KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 200I-XXVII-3 kunnen de onderwerpen die aandacht behoeven worden geac- centueerd, of punten van weinig belang worden weggelaten. Een snelweg, aangegeven op de wegenkaart van Nederland is ge- presenteerd als een lijn van 3 millimeter dikte. In werkelijkheid is deze weg niet zichtbaar op dit schaalniveau, omdat de feitelij- ke breedte hiervoor te beperkt is. Door de weg als een soort van symbool weer te geven binnen de kaart, is een bewerking van de werkelijkheid gemaakt. Zo is het 00k mogelijk om globale be- leidsvoornemens op rijks- of op provinciaal niveau te presente- ren als vage concepten, zonder dat deze iets zeggen over de feite- lijk invulling op bijvoorbeeld gemeentelijk niveau. Simpelweg omdat ze hierover geen uitspraak doen. Het re-presentatiemodel presenteert de feitelijke situatie. Bij sterk inzoomen in de kaart worden bijvoorbeeld lantaarnpalen zichtbaar. Op een hoger schaalniveau vallen deze objecten als het wäre van de kaart. Anderzijds zal de Ecologische Hoofd- structuur op perceelsniveau niet zichtbaar zijn omdat dit con- cept op dit niveau geen exacte betekenis kent. Alle feitelijke in- formatie, beschikbaar binnen een gis kan binnen het re-pre- sentatiemodel reeel worden gepresenteerd op een kaart. Waar de ontwikkelingen in de werkmethode precies toe leiden is nu nog niet te overzien. Helder is wel dat gebruik van gis een duidelijke meerwaarde toekent aan het gebruik en de toe- passing van de informatie over de ruimtelijke ordening. Conclusie Met het project Digitaal Uitwisselbare Ruimtelijke Plannen wordt beoogd een versterking van de ruimtelijke samenhang, een efficientere doorwerking van het ruimtelijk beleid door de verhoogde transparantie, en eenvoudiger en sneller procedures te realiseren (zie figuur 1 en 2). Dit alles niet in de laatste plaats ter bevordering van actuele en handhaafbare ruimtelijke plannen. Door de toenemende transparantie binnen het planproces door de overheidslagen heen, krijgen overheden, burgers en het bedrijfsleven straks beter zieht op de mogelijkheden en be- lemmeringen die de overheid biedt of van plan is vast te stel len. Hierdoor wordt het mogelijk om sterker betrokken te zijn bij de planvorming. Anderzijds leidt het praktisch samenwer ken waar het kan tot een meer doelmatiger overheid, zonder daarbij de eigen verantwoordelijkheid te verliezen. Dit alles leidt op termijn tot verbeterde uitvoeringsgerichtheid en be vordering van de efificiency van het verkennen, formuleren, handhaven en monitoren van het ruimtelijk ordeningsbeleid. Noten De figuren bij dit artikel zijn verzorgd door Sylvia de Hoop, werk- zaam bij de Rijksplanologische Dienst van het Ministerie van vrom, en projeetmedewerker bij Digitaal Uitwisselbare Ruimtelijke Plannen. 1. pkb Staat voor Pianologische Kernbeslissing. 2. imro Staat voor Informatiemodel Ruimtelijke Ordening; meer in formatie over het imro is te verkrijgen bij John van Smaalen, Ravi, [t] 033-4604100. Summary Ch. Lammerts The pLinning System of The Netherlands func- tions better with exchangeable spatialplans Keywords: use of geographical information, regional planning cartography, background Within The Netherlands there is intensive communication con- cerning spatial planning policy. The government formulates its intentions for a period of 20 years, so sketching a basis for policy making at the provincial and municipal levels. The province makes regional and environment plans while the municipality is responsible for detailed land use planning. All these plans have to be compared. Frequently, howeverthe information and, where present, the maps do not match at the dijferent levels. This gives rise to misunderstandings and hinders the Implementation of government policy at the lower levels. In the other direction, unambiguous exchange of information is important for proper government control of its own policy. The government ministry reponsible for spatial planning started a project last year for the digital exchange of spatial plans within and among the different layers of government. The project aimed at strengthening the spatial coherence of the plans, more efßcient Implementation of national policy through increased transparency and the creation of simpler and faster procedures. A main aim was also to facilitate up to date and realizable plans. Because of the increased transparency through all the planning levels, local government, Citizens and business will soon have a better view of the possibilities and restrictions that the national government stipulates or plans to create. This article treats in detail especially the technical and content aspects and the process framework necessary in order to achieve digital exchange ofspatial plans. Resume Ch. Lammerts Les systemes d'amenagement du territoire des Pays-Bas fonetionnent mieux avec des plans 'interchangeables' Mots-cles: utilisation de l'information geographique, carto- graphie d'amenagement du territoire, information de reference II existe aux Pays-Bas un Systeme de communication intense sur les projets d'amenagement du territoire au niveau national les auto rites tracent, depuis une vingtaine d'annees, le cadre dans lequel lespolitiquesprovinciales et communales doivent s'inscrire. A leur tour, les provinces fixent les plans regionaux et d'environnement, tandis que les communes etablissent les plans d'occupation du sol, plans oü souvent il apparait que les informations et leurs formes cartographiques ne sont pas toujours comparables entre les divers niveaux. D'oü des malentendus et des dijfcultes d'execution d'une politique. D'autre part, une signfication univoque de Tinforma tion est importante pour le contröle et le maintien des mesures. Le Ministere de l'Urbanisme et de TAmenagement du Territoire (VROM) vient d'initier, l'annee passee, le projet de plans d'ame nagement numeriques interchangeables ayant pour but d'encou- rager les echanges de donnees spatiales l'interieur et entre les divers niveaux administratifi. II s'agit de renforcer les relations territoriales, de realiser, par une meilleure transparence, une poli tique d'amenagement plus ejficace et introduire des procedures plus simples et plus rapides, afin d'arriver, en derniere analyse, des plans actuels et realisables. Par une plus grande transparence du processus de planification, autorites, citoyens et les milieux economiques auront sous peu une vue plus complete des possibilites et des contraintes que prevoient les autorites en la matiere. L 'article analyse les aspects techniques et les conditions de realisation des plans numeriques 'interchangeables'. 28

Kartografisch Tijdschrift | 2001 | | pagina 34