US y w m Ii I KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 2QOI-XXVII-3 bruik), gezondheid en factoren die daarop van invloed zijn, af- zonderlijk en in samenhang met elkaar. Beleidsrelevantie Een aantal ontwikkelingen in het domein van de volksgezond- heid en zorg heeft de behoefte aan ruimtelijke informatie voor beleidsmakers aangewakkerd. Als eerste is er sprake van een toenemende regionalisering in de zorg en volksgezondheid. Steeds meer taken in de sfeer van planning en financiering en uitvoering van de zorg zijn vanuit de centrale overheid gedele- geerd naar de regio. Regionale overheden, maar ook (regiona le) zorgverzekeraars krijgen steeds meer verantwoordelijkhe- den. Het streven hierbij is onder andere evenwichtige toegan- kelijkheid van de zorg. Hiervan is sprake als iedere patient de hulp of opvang op de juiste wijze, op het juiste moment en op de juiste plaats krijgt. De variatie in wachtlijsten voor verschil- lende zorgvoorzieningen is een indicatie dat in Nederland mo- menteel geen sprake is van een evenwichtige toegankelijkheid. De andere ontwikkeling die de behoefte aan ruimtelijke infor matie vergroot is de overgang van een aanbodsgerichte naar een meer vraaggerichte zorg. Deze verandering is een gevolg van de steeds verdergaande individualisering, en in het ver- lengde daarvan, een toenemende diversiteit aan Verlangens, voorkeuren en behoeften van patienten en consumenten. Om aan die Verlangens tegemoet te komen moet de zorg dichtbij de patient/consument, dus op regionaal of zelfs lokaal niveau, georganiseerd worden. Daarvoor is niet alleen behoefte aan in formatie over het aanbod van zorg, maar vooral ook aan infor matie over de vraag naar zorg. De vraag naar zorg wordt voor een groot deel bepaald door de gezondheidstoestand van de bevolking. Door middel van beleid probeert vws de algemene gezondheidstoestand te bevorderen en ook bijvoorbeeld het bevorderen van gezond gedrag [vws, 2001]De Nationale At las Volksgezondheid biedt hierbij een ondersteunende rol. Voor wie is de Atlas bedoeld? In eerste instantie was de Atlas alleen bedoeld voor de beleids- maker van vws. Daarom was de Atlas van februari 1999 tot Ok tober 2000 alleen op het intranet van vws beschikbaar. Vanaf oktober 2000 is de Atlas via internet te raadplegen. De primai- re doelgroep is gedefinieerd als de beroepsmatig gei'nteresseer- den in zorg en gezondheid. Daarbij kan gedacht worden aan beleidsmedewerkers van vws en lagere overheden, zorgverzeke raars, het management van zorginstellingen en GGD-en of aan onderwijsinstellingen. Bij het vervaardigen van de kaarten en het schrijven van de begeleidende teksten wordt uitgegaan van het referentiekader van deze groep gebruikers. Functies van de Atlas De belangrijkste functie van de Nationale Atlas Volksgezond heid is het integreren en overbrengen van beleidsrelevante in formatie over de ruimtelijke verdeling en toegankelijkheid van volksgezondheid en zorg in Nederland. Deze informatie is met name relevant voor ondersteuning van beleid op het gebied van zorg en gezondheid. Zo kan de informatie bruikbaar zijn bij evaluatie en planning, bijvoorbeeld bij de bepaling van nieuwe locaties van zorgvoorzieningen. De Atlas heeft even- eens een signaleringsfunctie. Door het presenteren en integre ren van onderzoeksbevindingen kunnen patronen en verban den tussen patronen worden gevonden die aanleiding kunnen zijn voor nieuwe hypothesen die vervolgens weer kunnen lei den tot nader onderzoek. Tenslotte heeft de Atlas de functie van een geografisch naslagwerk, zo kunnen in de Atlas de loca ties van zorgvoorzieningen opgezocht worden. Inhoud van de Atlas Zoals eerder aangegeven maakt de Nationale Atlas Volksge zondheid deel uit van de Volksgezondheid Toekomst Verken ningen (vtv). Aan de structuur van de Atlas ligt dan ook het conceptueel model van de vtv ten grondslag. In figuur 1 wor den de begrippen die een plaats innemen in de volksgezond heid in onderlinge samenhang weergegeven. Het conceptueel model heeft geleid tot een vijftal hoofdcate- gorieen waaruit de Atlas is opgebouwd: Zorg, Preventie, Ge zondheid, Bei'nvloedende factoren (determinanten) en Diver sen. Vervolgens zijn deze vijf categorieen onderverdeeld in 25 onderwerpen (figuur 2). Om een idee te geven van de inhoud van de Atlas zal aan de hand van een casus de inhoud getoond worden, alsmede de sa menhang tussen de hoofdcategorieen. Casus: Waar is de sterfte aan beroerte het grootst? Een mogelijke beleidsvraag waar de Atlas een antwoord op kan geven is: 'Waar is de sterfte aan beroerte het grootst in Neder land?' Sterfte is een belangrijke indicator voor gezondheid. Onder de categorie Gezondheid bevindt zieh een groot aantal Gezondheidsbeleid Autonome Determinanten ontwikkelingen -► Gezondheidstoestand Autonome ontwikkelingen: Ontwikkelingen in de maatschappij, die een veronderstelde invloed hebben op het gezondheidsbeleid, determinanten, gezondheidstoestand en gebruik. Bijvoorbeeld demografische ontwikkelingen en economische ontwikkelingen Gezondheidsbeleid: Acties van de overheid, die erop gericht zijn de gezondheidstoestand van de bevolking te handhaven en te verbeteren Deze acties zijn grofweg te onderscheiden in twee typen beleid. Enerzijds het zorgbeleid dat gericht is op genezing (eure) en verzorging (care), en anderzijds het preventief beleid gericht op het behoud van gezondheid en voorkoming van ziekte Determinanten: Factoren die van invloed zijn op de gezondheidstoestand Hierbij kunnen we denken aan factoren als leefstijl (rookgedrag), fysieke en sociale omgeving. Gezondheidstoestand: Gezondheidstoestand wordt gebruikt om het begrip gezondheid operationeel te maken: een toestand die in objectiveerbare en meetbare grootheden kan worden beschreven. Deze grootheden worden indicatoren van de gezondheidstoestand of kortweg indicatoren genoemd Belangrijke indicatoren zijn 'ziekten en aandoeningen', funetioneren en kwaliteit van leven' en 'sterfte' Zorggebrulk: Het daadwerkelijke gebruik van zorg. Zorggebruik is de resultante van de interactie tussen zorgvraag en zorgaanbod p 1 J =J Cw Care GeeeMjfce wg Genees-en Sport gezordhedearg Beinvloedende factoren Arberdsmard Belangengretpen narzelnringsr Odbtediiriddrgan Grote Steden Figuur 2 - Beginscherm van de Atlas. Figuur 1 - Concep tueel model VTV (Bron: [Ruwaard Kramers, 1997]). 31

Kartografisch Tijdschrift | 2001 | | pagina 37