KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 200I-XXVII-3 ming te komen, bijvoorbeeld een gericht marktonderzoek. Een beter inzicht in gebruik en doelgroepen kan leiden tot een ver- betering van Service en aanbod. In 1996 koos de provincie Gel derland ervoor om gegevensbestanden met bijbehorende meta- gegevens (bedoeld voor intern gebruik) via het ncgi kenbaar te maken. Door deelname aan het ncgi en het beschikbaar stellen van informatie groeide de vraag naar ruimtelijke infor- matie. Deze vraag leidde ertoe dat er meer en andersoortige di gitale informatie moest worden geleverd aan externe organisa- ties, vaak in verschillende uitwisselingsformaten. Deze ervaring is nog steeds een goede leerschool. Er ontstond een beter in zicht in de behoefte en specifieke wensen van de klanten. Be- langrijker is wellicht nog dat er een andere communicatie met klanten tot stand kwam over het belang van de informatie in relatie tot het werkveld van de provincie. Een andere benaderingswijze is zodanige functionaliteit in een browser aan te bieden waardoor gebruikers zelf ruimtelijke ge- gevens en informatie kunnen zoeken. Dit is alleen mogelijk als er een goed voorzieningenstelsel aanwezig is (met technieken als datamining, datawarehousing e.d.), zowel qua informatie- beleid als techniek als ruimtelijke (basis-)gegevens. Recente technologische ontwikkelingen zorgen ervoor dat deze benade- ring steeds realistischer wordt. Om adequaat te kunnen inspe- len op informatievragen van klanten heeft de provincie Gel derland gekozen voor een combinatie van een aanbod- en vraaggestuurde aanpak. Verandering van de vraag Vroeg men in 1996 nog om een gegevensbestand, in de loop van 1998 bleek de interesse duidelijk te verschuiven naar digi tale kaarten. Het was geen vervangingsmarkt, het ging om een aanvullende behoefte. Door de mogelijkheden van relationele databases is het te verwachten dat er in 2002 een meer object- gerelateerde gegevensbehoefte ontstaat. Omdat de gegevensuitwisseling in eerste instantie vooral een technologische benadering kende zijn we lang blijven hangen in de problemen van formaten en conversies. Er ging informa tie verloren en er was relatief veel inspanning nodig om gege- vens weer op de juiste wijze te reproduceren in een ander sys- teem. De vraag rees hoever Service moest gaan om een bestand op maat aan gebruikers te kunnen aanbieden. Met de komst van internet-technologie kwamen andere oplos- singen binnen handbereik. Met relatief kleine aanpassingen in applicaties kon ruimtelijke informatie op een uniforme wijze worden gepresenteerd en gedeeld (o.a. door toepassing van OpenGis-standaarden). In plaats van het probleem bij de aan- bieder te leggen, is het nu aan de gebruiker om zieh te schik- ken naar open standaarden, om zodoende eenvoudig beschik- bare informatie te kunnen raadplegen of downloaden. Ook bleek er meer en meer behoefte te ontstaan aan ruimtelij ke informatie in samenhang met contextgebonden informatie. Een applicatie waarin alle informatie over een onderwerp in een duidelijke context wordt aangeboden is handiger en dui- delijker. Conversies hören tot het verleden en er ontstaat meer kennis over de aanwezige informatie. RH als basis In de periode 1994 tot en met 1998 is er in de provincie Gelder land een ruimtelijke informatie infrastruetuur rii ontwikkeld [van der Ven Houten, 1999] die op een drietal pijlers is geba- seerd, te weten: (meta-)gegevens infrastruetuur, applicatie in frastruetuur en kennis infrastruetuur. Een infrastruetuur geeft aan dar het een basisvoorziening is, voor iedereen en altijd beschikbaar. De organisatie verantwoor- delijk voor het instandhouden van de rii biedt een bijbehorende ondersteuning en Service. Voorts is het zo dat de rii het moge lijk maakt om sneller nieuwe geo-produeten en Services te ont- wikkelen. In het kort komt het hier op neer. (Meta-)gegevens infrastruetuur (Meta-)gegevens worden opgeslagen op een centrale dataser- ver. Op deze Server bevinden zieh alleen gegevens die zijn ge- controleerd en goedgekeurd door een (meta-)gegevensbeheer- der. De kwaliteitscriteria liggen vast in een handboek. Het aanbod van gegevens wordt bepaald door de opdrachtgever (bijvoorbeeld een beleidsmedewerker of projectleider). In sa- menspraak met de opdrachtgever worden kwaliteitsafspraken gemaakt, gegevensbestanden opgebouwd en metagegevens toe- gevoegd. In incidentele situaties zal de afdeling Geo gegevens bestanden beschikbaar stellen omdat het een algemeen belang dient (bijvoorbeeld na inkoop van een gemeenschappelijk be stand of na een specifieke bewerking van bestaande gegevens). Applicatie infrastruetuur ledere provinciale gebruiker die over ruimtelijke informatie wil beschikken, moet op een snelle en eenvoudige wijze aan de slag kunnen met die informatie. Dit betekent dat er programma- tuur beschikbaar moet zijn die dit mogelijk maakt. De afdeling Geo zorgt voor de verspreiding en ondersteuning van standaard Gis-programmatuur (esri) en ontwikkelt maatwerk applicaties. Bij het ontwikkelen van maatwerkprogrammatuur wordt reke- ning gehouden met de randvoorwaarden die door de rii wor den opgelegd (o.a. plaats van bestanden, beschikbare meta-ge- gevens, netwerkvoorziening). Ook is er een Geo-service organi satie voor ondersteuning beschikbaar. Kennis infrastruetuur Door ruimtelijke informatie op een standaard wijze beschik baar te stellen komt er tijd vrij om op een andere wijze onder steuning te bieden aan klanten. Er treedt een verschuiving op van standaardprodueten naar maatwerkprodueten. Ook het tijdstip waarop ondersteuning wordt geboden is veranderd. In plaats van 'nog even snel een kaartje maken' is er nu meer en meer sprake van 'adviseren in het voortraject'. Dit leidt tot meer inhoudelijke discussies (kennisinteractie) tussen op drachtgever en geo-adviseur over noodzaak en kwaliteit van gegevens en applicaties en uiteindelijk worden er betere pro- dueten geprodueeerd. De beschikbaarheid van een betrouwbare gegevensbank waar- van een zeker kwaliteitsniveau bekend is, is van groot belang voor de ruimtelijke informatievoorziening. Het gebruik van internet en intranet maakt in veel gevallen directe inzet in- breng van specialisten overbodig. Procesgericht Ruimtelijke gegevens en informatie worden verzameld en be werkt omdat deze van belang zijn voor of in een uitvoerings-, ontwerp- of beleidsproces. Gegevens en informatie zijn te be- schouwen als een soort grondstof of bijproduct. Plannen, rap- porten, vergunningen, uitvoeringsmaatregelen daarentegen zijn resultaten van die processen. Het resultaat Staat centraal waarbij het proces in belangrijke mate bepalend is voor de 36

Kartografisch Tijdschrift | 2001 | | pagina 42