l-kaarten bij de provincie Gelderland 35 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT M. van de Ven, Bijtelaar Köbben ARTIKEL gebruik van geografische informatie, multi-media, praktijk use of geographical information, multi-media, applications utilisation de l'information geographique, multi-media, applications TREFWOORDEN KEYWORDS MOTS-CLES leder beleidsveld, project of proces een eigen I-kaart: een eigen interactieve, in telligente, internetkaart, als integraal onderdeel van de totale informatievoor- ziening over een onderwerp, voor eigen gebruik of voor klanten, voorzien van de juiste set kaartlagen, goede metage- gevens en specifieke functionaliteit. Met de Kaartmachine beschikt de pro vincie Gelderland over een methode om dit te realiseren. Natuurlijk moet er sprake zijn van ruimtelijke relevande, maar met beleidsvelden als verkeer en vervoer, ruimtelijke ordening, water, natuur en milieu is dat bij een provincie al snel het geval. De Kaartmachine is nu enkele maanden operationeel en op steeds meer plaatsen binnen de provin- ciale internet- en intranetsite duiken I- kaarten op. Ze zijn te vinden op www. gelderland.nlof netjes gegroepeerd op http://geodata.prv.gelderland. nl. Inleiding Het begrip I-kaart is niet scherp gedefi- nieerd, het is meer een streefbeeld. Bij de Start van het NCGl-initiatief in 1996, met als primair doel ontsluiten en raad- plegen van ruimtelijke informatie, werd alleen gedacht in termen van metagege- vens en gegevensbestanden. In de prak- Ing. Marc van de Ven MIM [e] m.ven@prv. gelderland.nl en drs. Bas Bijtelaar zijn beiden werk- zaam bij de afdeling Geo van de provincie Gelderland Postbus 9090, Barend Köbben ([e] kobben@itc.nl) werkt bij het International Institute for Aerospace Survey and Earth Sciences, Division of Geoinformatics, Cartography and Visualization. tijk bleek al snel dat de behoefte aan ruimtelijke informatie meer divers is. Het gaat niet alleen om ruimtelijke gegevensbe standen; het gaat 00k om kaarten, illustraties en objectgerela- teerde gegevens. Om duidelijk onderscheid te kunnen maken in de diversiteit van informatiebronnen en de kwalitatieve ver- schillen is het gebruik van meta-informatie noodzakelijk. Het inzicht in het gebruik van ruimtelijke informatie heeft ertoe geleid dat de provincie Gelderland een eigen weg heeft geko- zen en in de afgelopen jaren een aantal voorzieningen heeft ontwikkeld. Belangrijke onderdelen zijn de rii, de Ruimtelijke Informatie Infrastructuur, en de Kaartmachine, een hulpmid- del om de I-kaart te maken. Inmiddels zijn er al vele I-kaart toepassingen gemaakt en is het een goed moment om even terug te blikken, een balans op te maken en kansen voor de toekomst te bepalen. Er is vraag De ervaring maakt duidelijk dat er een groeiende vraag is naar ruimtelijke informatie, zowel binnen de provinciale organisatie als daarbuiten. Ruimtelijke informatie van de provincie Gel derland wordt gebruikt door Professionals, maar 00k door bui- tenstaanders. Wat vraagt men. Internettechnologie maakt het mogelijk om met een geringe inspanning informatie te ontsluiten en beschikbaar te stellen aan 'iedereen'. Gebruikers van internet en intranet gaan ervan uit dat er voldoende 'aanbod' is waar men gebruik van kan maken of uit kan kiezen. Aanbieders gaan ervan uit dat er 'vraag' is naar informatie. In eerste instantie lijkt de doelgroep vaak minder relevant. Pas nadat het gebruik toeneemt en de behoefte wordt geconcretiseerd zien we een verbeterde afstem- ming van vraag en aanbod. Internet is in feite een virtuele vrij- markt voor iedereen! Veel overheidsinformatie wordt gepubliceerd via het internet. Het informatie-aanbod is een bijproduct van uitvoerings- en beleidsprocessen. Er wordt nog te weinig rekening gehouden met de behoefte/vraag van andere gebruikers en al evenmin met interactie en integrade van werkprocessen. Er zijn verschillende manieren om tot een verbeterde afstem-

Kartografisch Tijdschrift | 2001 | | pagina 41