KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 200I-XXVII-3 uitgangspunt. Hiermee wordt iedere kaart ge-georefereerd aan het rd. Dit be- tekent dar de gegevens uit de kaart ge- koppeld worden aan unieke x- en y-coör- dinaten welke in het rd zijn vastgelegd. Hiermee is het mogelijk de plangegevens die op de kaart zijn weergegeven los te koppelen van de gebruikte ondergrond en te projecteren op elke willekeurige on dergrond, gebaseerd op het rd. Objectgericht tekenen Een volgende voorwaarde voor de op- bouw van een plan in een gis is dat het plan objectgericht moet worden gete- kend. ledere bestemming, iedere aandui- ding, ieder gebied en elk concept waar- mee iets wordt aangeduid, wordt als uniek object benaderd en getekend. De reden hiervoor is dat alleen dan aan ieder van deze afzonderlijk objectinformatie gehangen kan worden. Doordat ieder object binnen een plan uniek is en wordt voorzien van eigen informatie, wordt het mogelijk dit object uit te wisselen. imro, het Informatiemodel Ruimtelijke Ordening Om gegevens uit te kunnen wisselen, is het nodig dat de ontvanger begrijpt wat de zender van de gegevens bedoelt. Zo kan gemeente A een gebied bestemmen als 'Woondoeleinden', terwijl gemeente B ditzelfde gebied besternt als 'Wonen'. Ondanks de eenduidige omschrijving van het bij de bestemming hörende voorschrift, bestaat er een verschil in de benaming. Om deze gegevens nu op eenvoudige wijze uit te kunnen wisselen, en hier toch de beleidsvrijheid te behou- den, is er een inhoudelijk classificatiesys- teem ontwikkeld, het imro1). Met be- hulp van dit model is het mogelijk om aan een bestemming, naast de authentie- ke informatie, 00k een code uit dit clas- sificatiemodel toe te kennen. 'Wonen' en 'Woondoeleinden' krijgen binnen dit model een gelijke code mee. Het imro is zodoende een 'gemeenschappelijke Figuur 2 - Het pro- ject Digitaal Uit- wisselbare Ruimte lijke Plannen streeft naar actuele digita le plannen waarmee handhaven en mo- nitoren van ruimte- lijk ordeningsbeleid efficienter wordt uitgevoerd. ruimtelijke ordeningscode', waarmee eenduidige interpretatie en uitwisseling van gegevens mogelijk is. Waartoe leiden de ontwikkelingen; een toekomstbeeld Uiteindelijk is Nederland 'bedekt' met digitale ruimtelijke plan nen. Voor heel Nederland zijn de beleidsvoornemens van de di verse bestuurslagen la minute' toegankelijk, inzichtelijk, uit te wisselen en te analyseren voor elke overheidspartij. Ook binnen de organisaties, de verschillende afdelingen binnen de gemeen- ten of diensten van een provincie kan eenvoudig inzicht worden verkregen in het beleid van de afdeling ruimtelijke ordening. Uiteindelijk wordt het ook voor de burger en het bedrijfsleven veel eenvoudiger om aan informatie te komen. Een burger kan thuis via het internet een gebied aanwijzen binnen de kaart van Nederland waarmee hij of zij, afhankelijk van de gewenste infor matie, voor dit gebied alle beleidsvoornemens op rijks-, provin- ciaal- en gemeentelijk niveau in beeld krijgt. ledere dag een nieuwe kaart Door data binnen een gis te verwerken en continu bij te hou- den, wordt het mogelijk iedere dag een up-to-date kaart van Nederland te genereren. Gegevens zijn eenvoudig te actualise- ren binnen een gis. Dit betekent dat niet meer eens in de vijf of tien jaar, maar - afhankelijk van beheer en coördinatie van input - dat er met grote regelmaat een weergave van de actuele situatie van plannen op kaart kan worden gepresenteerd. Analysemogeli j kheden Behalve de actualiteit van de gegevens biedt het werken met gis een extra voordeel. Over de grenzen heen kijken wordt voor gemeenten, provincies en ook voor het rijk gemeengoed. Vanachter het computerscherm is zichtbaar wat er bij buurge- meenten of aangrenzende provincie Staat te gebeuren. Daarbij zijn binnen het gegevensbestand eenvoudig bewerkingen en analyses uit te voeren, zonder dat hiervoor kaartenbakken overhoop gehaald hoeven te worden of eindeloos naar infor matie hoeft te worden gezocht. Zo zijn bijvoorbeeld tellingen en bevragingen mogelijk met relatief eenvoudige handelingen, als bijvoorbeeld: Hoeveel hectare natuur bevindt zieh binnen dit gebied?'; 'Welke dorpen bevinden zieh binnen dit net werk?'; 'Wanneer er in de aangrenzende provincie wordt geko- zen voor de aanleg van een industrieterrein, wat is dan de be- leidsmatige consequentie voor deze provincie?' Presentatie van de gegevens De weergave van beleidsvoornemens kunnen ook nu nog wor den gestuurd. Wanneer er vanuit een gis een kaart wordt ge presenteerd, dan is dit feitelijk geen digitale kaart. gis is een systeem waarin informatie kan worden verzameld en bewerkt en van waaruit een kaart gegenereerd kan worden, afhankelijk van de gewenste informatie. gis maakt het mogelijk om behal ve de kaart ook teksten als attributen bij de objecten in de kaart op te nemen. Informatie over de kaart kan zo nodig bin nen de kaart gepresenteerd worden. Er is sprake van twee verschillende vormen van weergave van een kaart. weergave van een presentatiemodel, weergave van een re-presentatiemodel. Het presentatiemodel presenteert een kaart van die gegevens die noodzakelijkerwijs een toevoeging hebben voor de kaart. Hierbij 27

Kartografisch Tijdschrift | 2001 | | pagina 33