34 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 200I-XXVII-3 weer nieuwe gegevens op, waarvan een beleidsrelevante kaart voor de Adas gemaakt kan worden. Op deze manier wordt de Atlas gevuld en er wordt altijd gestreefd naar een zo groot mo- gelijke actualiteitswaarde. Kaarten Op het moment dat betrouwbare gegevens beschikbaar zijn of als de gegevens verzameld zijn voor een bepaalde vraag kan er een kaart worden gemaakt. Voor de geometrische gegevens wordt Arclnfo gebruikt en voor de thematische gegevens wordt gebruik gemaakt van het database-programma Mircro- soft Access. Met behulp van GeoView wordt de kaart ge maakt. Geoview is een Arclnfo-applicatie voor het maken van kaarten. GeoView houdt de inhoud, lay-out en de uitvoer van de kaart gescheiden van elkaar [De Jong Bartels, 1998]. Voor de Atlas is een standaard lay-out ontwikkeld, waardoor alleen de inhoud van de kaart aandacht vereist. In GeoView zijn verschillende uitvoermogelijkheden. Voor de Atlas wordt een eps-export formaat gebruikt. Dan kan vervolgens de kaart in Adobe Illustrator of Macromedia FreeHand (waar nodig) nabewerkt worden. Tenslotte wordt met behulp van Adobe Imageready van de kaart een gif-bestand gemaakt. De kaart in gif-formaat wordt uiteindelijk in de Atlas opgenomen. Hoe verder Vanaf het moment dat de Nationale Atlas Volksgezondheid via internet beschikbaar is gekomen, worden de bezoekersaan- tallen gemeten. Van oktober 2000 tot eind mei 2001 zijn er rond de 20.000 hits gemeten. Behalve deze algemene cijfers meten we 00k welke kaarten het meest worden bekeken, door wie en hoe lang. Hiermee is het mogelijk om een idee te krij- gen van de informatiebehoefte van de gebruiker. Deze infor- matie zal in de toekomst gebruikt worden om nog beter in te kunnen speien op die behoefte. De Nationale Atlas Volksgezondheid is een internet-applicatie die constant in ontwikkeling is. Er wordt gestreefd naar een verdere verbreding en verdieping van de Atlas. Een voorbeeld van verbreding zijn kaarten over arbeidsongeschikheid op ge- meenteniveau en onderwerpen die een raakvlak hebben met welzijn. Verdieping houdt onder andere in dat veel aandacht wordt besteed aan betere schattingen van regionale zorgvraag. Ook zal de körnende tijd veel aandacht worden besteed aan de koppeling van de Atlas met het Nationale Kompas. Dit voor- komt redundantie in beide Systemen. In de toekomst zal de gebruiker (vrijwel) ongemerkt kunnen switchen tussen infor- matie uit de Atlas en het Kompas. In de afgelopen maanden is duidelijk geworden dat bezoekers- aantallen sterk worden bei'nvloed door de actualiteit en publi- citeit over de Atlas in de media. Het is daarom voor de redac- tie van groot belang om het nieuws en andere lopende onder- zoeken in het veld nauwlettend te volgen op relevante regionale aspecten, om zodoende te streven naar zo'n groot mogelijke actualitietswaarde en bezoekersaantallen. Literatuur Jong, K. de C. Bartels (z.j.), Gebruikershandleiding Geo View 4.0. Bilthoven: rivm. Koop, R.O. (1994), De technische achtergronden bij het ontwikkelen van electronische atlassen. NVKpublikatiereeks, nr. 12, pp. 23-30. Kraak, M.J. (1994), De rol van animaties in elektronische atlassen. NVK publikatiereeks, nr. 12, pp. 13-22. Ruwaard, D. P.G.N. Kramers (red) (1993), Volksgezond heid Toekomst Verkenningen (VTV). De gezondheidstoestand van de Nederlandse Bevolking in de periode 1940-2010. Den Haag: Sdu Uitgeverij. Ruwaard, D. P.G.N. Kramers (red) (1997), Volksgezond heid Toekomst Verkenningen 1997. De som der delen. Utrecht: Elsevier De Tijdstroom. vws (2000), Zorgnota 2001. Den Haag: Sdu Uitgeverij. Summary H. Giesbers A. van der Veen National Public Health Atlas. A spatialpicture ofcare and health in The Netherlands Keywords: use of geographica! information, atlas cartography, applications, public health The National Public Health Atlas was put on the Internet in October 2000 (www.zorgatlas.nl). The Atlas was created for the Ministry of Public Health Weifare and Sport (VWS) by the National Institute for Public Health and Environment (RIVM). By means of a great many maps the Atlas displays the regional distribution of health and health care in The Netherlands. The information contained in the maps is especially relevant for the monitoring and evaluation of policy in these areas. The article begins with a general description of the field of care and health. Attention is then paid to the functionality of the Atlas. Due to the many changes that are continually taking place in the care and health areas the Atlas is a product that is always undergoing development. For this reason the Internet is a very suitable medium for bringing this atlas information quickly to a wide public. Resume H. Giesbers A. van der Veen Atlas national de la sante publique. Une image spatiale des soins de sante aux Pays-Bas Mots-cles: utilisation de l'information geographique, carto- graphie d'atlas, applications, sante publique Cet atlas peut etre consulte sur Internet depuis octobre 2000. II a ete redige pour le Ministere de la sante publique, bien-etre et sport (VWS) par l'Institut national pour la sante publique et l'environnement (RIVM) et il represente, par de nombreuses cartes, la repartition regionale de la sante et des soins de sante aux Pays-Bas, informations interessantes notamment pour le suivi et l'evaluation de lapolitique de sante. L'article analyse d'abord le champ d'action des soins de sante, insiste ensuite sur la fonction de Tatlas, un produit qui subira de nombreux developpements par la suite, dus aux changements qui se produisent continuellement dans le domaine de la sante. C'est pourquoi Internet est le media le plus approprie pour diffuser ces informations un large public.

Kartografisch Tijdschrift | 2001 | | pagina 40