Nationale Atlas Volksgezondheid KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT H. Giesbers A. von der Veen ARTIKEL gebruik van geografische informatie, atlaskartografie, praktijk, volksgezondheid TREFWOORDEN use of geographica! information, adas cartography, applications, public health KEYWORDS urilisation de rinformation geographique, cartographie d'atlas, applications, sante publique MOTS- -CLES De Nationale Atlas Volksgezondheid is een elektronische atlas die sinds Okto ber 2000 via internet is te raadplegen www.zorgatlas.nlDeze is ontwikkeld in opdracht van het Ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport (vws) door het centrum voor Volksge zondheid Toekomst Verkenningen (cvtv) van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (rivm). De Atlas toont door middel van een groot aantal kaarten de regionale spreiding van zorgaanbod en zorggebruik, ge- zondheid en factoren die daar van in- vloed op zijn. De Atlas geeft antwoord op waar-vragen, zoals: 'Waar is de sterfte het hoogst?', 'Waar bevinden zieh de ziekenhuizen?' In elke atlas staan kaarten centraal, zo ook in de Zorgatlas. Daarnaast bevat de Atlas teksten, figuren en diagrammen, die hulp bieden bij de interpretatie van de kaarten. De informatie in de Atlas is met name bedoeld voor de beleidsme- dewerker van vws en daarnaast voor ie- dereen die beroepsmatig geinteresseerd is in zorg en gezondheid. Inleiding In het kader van het thema 'zieht op de ruimte', presenteren we in dit artikel de Nationale Atlas Volksgezondheid aan kartografisch Nederland. De Atlas maakt deel uit van de Volksgezondheid Toe komst Verkenningen (vtv) die in op dracht van vws worden uitgevoerd. Al- gemene doelstelling van de vtv is: het bijeenbrengen, analyseren, integreren en actief uitdragen van kennis en gegevens die van belang zijn voor de beleidsvor- ming op het gebied van volksgezondheid Beide auteurs zijn werk- zaam bij het RIVM, cen trum Volksgezondheid Toekomst Verkenningen, Anthonie van Leeuwen- hoeklaan 9, 3721 MA Bilthoven. Henriette Giesbers is medewerker Nationale Atlas Volksgezondheid, [t] 030-2743730, [e] Henriette.Giesbers rivm.nl. Andre van der Veen is projectleider van de Na tionale Atlas Volksgezond heid. Tevens is hij Senior Onderzoeker in het kader van de Volksgezondheid Toekomstverkenningen, [t] 030-2742959, [e] Andre.van.der.Veen rivm.nl. en zorg. De Atlas volgt ook deze doelstelling, maar dan vanuit een regionale invalshoek. vtv is een vierjaarlijks overzicht en analyse van beschikbare gegevens op het terrein van de volks gezondheid. In 1993 [Ruwaard Kramers, 1993] en 1997 [Ruwaard Kramers, 1997] zijn Volksgezondheid Toekomst verkenningen gepubliceerd. In de nieuwe opzet wordt onder andere ruime aandacht besteed aan een betere en continue toe- gankelijkheid van de informatie via internet. In dit kader past de ontwikkeling van de Nationale Atlas Volksgezondheid, als- mede het Nationale Kompas Volksgezondheid www.natio- naalkompas.nl). Het Kompas is een internet-applicatie die net als de Atlas informatie verschaff over ontwikkelingen in de volksgezondheid, zorg en de factoren die daarop van invloed zijn, met dit verschil dat de gepresenteerde informatie niet geografisch is en bovendien veel uitgebreider. Dit artikel begint met een algemene beschrijving van de Atlas, door aandacht te besteden aan de voorgeschiedenis, het zorg- en gezondheidsveld, de doelgroep en de algemene funeties van de Atlas. Vervolgens wordt de struetuur en inhoud van de At las besproken aan de hand van het conceptueel model van de Volksgezondheid Toekomst Verkenningen. Als derde onder- werp bespreken we de functionaliteit van de Atlas in het licht van algemene kenmerken van (elektronische) atlassen. Als Vier de onderwerp beschrijven we de organisatie met betrekking tot de produetie en beheer van de Atlas. Tenslotte volgt een evalu- atie van de Atlas, en sluiten we af met een beschouwing over de toekomst. Algemene informatie Voorgeschiedenis In 1995 ontstond bij vws behoefte aan een landelijk dekkend geografisch beeld van de volksgezondheid en de gezondheids- zorg. De afgelopen jaren heeft het cvtv van het rivm voorzien in deze behoefte. Diverse ruimtelijke onderzoeksprojecten op het gebied van zorg en gezondheid zijn uitgevoerd door ge bruik te maken van geografische informatiesystemen. Tevens is gewerkt aan de integratie van uiteenlopende ruimtelijke in formatie in een database. Dit heeft uiteindelijk geleid tot de ontwikkeling van een digitale atlas, met als doel: het beschrij ven van ruimtelijke verschillen in zorg (vraag, aanbod en ge- 29

Kartografisch Tijdschrift | 2001 | | pagina 35