zieh primair op de door werking van de voornemens binnen de plannen (punt 1): het transparanter ma- ken van het beleid en het beter inzichte lijk maken van de consequenties van be leid met als resultante een meer demo- cratische besluitvorming. Het ontwerpen van een intelligente kaart (met behulp van een geografisch informatiesysteem (gis) of een intelli gente cad) wordt als een geschikt mid- del gezien om de inhoud van de plannen uitwisselbaar te maken. Doordat er een relatie is gelegd tussen objecten in de kaart en informatie uit een database 'we ten' objecten in de kaart wat ze zijn en kunnen daardoor reageren op bevragin- gen door de gebruiker. Ook toetsen van plannen is hiermee mogelijk door de in houd van de plannen als soort van 'transparantjes' over elkaar heen te leg- gen op de Computer. Nu nog wordt dit gedaan door kaarten over elkaar heen te leggen en tegen het raam aan in het licht te houden. Door de verhoogde transpa- rantie wordt het toetsen van de plannen eenvoudiger en kan met een hogere nauwkeurigheid worden uitgevoerd. Aan het werken met gis zijn enkele voorwaarden Deze voorwaarden vragen sing in de werkwijze en zij niet algemeen toegepast, en heid met deze voorwaarden worden verondersteld. toepassingen verbonden. een aanpas- n vooralsnog ook bekend- kan nog niet Rijksdriehoekstelsel Een voorwaarde om te werken met intel ligente kaarten is het gebruik van een eenduidig stelsel van coördinaten, waar- mee onderlinge geografische afwijkingen kunnen worden ondervangen. Hiertoe dient het Rijksdriehoekstelsel (rd) als 26

Kartografisch Tijdschrift | 2001 | | pagina 32